Рішення від 11.03.2025 по справі 480/8930/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 року Справа № 480/8930/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8930/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації про визнання неправомірним та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації № 531-ОД від 30.09.2024 про торгівлю алкогольними напоями.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.09.2024 відповідачем прийнято розпорядження, згідно якого, зокрема, зобов'язано:

3. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на території м. Суми:

- у роздрібній торговельній мережі та кафетеріях продаж алкогольних напоїв з 19:00 до 11:00 години наступного дня;

- у закладах ресторанного господарства (крім кафетеріїв) продаж алкогольних напоїв з 21:00 до 11:00 години наступного дня.

Позивач вважає, в даній справі відповідач діяв поза межами повноважень, передбачених законом оскільки приймаючи оскаржуване розпорядження, відповідач встановив заборону продажу алкогольних напоїв на території можливих бойових дій.

Позивач стверджує, що оскаржуване розпорядження прийнято не за погодженням та не в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки вказаний порядок після запровадження змін не приймався. Будь-які посилання на такий порядок у змісті розпорядження відсутні.

Судом відкрито провадження у цій справі, визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні, зобов'язано відповідача відповідно вимогам ч.5 ст.264 Кодексу адміністративного судочинства України опублікувати оголошення про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №480/8930/24 щодо визнання протиправним та скасування Розпорядження № 531-ОД від 30.09.2024 про торгівлю алкогольними напоями у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднено.

Ухвалою суду від 19 листопада 2024 повторно зобов'язано відповідача опублікувати оголошення про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №480/8930/24 щодо визнання протиправним та скасування Розпорядження № 531-ОД від 30.09.2024 про торгівлю алкогольними напоями у виданні, в якому це рішення було або мало бути офіційно оприлюднено.

На виконання вимог зазначених ухвал, представник відповідача надав суду докази опублікування оголошення про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі №480/8930/24 щодо визнання протиправним та скасування Розпорядження № 531-ОД від 30.09.2024 про торгівлю алкогольними напоями (а.с. 54).

Також представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечував та зазначив, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України

Відповідач зазначає, що ураховуючи структуру Переліку, можна ствердити, що глава «Території можливих бойових дій» є однією із складових Територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Згідно з підпунктом 1.7 «Сумська область» м. Суми Сумської міської територіальної громади з 06.03.2024 входить до території можливих бойових дій без зазначення дати припинення можливості бойових дій, а отже належить до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Таким чином, відповідач вважає, що позивачем невірно трактуються вимоги вказаних нормативних актів зі спірного питання та безпідставно виокремлюється поняття «території можливих бойових дій» від загального переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, що є необґрунтованим твердженням, оскільки території можливих бойових дій є одними із трьох складових територій, на яких ведуться (велися) бойові дій.

Представник позивача подав суду відповідь на відзив, в якій з доводами відповідача не погоджується та наполягає на позовних вимогах.

Представник відповідача надав суду заперечення на відповідь на відзив, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 03.12.2024 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання, призначене на 11.03.2025 сторони не з'явились, направили суду клопотання про розгляд справи без їх участі (а.с. 83, 132).

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

30.09.2024 Сумською обласною державною адміністрацією - Сумською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження №531 - ОД, яким зобов'язано:

1. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на території Сумської області, крім територій можливих або активних бойових дій, для яких дата припинення можливості бойових дій або завершення бойових дій не визначена, реалізацію алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі та в закладах ресторанного господарства на час комендантської години.

Території можливих або активних бойових дій, для яких дата припинення можливості бойових дій або завершення бойових дій не визначена, у цьому розпорядженні визначаються відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Перелік).

2. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на територіях можливих або активних бойових дій, для яких дата припинення можливості бойових дій або завершення бойових дій не визначена, відповідно до Переліку (крім м. Суми):

у роздрібній торговельній мережі та кафетеріях, крім суботніх та недільних днів, продаж алкогольних напоїв, за винятком продажу слабоалкогольних напоїв, вин та пива з 11:00 до 19:00 години;

у роздрібній торговельній мережі та кафетеріях у суботні та недільні дні продаж алкогольних напоїв з 19:00 до 11:00 години наступного дня;

у закладах ресторанного господарства (крім кафетеріїв) продаж алкогольних напоїв з 21:00 до 11:00 години наступного дня.

3. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на території м. Суми:

у роздрібній торговельній мережі та кафетеріях продаж алкогольних напоїв з 19:00 до 11:00 години наступного дня;

у закладах ресторанного господарства (крім кафетеріїв) продаж алкогольних напоїв з 21:00 до 11:00 години наступного дня.

4. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на територіях у межах п'ятикілометрової зони від державного кордону України у роздрібній торговельній мережі, кафетеріях, закладах ресторанного господарства продаж алкогольних напоїв.

Положення пунктів 1 і 2 цього розпорядження застосовуються в частині, що не суперечать положенням пункту 4 цього розпорядження.

5. Терміни «алкогольний напій», «слабоалкогольний напій», «вино», «пиво» в цьому розпорядженні вживаються у значенні, наведеному в законах України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та «Про виноград та виноградне вино».

6. Заборонити до особливого розпорядження, але не пізніше, ніж час дії правового режиму воєнного стану, на території Сумської області реалізацію алкогольних напоїв у роздрібній торговельній мережі та в закладах ресторанного господарства військовослужбовцям Збройних Сил України та інших військових формувань, а також громадянам із наявними ознаками належності до військових формувань (елементами військової форми одягу, знаками розрізнення) (а.с. 91 - 93).

Позивачка є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованою у м. Суми, основний вид економічної діяльності: 47.25 роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (а.с. 6).

Вважаючи, що оскаржуване розпорядження впливає на її можливість вільно здійснювати підприємницьку діяльність у м. Суми, позивач звернулася до суду із цим позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

З 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який діє по цей час.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389-VIII).

Статтею 4 Закону № 389-VIII визначено, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

У районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій.

На виконання Закону № 389-VIII для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» утворено 24 обласні (зокрема Сумську обласну військову адміністрацію) та Київську міську, а також районні військові адміністрації для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку.

У зв'язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених в цьому Указі, Сумська обласна державна адміністрація та її голова набули статусу військової адміністрації та начальника військової адміністрації відповідно.

Згідно зі статтею 9 Закону № 389-VIII, Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Таким чином, введення воєнного стану в Україні мало наслідком покладення на обласні державні адміністрації додаткових повноважень, передбачених Законом № 389-VIII та іншими законами України.

Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (набув чинності 27.07.2024, далі - Закон № 3817-ІХ) статтю 15 Закону № 389-VIII після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту:

"4. У разі введення правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації - у разі їх утворення) за погодженням та в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, можуть запроваджувати та здійснювати захід правового режиму воєнного стану у виді заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений такими органами період доби".

Разом з тим, відповідно до пункту 29 Розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817-ІХ, з дня набрання чинності цим Законом раніше встановлені сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями (військовими адміністраціями) обмеження щодо заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, на територіях, на яких не ведуться бойові дії, або на територіях, які не є тимчасово окупованими Російською Федерацією, втрачають чинність, крім обмежень на час комендантської години, які зберігаються до затвердження Кабінетом Міністрів України порядку встановлення обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями) заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби під час дії воєнного стану.

До затвердження Кабінетом Міністрів України порядку встановлення обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями) заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби під час дії воєнного стану обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації) можуть встановлювати таку заборону у визначений ними період доби виключно на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Порядок встановлення обласними державними адміністраціями (обласними військовими адміністраціями) під час воєнного стану заборони торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 р. № 1528.

Отже до прийняття Кабінетом Міністрів України вказаного Порядку, обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації) могли встановлювати заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби виключно на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачка є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованою у м. Суми, основний вид економічної діяльності: 47.25 роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (а.с. 6).

Позивач вважає, що відповідач діяв поза межами повноважень, передбачених законом оскільки м. Суми не належить до території, на якій ведуться бойові дії та не є тимчасово окупованою територією.

Суд зазначає, відповідно до перелічених вище норм законодавства, території, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, це території, що внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (у редакції від 03.05.2024, на момент прийняття рішення) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних. Київської міської військових адміністрацій.

До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (абзац третій пункту 1 Постанови №1364).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за №1668/39004 затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік, у редакції від 25.09.2024, на момент прийняття рішення).

Так, відповідно до структури та змісту Переліку (за формою згідно з додатком вищевказаної постанови КМУ) останній поділяється на два розділи:

І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 1. Території можливих бойових дій; 2. Території активних бойових дій; 3.Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси;

II. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України.

Таким чином, ураховуючи вимоги вказаних нормативних актів, суд доходить висновку, що до «Територій, на яких ведуться (велися) бойові дії», зокрема, включають і «Території можливих бойових дій». Також відповідне визначення містить і абзац третій пункту 1 Постанови №1364.

Згідно вказаного Переліку, місто Суми Сумської міської територіальної громади з 06.03.2024 є територією можливих бойових дій, без дати припинення можливості бойових дій, що у свою чергу є територією на якій ведуться бойові дії, відповідно суд доходить висновку, що відповідач, на час прийняття спірного розпорядження мав повноваження встановлювати заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби у м. Суми.

Щодо посилання позивача на те, що оскаржуване розпорядження прийнято не за погодженням та не в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки вказаний порядок після запровадження відповідних змін не приймався, суд зазначає наступне.

Як зазначено судом вище, виходячи зі змісту пункту 29 Розділу XIII «Перехідні положення» Закону № 3817-ІХ, до прийняття Кабінетом Міністрів України вказаного Порядку, обласні державні адміністрації (обласні військові адміністрації) могли встановлювати заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, у визначений період доби виключно на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що внесені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Суд також зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Оскаржуваним розпорядження встановлено заборону торгівлі алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі не тільки в м. Суми а і у Сумській області.

В позові позивач стверджує, що проводить підприємницьку діяльність у м. Суми, вказане підтверджується і матеріалами справи. Натомість позивач ніяким чином не обґрунтовує як її права та інтереси порушує оскаржуване розпорядження в частині встановлення зазначеної заборони в Сумській області (крім м. Суми).

Розглядаючи дану справу суд також враховує, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 03.02.2025 № 72-ОД «Про торгівлю алкогольними напоями в Сумській області» (зареєстровано в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 04 лютого 2025 року за № 18/802) визнано такими, що втратили чинність розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації:

- від 30.09.2024 №531-ОД (зареєстровано в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 30 вересня 2024 року № 105/744);

- від 07.11.2024 №621-ОД (зареєстровано в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції 08 листопада 2024 року № 118/757).

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації про визнання протиправним та скасування Розпорядження Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації № 531-ОД від 30.09.2024 про торгівлю алкогольними напоями - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек