Рішення від 12.03.2025 по справі 560/2096/25

Справа № 560/2096/25

РІШЕННЯ

іменем України

12 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350) щодо зняття мені, ОСОБА_1 , призначеної за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно житлової субсидії в розмірі 8 551,48 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та повернути мені, ОСОБА_1 , неправомірно зняту суму житлової субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно в розмірі 8 551,48 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує житлову субсидію. Вказує, що в опалювальний період 2023 - 2024 р.р. їй було недоплочено: за жовтень 2023 року - 1221,64 грн (1277,21 грн - 55,57 грн), з листопада 2023 року по березень 2024 року - 1221,64 грн. щомісяця (1771,33 грн - 549,69 грн), та за квітень 2024 року - 1221,64 грн (1260,73 грн - 39,09 грн). Загальний розмір недоплати житлової субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно склав 8 551,48 грн. Вважає дії відповідача протиправними, а тому звернулась до суду із позовом.

Ухвалою суду від 12 лютого 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що 17.11.2023 позивачка подала до головного управління заяву та декларацію про призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років. До заяви долучено довідку від 09.11.2023 №7789, видану Білогірською селищною радою, згідно якої за адресою домогосподарства ( АДРЕСА_1 ) зареєстрована тільки позивачка. В декларації як члена домогосподарства, що не зареєстрований за вказаною вище адресою домогосподарства в розділі ІІ позивачкою зазначений чоловік ОСОБА_2 . Крім того, згідно копії паспорта ОСОБА_3 місцем його реєстрації зазначена адреса: с. Бутівці. В декларації позивачка зазначили опалювальну площу 35,40 кв. м. При розрахунку житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг враховані доходи в сумі 42553,68 грн, в т.ч: пенсія - 16560,00 грн (пенсія за серпень 2023 року 2760,00 грн х 6 місяців), 15243,76 грн - інші доходи, 10749,92 грн - заробітна плата ( з 01.01.2023 по 30.06.2023) та ОСОБА_2 пенсія - 12558,00 грн (пенсія за серпень 2023 року 2093,00 грн х 6 місяців). Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства становить: 42553,68 грн + 12558,00 грн /6 (місяців) = 9185,28 грн. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена домогосподарства 9185,28 грн / 2 (кількість осіб) = 4592,64 грн. Відповідно до пункту 1 постанови № 1156 частка плати за послуги домогосподарства склала 13,30 % (середньомісячний сукупний дохід домогосподарства в розрахунку на одну особу 4592,64 грн / 2589,00 грн (прожитковий мінімум)/ 2 (базовий коефіцієнт) х 15). Загальний місячний розмір плати за житлово-комунальні послуги за жовтень 2023 року склав 1277,21 грн, з листопада 2023 року по березень 2024 року - 1771,33 грн, за квітень 2024 року - 1260,73 грн, а визначений платіж для домогосподарства - 1221,64 грн (9185,28грн х 13,30%). Відповідно, розмір житлової субсидії складає: за жовтень 2023 року - 55,57 грн (1277,21 грн - 1221,64 грн) з листопада 2023 року по березень 2024 року - 549,69 грн щомісяця (1771,33 грн - 1221,64 грн) та за квітень 2024 року - 39,09 грн (1260,73 грн - 1221,64 грн).

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи у судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні: Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримую житлову субсидію, призначену відповідно до "Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 про спрощення порядку надання населенню субсйдій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (зі змінами).

17.11.2023 ОСОБА_1 подала до головного управління заяву та декларацію про призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 років. До заяви долучено довідку від 09.11.2023 №7789, видану Білогірською селищною радою, згідно якої за адресою домогосподарства ( АДРЕСА_1 ) зареєстрована тільки позивачка. В декларації як члена домогосподарства, що не зареєстрований за вказаною вище адресою домогосподарства в розділі ІІ позивачкою зазначений чоловік ОСОБА_2 . В декларації позивачка зазначили опалювальну площу 35,40 кв. м.

При розрахунку житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг враховані доходи в сумі 42553,68 грн, в т.ч: пенсія - 16560,00 грн (пенсія за серпень 2023 року 2760,00 грн х 6 місяців), 15243,76 грн - інші доходи, 10749,92 грн - заробітна плата ( з 01.01.2023 по 30.06.2023) та ОСОБА_2 пенсія - 12558,00 грн (пенсія за серпень 2023 року 2093,00 грн х 6 місяців).

