Рішення від 11.03.2025 по справі 480/7163/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 року Справа № 480/7163/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7163/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 04.03.2024 № 183850004705 щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи позивача з 18.07.1984 по 05.11.1998.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком. Разом із заявою було подано необхідні для призначення пенсії документи. За результатами розгляду його заяви ГУ ПФУ в м. Києві було прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вважає, що ГУ ПФУ в м. Києві протиправно, при обчисленні страхового стажу не зарахував періоди трудової діяльності з 18.07.1984 по 05.11.1998, згідно записів його трудової книжки.

На переконання позивача, підстави для неврахування зазначених періодів до страхового стажу відсутні.

Ухвалою суду від 19.08.2024 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від ГУ ПФУ в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши що згідно з ч. 1 ст. 26 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років. Відповідно до наданих разом із заявою документів про стаж (трудова книжка, військовий квиток, довідки про підтвердження стажу) та даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування загальний страховий стаж позивача складає 6 років 5 місяців 9 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. При цьому, до загального страхового стажу не було зараховано періоду роботи позивача з 18.07.1984 по 05.11.1998, у зв'язку з не відповідністю дати звільнення та дати наказу про звільнення.

Таким чином, на переконання представника відповідача прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком.

Копія ухвали про відкриття провадження була направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області через підсистему "Електронний суд" та отримана ним 20.08.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Проте, відзиву на позовну заяву суду надано не було.

Також, вказаною ухвалою було зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області надати копію пенсійної справи позивача.

На виконання вимог ухвали суду ГУ ПФУ в Сумській області було надано копії документів з матеріалів пенсійної справи позивача.

Відтак, вбачається можливим здійснювати розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою від 26.02.2024 про призначення пенсії за віком (зв. бік а.с. 29).

За результатами розгляду заяви позивача, Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення від 04.03.2024 № 183850004705 (а.с.27), яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю на час звернення необхідного страхового стажу роботи.

При цьому, у вказаному рішенні зазначено, загальний страховий стаж становить 6 років 5 місяців 9 днів.

За результатами розгляду документів, до страхового стажу не зараховані період роботи позивача з 18.07.1984 по 05.11.1998, оскільки дата звільнення не відповідає даті наказу про звільнення.

Не погодившись з рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058- IV).

Відповідно до частин 1, 2 статті 26 Закону № 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Суд встановив, що позивач досяг 60-річного віку 18.02.2023. Таким чином, для призначення позивачу пенсії за віком після набуття ним встановленого законом 60-річного віку, його загальний страховий стаж повинен був становити не менше 31 року.

За приписами статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж. Обсяг страхового стажу (стажу роботи) є одним із основних чинників для визначення розміру пенсійних виплат.

За змістом частини першої ст. 1 Закону № 1058-IV термін страховий стаж визначений як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески, а страховий стаж у солідарній системі визначений частиною першою статті 24 Закону як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Страховий стаж обчислюється в місяцях (ч.ч. 2, 3 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абз. 1 ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Згідно зі статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, законодавець чітко визначив, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

При цьому, за змістом позовної заяви та оскаржуваного рішення у межах спірних правовідносинах питання полягає у правомірності незарахування спірним рішенням ГУ ПФУ в м. Києві до страхового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком періоду його роботи з липня 1984 року по листопад 1998 року, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 17.07.1984.

Як встановлено судом, у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 17.07.1984 щодо спірного періоду наявні такі записи (а.с.9-10):

- згідно з записом № 1 від 18.07.1984 року позивача було прийнято на роботу теслярем-бетонщиком 3 (третього) розряду в Путивльську госпрозрахункову ділянку, наказ № 65§4 від 16.07.1984;

- запису № 2 від 17.02.1994 свідчить про те, що підприємство перетворено у відкрите акціонерне товариство "Сумбуд" (наказ № 62 від 11.02.1994 року);

- відповідно до запису № 3 від 25.11.1998 позивача було звільнено за власним бажанням згідно з ст. 38 КЗпП України (наказ від 01.09.1998).

Таким чином, суд зауважує, що трудова книжка позивача містить інформацію про трудовий стаж з відповідними записами про його роботу з 18.07.1984 по 25.11.1998, а також містить посилання на відповідні накази, на підставі яких зроблено записи про прийняття позивача на роботу та звільнення з роботи.

У клопотанні про долучення доказів від 05.09.2024, ГУ ПФУ в Сумській області зазначає, що за доданими документами до страхового стажу не зарахований період роботи позивача за записом у трудовій книжці НОМЕР_1 з 18.07.1984 по 25.11.1998, оскільки дата звільнення з роботи (25.11.1998) не відповідає даті наказу про звільнення з роботи (01.09.1998)

Таким чином, ГУ ПФУ в Сумській області визнає, що датою звільнення позивача з роботи є саме 25.11.1998, а не 05.11.1998, яка зазначена в оскаржуваному рішенні.

Суд зазначає, що посилання ГУ ПФУ в м. Києві в спірному рішенні на те, що дата наказу про звільнення не відповідає даті звільнення, не може бути правовою підставою для не зарахування роботи позивача у період з 18.07.1984 по 05.11.1998 до загального страхового стажу.

При цьому жодних обґрунтувань щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 06.11.1998 по 25.11.1998 оскаржуване рішення взагалі не містить.

Варто зауважити, що надмірний формалізмом не може нівелювати відомості трудової книжки, позбавивши позивача права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого стажу.

Так, Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, наявність недоліків у трудовій книжці позивача не спростовує факту наявності у нього страхового стажу у спірний період, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

При цьому, суд враховує, що позивач не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто позивачем.

Так, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 21.02.2018 у справі № 687/975/17, згідно якої на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства та не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Відтак, враховуючи, що спірний період роботи позивача підтверджено записами у трудовій книжці, яка в силу законодавства є основним документом, що підтверджує страховий стаж, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в м. Києві не зарахуваши період роботи позивача з 18.07.1984 по 25.11.1998 діяло не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак рішення ГУ ПФУ в м. Києві про відмову в призначенні пенсії від 04.03.2024 № 183850004705 необхідно скасувати, а відтак позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

При цьому, суд враховує, що у силу абзацу чотирнадцятого пункту 4.2 Порядку № 22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16.12.2020 № 25-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 Порядку № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 26.02.2024 визначено ГУ ПФУ в м. Києві, то саме останнє має завершити процедуру розгляду питання про призначення пенсії.

Отже, для ефективного захисту порушеного права позивача, суд з урахуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 26.02.2024 із зарахуванням до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоду його роботи з 18.07.1984 по 25.11.1998 та прийняти рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Враховуючи положення ст. 139 КАС України, суд вважає потрібним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в м. Києві суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 04.03.2024 № 183850004705 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про призначення пенсії від 26.02.2024 із зарахуванням до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоду його роботи з 18.07.1984 по 25.11.1998 та прийняти рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) суму судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко