про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору
та відкладення розгляду справи
Справа № 505/4591/24
Провадження № 2/505/1789/2025
06.03.2025 м. Подільськ
Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Дзюбинського А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Антонюк Ю.А.,
представника позивача адвоката Цуркана О.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Подільськ матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту батьківства,
Ухвалою суду від 25.02.2025 у справі відкрито провадження та призначено підготовче засідання на 06.03.2025.
У судове засідання 06.03.2025 з'явився представник позивача Відповідач, треті особи, у судове засідання не з'явились, відомості про вручення їм повідомлення про дату, час і місце судового засідання відсутні, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 223 ЦПК є підставою для відкладення розгляду справи у судовому засіданні.
Разом з тим, позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту батьківства за участю заінтересованих осіб: Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , та просить встановити факт батьківства ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; внести зміни до актових записів про народження дітей.
В обґрунтуванні своєї заяви зазначила, що в період часу з січня 2015 року по листопад 2020 року, вона ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_3 однією сім'єю без реєстрації шлюбу по АДРЕСА_1 . Від спільного проживання однією сім'єю у них народились діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відомості про батька дітей були записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув під час виконання бойового завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини.
Враховуючи факт смерті ОСОБА_3 наявна необхідність встановити факт його батьківства відносно дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_5 в судовому порядку для отримання одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Суд вважає, що у зазначеній справі за ініціативою суду необхідно залучити Міністерство оборони України.
Частиною п?ятою статті 17 Конституції України, передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до пунктів 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) (абзац перший пункту 4.6 розділу IV Положення).
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період воєнного стану визначений наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 N 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».
Частиною шостою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Міністерство оборони України як спеціально уповноважений суб'єкт, який уповноважений на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 21 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у разі встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу чоловіка та жінки та факту перебування заявниці як фізичної особи на утриманні загиблого військовослужбовця, заявниця набуває право на отримання одноразової грошової допомоги.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Посадові особи, відповідальні за оформлення документів на виплату компенсаційних сум та одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначаються наказами керівників обласних ТЦКСП (абзац п'ятнадцятий підпункту 2 пункту 4.3 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року N 530 (з відповідними змінами), далі - Положення).
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП (абзац шостий пункту 4.6 розділу IV Положення).
Відтак відповідні органи Міністерства оборони України та обласні ТЦКСП здійснюють повноваження з оформлення, подання документів та прийняття рішення щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.
Відповідно до статті 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Оскільки метою встановлення факту є отримання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, суд вважає доцільним залучити Міністерство оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись ст. 53, 258-260, 353, ЦПК України, суд
Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України.
Надіслати копію позовної заяви із доданими документами заінтересованій особі Міністерству оборони України до електронного кабінету Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (сканована копія позовної заяви із копіями документів є додатками до документа «Реєстраційна картка вхідного документу» № 17402/24-Вх від 18.12.2024).
Запропонувати третій особі надати письмові пояснення щодо заявленого позову.
Відкласти розгляд справи у судовому засіданні на 13 год. 00 хв. 03.04.2025.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Котовського міськрайонного суду
Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