Середньомісячний сукупний дохід домогосподарства становить: 42553,68 грн + 12558,00 грн /6 (місяців) = 9185,28 грн. Середньомісячний сукупний дохід на одного члена домогосподарства 9185,28 грн / 2 (кількість осіб) = 4592,64 грн.

11 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неправомірного зняття призначеної житлової субсидії ( за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно), здійснення перерахунку, та виплати недоплаченої житлової субсидії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.11.2024 року позивача повідомлено, що загальний місячний розмір плати за житлово-комунальні послуги за жовтень 2023 року склав 1277,21 грн, з листопада 2023 по березень 2024 року - 1771,33 грн, за квітень 2024 року- 1260,73 грн., а визначений платіж для домогосподарства -1221,64 грн.

Відповідно до довідки про розмір виплачених пільг/житлової субсидії № НОМЕР_1 від 16.12.2024 року позивачу було виплачено: за жовтень 2023 року - 55,57 грн, з листопада 2023 по березень 2024 року - 549,69 грн. щомісяця та за квітень 2024 року - 39,09 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначає Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III (далі Закон №2017-ІІІ).

Відповідно до ст.5 Закону №2017-ІІІ державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно зі ст.9 Закону №2017-ІІІ до державних соціальних нормативів належать:

- гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу;

- соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам;

- показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 19.11.2017 №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі Положення №848).

Пунктом 4 Положення №848 визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до абз.1 п.9 Положення №848 (в редакції чинній станом на час звернення позивача із заявою про призначення субсидії з 01.05.2022) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

В редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041"Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" пункт 9 Положення №848 передбачає, що призначення житлових субсидій здійснюється:

- до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення;

- починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

У силу вимог п.22 Положення №848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Відповідно до п.24 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв'язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Згідно з п.25 Положення №848 у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства.

Доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за цією адресою не проживають, у сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Ця норма не поширюється на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Наявність у членів домогосподарства, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання, та у членів їх сімей умов, зазначених у підпунктах 2-4, 7, 9-10 пункту 14 цього Положення, не є перешкодою для застосування під час призначення житлової субсидії абзаців першого та другого цього пункту.

Пунктом 26 Положення №848 передбачено, що відповідно до рішення про призначення житлової субсидії у випадку, передбаченому пунктом 25 цього Положення, та/або документів, що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою, управителі, об'єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).

З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію на період з жовтня 2023 по квітень 2024 року в розмірі: за жовтень 2023 року - 1277,21 грн, з листопада 2023 по березень 2024 року - 1771,33 грн, за квітень 2024 року - 1260,73 грн., а визначений платіж для домогосподарства- 1221,64 грн.

Відповідно до довідки про розмір виплачених пільг/житлової субсидії № НОМЕР_1 від 16.12.2024 року позивачу було виплачено: за жовтень 2023 року - 55,57 грн., із листопада 2023 по березень 2024 року - 549,69 грн. щомісяця та за квітень 2024 року - 39,09 грн.

Таким чином суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не було доплачено житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 30.04.2024.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд враховує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не спростовано доводи позивача викладені у позовній заяві стосовно зменшення розміру виплати житлової субсдиїї, а також не доводено на підставі чого таку було зменшено, що свідчить про наявність правових підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Водночас, щодо вимоги позивача повернути неправомірно зняту суму житлової субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно в конкретно визначеному розмірі, суд зазначає, що, обираючи спосіб захисту порушеного права, необхідно зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

В той же час здійснення розрахунку та перерахунку житлової субсидії входить до безпосередньої компетенції органу Пенсійного фонду України.

Оскільки в спірних правовідносинах права позивача порушені протиправними діями відповідача, які судом визнані протиправними, і відповідачем в даному випадку не було належно обраховано розмір житлової субсидії, а суд не може перебирати на себе функції суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта, суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно здійснити перерахунок та повернути ОСОБА_1 , неправомірно зняту суму житлової субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зняття ОСОБА_1 , призначеної за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно житлової субсидії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно здійснити перерахунок та повернути ОСОБА_1 , неправомірно зняту суму житлової субсидії за період з жовтня 2023 року по квітень 2024 року включно, з урахуванням висновків суду, викладених в даному рішенні суду.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , серія та номер паспорта - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк