Справа 303/1527/25
№ 1-кп/303/229/25
Іменем України
12 березня 2025 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі: головуючого - судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Мукачеві, клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури, ОСОБА_3 про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212 КК України, заявлене у кримінальному провадженні №72024071010000014, внесеному до ЄРДР 22.11.2024 року за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лалово Мукачівського району Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, раніше не судимого,
- у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст. 212 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
сторони обвинувачення - прокурора ОСОБА_5
сторони захисту - підозрюваного ОСОБА_4
03 березня 2025 року, до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Закарпатської обласної прокуратури, ОСОБА_3 про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, заявлене процесуальним керівником у кримінальному провадженні №72024071010000014, внесеному до ЄРДР 22.11.2024 року.
У судовому засіданні прокурор підтримав своє клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, посилаючись на те, що ОСОБА_4 підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченому ч. 1 ст. 212 КК України, яке відповідно до ст.12 КПК України - є нетяжким злочином, за ознакою фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, ще до притягнення до кримінальної відповідальності сплатив податки та відшкодував шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою, не був раніше судимим за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), надав згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності. У зв'язку із відшкодуванням завданих державі збитків у вигляді ненадходження до бюджету податків та зборів.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 просив задовольнити вказане клопотання прокурора та звільнити його від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 цієї статті.
На виконання вимог ч. 4 ст. 286 КПК України суд невідкладно перейшов до розгляду заявленого стороною обвинувачення клопотання по суті.
Заслухавши думку сторін провадження, проаналізувавши заявлене клопотання, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, а справа щодо ОСОБА_4 - закриттю з підстав, передбачених ч. 4 ст. 212 КК України.
Так, ОСОБА_4 підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.212 КК України, за таких обставин.
ОСОБА_4 будучи призначений на посаду генерального директора ПрАТ «Мукачівський завод залізобетонних виробів та конструкцій» (далі по тексту ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК») (код ЄДРПОУ 03327084) з 29.12.2020 відповідно до Наказу №136 від 28.12.2020 та протоколу наглядової ради №3 від 28.12.2020 ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВІК».
ОСОБА_4 надано повноваження вчиняти дії від імені Товариства, право першого підпису на банківських документах та підпису усіх фінансово - господарських документів підприємства.
Відповідно до розділу 10 Статуту ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК», затвердженого протоколом №1 від 27.04.2018, рішенням річних загальних зборів акціонерів приватного акціонерного товариства «Мукачівський завод ЗБВіК» та Статуту ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК», затвердженого протоколом №1 від 27.12.2021, рішенням річних загальних зборів акціонерів приватного акціонерного товариства «Мукачівський завод ЗБВіК» до компетенції генерального директора товариства належить вирішення всіх поточних питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції Загальних зборів та Наглядової ради.
Зокрема ОСОБА_4 організовує роботу Товариства в цілому, укладає контракти, договори та угоди від імені Товариства, забезпечує їх виконання, має право першого підпису фінансових документів Товариства, укладає та розриває трудові угоди з працівниками товариства, а також виконує інші організаційно - розпорядчі та адміністративно-господарські функції.
ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК» на підставі державного акту на право постійного користування землею від 18.08.1994 серія ЗК № 014-00025, виданого на підставі рішення виконкому Мукачівської Ради народних депутатів 17.08.1994 № 188, передано у постійне користування земельну ділянку, загальною площею 4,8612 га, з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» (код за КВЦПЗ - 11.02), за адресою: Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Духновича Олександра, 105.
Згідно інформації щодо ставок із сплати земельного податку, встановлених на території Мукачівської міської ради для юридичних осіб, по категорії земельних ділянок - 11 (код за КВЦПЗ - 11.02), нормативна грошова оцінка яких проведена, встановлено:
- рішенням 80 сесії 7 скликання Мукачівської міської ради від 25.06.2020 №1943 «Про встановлення ставок із сплати земельного податку на території Мукачівської міської об'єднаної територіальної громади на 2021 рік», ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у постійному користуванні суб'єктів підприємницької діяльності, становить 6%;
- рішенням 10 сесії 8 скликання Мукачівської міської ради від 25.06.2021 №414 «Про встановлення ставок із сплати земельного податку на території Мукачівської міської територіальної громади», ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у постійному користуванні суб'єктів підприємницької діяльності, становить 10%.
Згідно з підпунктом 12.4.1 пункту 12.4 статті 12 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями, далі - ПКУ), сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. Рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, зокрема, сільська, селищна, міська рада, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов'язковими згідно з нормами ПКУ такі податки та/або збори справляються виходячи з норм ПКУ із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.
Таким чином, ставки податку за земельні ділянки, встановлюються сільськими, селищними, міськими радами в межах своїх повноважень згідно з нормами ПКУ.
Відповідно до підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПКУ землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування та на умовах оренди.
Відповідно до пункту 271.1 статті 271 ГІКУ базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Кодексу.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Пунктом 274.2 статті 274 ПКУ визначено, що ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ГЖУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 287.3 статті 287 ПКУ податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Статтею 289 ПКУ передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора здійснював загальне керівництво товариством, будучи зацікавленим у результатах фінансово-господарської діяльності товариства та маючи на меті отримання більших доходів, вирішив мінімізувати сплату податків за 2021-2022 років, зокрема шляхом заниження суми земельного податку.
Маючи на меті вчинити умисне ухилення від сплати податків, ОСОБА_4 при складанні та подачі 19.02.2021 до Мукачівської ДПІГУ ДПС у Закарпатській області податкової декларації за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2021 рік вказав ставку податку у розмірі 1%, хоча ставка податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у постійному користуванні суб'єктів підприємницької діяльності у відповідності до рішення 80 сесії 7 скликання Мукачівської міської ради від 25.06.2020 №1943 «Про встановлення ставок із сплати земельного податку на території Мукачівської міської об'єднаної територіальної громади на 2021 рік» становила 6%.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_4 при складанні та подачі 19.02.2022 до Мукачівської ДПІ Г'У ДПС у Закарпатській області податкової декларації за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік вказав ставку податку у розмірі 1 %, хоча ставка податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено та які перебувають у постійному користуванні суб'єктів підприємницької діяльності у відповідності до рішення 10 сесії 8 скликання Мукачівської міської ради від 25.06.2021 №414 «Про встановлення ставок із сплати земельного податку на території Мукачівської міської територіальної громади» становила 10%.
Внаслідок умисного відображення генеральним директором ОСОБА_4 недостовірних даних щодо ставки земельного податку за постійне користування земельною ділянкою площею 4,8612 га з цільовим призначенням 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), розташованої на території Мукачівської міської ради Закарпатської області ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК» занижено грошове зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб за 2021 рік на загальну суму 1 008 043 гривень та за 2022 рік на загальну суму 2 860 379 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою товариства, діючи умисно, усупереч вимог п.277.1 статті 277, п.286.2 статті 286, п. 287.3, 287.4 статті 287, Податкового кодексу України, ухилився від сплати податків на загальну суму 3 868 422 грн., що становить 3119 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( з розрахунку 1240, 50 гривень НМДГ станом на 01.01.2022) та є значним розміром.
Вказані дії ОСОБА_4 , кваліфіковані органом досудового розслідування за ч.1 ст.212 КК України, як умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою товариства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.
Окрім того, як вбачається з матеріалів провадження і на це послався прокурор у своєму клопотанні, на момент повідомлення ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, сума завданих державі збитків в розмірі на загальну суму 3 868 422, 00 гривень., спричинених ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК» за фактичне ненадходження до бюджету кошті, сплачена у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 1826 від 25.02.2015 про сплату податку за землю 2021 року в сумі 1 008043,00 гривень, платіжною інструкцією № 1827 від 25.02.2015 про сплату податку за землю 2022 року в сумі 2 860 379,00 гривень, а також інформацією, яка міститься у листі Головного управління ДПС у Закарпатській області щодо повного погашення податкових зобов'язань з податку на землю ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК» та відсутність заборгованості у товариства перед бюджетом.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачене ч. 1 цієї, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою.
Шляхом опитування сторін кримінального провадження судом встановлено, що підозрюваний правильно розуміє і не оспорюють формулювання оголошеної підозри та правову кваліфікацію своїх дій за ч. 1 ст. 212 КК України, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності такої його позиції, а відтак діяння, яке поставлено йому у провину, дійсно мало місце, та отримало правильну кримінально-правову оцінку.
Крім того, судом встановлено, що підозрюваний цілком розуміють свої права, визначені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 212 КК України, а також наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави і після роз'яснення цих положень наполягав на задоволенні клопотання прокурора.
Таким чином, визначені кримінальним законом (ч. 4 ст. 212 КК України) умови виконано та їх правдивість ні в кого зі сторін провадження не викликає сумнівів.
Будь-яких обставин, які згідно з правилами кримінального процесуального закону перешкоджали б суду прийняти процесуальне рішення за заявленим прокурором клопотанням, не встановлено.
Таким чином, наявні умови та підстави, передбачені кримінальним законом для звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 212 КК України на підставі ч.4 ст.212 КК України та закриття кримінальної справи на підставі п.1) ч.2 ст.284 КПК України.
Відповідно до положень п.2 ч.3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття кримінального провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Заходи забезпечення кримінального провадження та речові докази відсутні.
Керуючись: ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України, п. 1 ч. 2 ст. 284, 285, ч. 4 ст. 286, 288, 314, 369-372, 376 КПК України,
Клопотання прокурора про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.212 КК України, на підставі ч.4 ст.212 КК України, у кримінальному провадженні №72024071010000014, внесеному до ЄРДР 22.11.2024 року - задоволити.
Звільнити підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст. 212 КК України, на підставі ч.4 ст. 212 КК України - у зв'язку з тим, що ПрАТ «Мукачівський завод ЗБВіК» погашено суму земельного податку з юридичних осіб за 2021 рік у сумі 1 008 043,00 гривень, та за 2022 рік у сумі 2 860 379,00 гривень, всього на загальну суму 3 868 422,00 гривень. Кримінальне провадження №72024071010000014, внесене до ЄРДР 22.11.2024 року, - закрити на підставі п.1) ч.2 ст. 284 КПК України.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 не застосовувався.
На ухвалу суду протягом семи днів з дня її оголошення, може бути подана апеляція до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий ОСОБА_6