12 березня 2025 року м. Рівне №460/2057/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Приватне акціонерне товариство «Київстар»
доІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправним та скасування наказу, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 січня 2025 року в частині його призову та направлення для проходження військової служби; визнання протиправним та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06 січня 2025 року в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на відповідну посаду; визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 06 січня 2025 року, відповідно до пункту 2 якого позивача зараховано до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення, який прибув для проходження військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період із військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Ухвалою суду від 10.02.2025 позовна заява була залишена без руху.
Ухвалою суду від 12.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Залучено в справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватне акціонерне товариство «Київстар».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває в трудових відносинах з ПАТ «Київстар» та є заброньованим у встановленому порядку працівником, строком до 23.09.2025. Однак, прибувши 06.01.2025 по повістці для уточнення даних, наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 його призвано на військову службу. Наголошує, що такий наказ прийнято без врахування наказу Мінекономіки №25487 від 08.11.2024, згідно з яким всім працівникам ПАТ «Київстар» надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025. За наведених обставин, позивач вважає, що він підлягає виключенню зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , оскільки наказ командира зазначеної військової частини від 06.01.2025 про його зарахування до списків особового складу був виданий внаслідок прийняття протиправного наказу про його мобілізацію. Просить позов задовольнити повністю.
ІНФОРМАЦІЯ_2 подав відзив на позовну заяву, за змістом якого вказує, що позивач будучи військовозобов'язаним, був направлений для проходження ВЛК для визначення ступеню придатності до військової служби, а після проходження ВЛК був визнаний придатним до військової служби. Зазначає, що письмових звернень про незгоду з рішенням ВЛК чи перегляду рішення ВЛК, від позивача не надходило. З метою забезпечення національної безпеки та обороноздатності держави, а також у зв'язку з вимогами чинного законодавства щодо мобілізаційної підготовки, ТЦК та СП залишає за собою право анулювати бронювання, якщо це необхідно для виконання завдань оборони. Відстрочку від призову під час загальної мобілізації (бронювання) позивача було анульовано у зв'язку з тим, що він виявив бажання проходити військову службу, власноруч написав заяву на видачу військового квитка де вказав причину: «у зв'язку з призовом на військову службу по загальній мобілізації», а в ЄДРПВ «Оберіг» однією з причин скасування бронювання є звернення особи. Щодо визнання протиправним та скасування наказу про призов начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.01.2025 в частині призову на мобілізацію до військової частини НОМЕР_1 повністю заперечує, оскільки наказ «Про призов військовозобов'язаних на військову службу до Збройних Сил України під час мобілізації» був виданий Міністерством оборони України на підставі Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію». Скасування наказу в частині призову по мобілізації до в/ч НОМЕР_1 є скасуванням індивідуального акта, а після його реалізації виникли нові правовідносини. У задоволенні позову просить відмовити повністю.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватного акціонерного товариства «Київстар» надійшли пояснення. Вказує, що з 02.03.2005 ОСОБА_1 працевлаштований у ПАТ «Київстар». 08.11.2024 Міністерством економіки України видано наказ №25487 у якому вказано також про бронювання за ПАТ «Київстар» ОСОБА_1 , що підтверджується відповідним витягом з наказу Мінекономіки. В подадьшому, 09.12.2024 було скеровано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 лист з повідомленням про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 та його подальшим зарахуванням на спеціальний облік. Вважає, що позивач протиправно був мобілізований на військову службу шляхом зарахування до списків особового складу Військової частини НОМЕР_2 , всупереч наявного у нього бронювання. Просить позов задовольнити повністю.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частини НОМЕР_1 у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надходив.
В силу вимог частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 02.03.2005 перебуває в трудових відносинах з ПАТ «Київстар» (наказ про прийняття на роботу №071-к від 02.03.2005), на посаді інженера-енергетика 1 категорії сектору розвитку та технічної експлуатації мереж (Рівненська обл.) технічного відділу Західного регіону, що підтверджується довідкою №65 від 21.02.2025.
23.01.2024 ПАТ «Київстар» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
За відомостями військово-облікового документу Резерв+, сформованого станом на 09.07.2024, ОСОБА_1 був заброньований до 13.12.2024.
Відповідно до наказу Міністерства економіки України (Мінекономіки) від 08.11.2024 №25487 Про бронювання військовозобов'язаних за ПАТ «Київстар», (п.1) заброньовано за ПАТ «Київстар» на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних, які працюють у зазначеному товаристві, за списком, погодженим Міністерством оборони України (реєстраційний номер 220/14709/б від 08.10.2024). Вирішено надати заброньованим згідно з пунктом 1 цього наказу військовозобов'язаним відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025 (п.2).
У списку військовозобов'язаних працівників ПАТ «Київстар» на яких оформляється відстрочка від призову у воєнний час, значиться ОСОБА_1 (за порядковим номером 8).
Згідно з додатком 3 до Порядку №76 - витягом з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного, ОСОБА_1 1980 року народження, що працює в ПАТ «Київстар» на посаді інженера-енергетика 1 категорії, відповідно до наказу Мінекономіки №25487 від 08.11.2024 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025.
ПАТ «Київстар» сформовано та підписано повідомлення про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 1980 року народження, що працює в ПАТ «Київстар» на посаді інженера-енергетика 1 категорії, якому відповідно до наказу Мінекономіки №25487 від 08.11.2024 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025 - згідно з додатком 5 до Порядку №76.
09.12.2024 ПАТ «Київстар» надіслано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 лист з повідомленням про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 та його подальшим зарахуванням на спеціальний облік. Згідно з трекінгом відправлень на офіційному веб-порталі АТ «Укрпошта», кореспонденцію за номером 0600991321591 вручено особисто 12.12.2024.
Як зазначає позивач та не заперечується відповідачем, 06.01.2025 ОСОБА_1 прибув по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Того ж дня позивач пройшов військово-лікарську комісію та визнаний придатним до військової служби, що підтверджується довідкою №3123 від 06.01.2025.
06.01.2025 позивач призваний у Збройні Сили України, як зазначено у військовому квитку позивача - відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію».
На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2025 №7 позивача призвано на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до Військової частини НОМЕР_1 , що також підтверджується записами військового квитка.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.01.2025 позивача проінформовано, що наказ про призов видає начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо призову на військову службу під час мобілізації та про зарахування до списків особового складу військової частини, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан. В подальшому воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У статті першій Закону №3543-XII містяться визначення понять «мобілізація» та «особливий період», відповідно до яких: мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Загальна мобілізація, згідно з частиною другою статті 4 Закону №3543-XII, проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, зокрема: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Статтею 23 Закону №3543-ХІІ встановлено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Так, відповідно до абзацу 1 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зокрема, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до статті 24 Закону №3543-XII бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Згідно з приписами частини першої статті 25 Закону №3543-XII бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу:
1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах:
державної служби категорії «А», голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів - усі військовозобов'язані;
державної служби категорій «Б», «В», в органах місцевого самоврядування - не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних цих категорій у зазначених органах;
2) в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
3) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);
4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 25 Закону №3543-XII порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Згідно з частиною третьою статті 25 Закону №3543-XII органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 33 Закону №2232-ХІІ встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.
На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час (частина перша та друга статті 35 Закону №2232-ХІІ).
Згідно з частиною першою статті 39 Закону №2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період та на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період - визначається Порядком бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 (далі - Порядок №76).
Пунктом 2 Порядку №76 передбачено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).
Військовозобов'язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати: строку проведення мобілізації, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку, та військовозобов'язаних, які працюють або проходять службу в Державній кримінально-виконавчій службі; строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку; 12 місяців, - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку; строк договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці п'ятому пункту 1 цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 Порядку №76, керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.
Відповідно до пункту 8 Порядку №76 підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, подають (з належним обґрунтуванням) список до: Міноборони - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво іншими військовими формуваннями, СБУ - підприємства, установи та організації, визначені ними критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період; Мінстратегпрому - підприємства, установи та організації, визначені ним критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
Відповідно до пункту 10 Порядку №76 з метою погодження списки, подані в паперовій та/або в електронній формі, крім поданих засобами Порталу Дія відповідно до пунктів 4-9 цього Порядку, розглядаються щодо повноти заповнення та наявності обґрунтувань Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) у строк не більш як 10 робочих днів з дня їх отримання.
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) подає погоджені відповідно до абзацу першого цього пункту списки до Мінекономіки.
У силу приписів пункту 11 Порядку №76 за результатами перевірки списків, поданих відповідно до пункту 10 цього Порядку, щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони) Мінекономіки приймає у строк не більш як п'ять робочих днів з дня отримання зазначених списків рішення про бронювання військовозобов'язаних.
Згідно з пунктом 12 Порядку №76 з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочки Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони).
Міноборони (СБУ, Служба зовнішньої розвідки, розвідувальний орган Міноборони) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідного підрозділу розвідувального органу Міноборони).
Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа та організація видають військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.
Витяг, засвідчений підписом керівника та скріплений печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки, відповідний підрозділ розвідувального органу Міноборони), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більш як п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як встановлено судом, відповідно до наказу Міністерства економіки України (Мінекономіки) від 08.11.2024 №25487 Про бронювання військовозобов'язаних за ПАТ «Київстар», ОСОБА_1 заброньовано за ПАТ «Київстар» на період мобілізації та на воєнний час, за списком, погодженим Міністерством оборони України. Надано позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025.
Витягом з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного, у формі визначеній додатком 3 до Порядку №76, підтверджується, що ОСОБА_1 1980 року народження, що працює в ПАТ «Київстар» відповідно до наказу Мінекономіки №25487 від 08.11.2024 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025.
ПАТ «Київстар» сформовано та підписано повідомлення про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 , якому відповідно до наказу Мінекономіки №25487 від 08.11.2024 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком до 23.09.2025, у формі визначеній додатком 5 до Порядку №76.
Тобто, позивач у повній відповідності до вищенаведених законодавчих норм, був заброньований за ПАТ «Київстар» до 23.09.2025.
09.12.2024 ПАТ «Київстар» надіслано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 лист з повідомленням про бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 та його подальшим зарахуванням на спеціальний облік. Згідно з трекінгом відправлень на офіційному веб-порталі АТ «Укрпошта», кореспонденція за номером 0600991321591 вручено особисто 12.12.2024.
Таким чином, відповідач 1 мав зарахувати ОСОБА_1 з 12.12.2024 у строк не більш як п'ять робочих днів на спеціальний військовий облік із внесенням відомостей про надану відстрочку в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до покладених на них завдань (серед іншого):
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Суд зауважує, що механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент отримання повідомлення щодо зарахування позивача на спеціальний військовий облік).
Згідно з пунктом 3 Порядку №1487 для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За приписами пункту 17 Порядку №1487 військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Військовозобов'язані, які згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.
В силу положень пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 80 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов'язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.
Відповідно до частини п'ятої, частини восьмої статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII) органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VIII).
При цьому, статтею 14 Закону №1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
З огляду на наведені норми законодавства, суд зауважує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та саме на них покладено обов'язок, в тому числі, здійснювати контроль бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, тобто перевіряти та володіти інформацією з приводу заброньованих осіб з метою недопущення щодо них протиправних дій.
Відтак, отримавши 12.12.2024 документи на підтвердження бронювання позивача за ПАТ «Київстар», ІНФОРМАЦІЯ_3 як територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач перебував на військовому обліку, беззаперечно зобов'язаний був внести відомості про надану позивачу відстрочку від призову в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Натомість, у спірних правовідносинах не було вчинено таких дій.
На переконання суду, позивач не може нести відповідальність за неналежність виконання посадовими особами відповідача своїх зобов'язань, позаяк така процедура не залежна від дій позивача.
Суд наголошує, що на момент винесення спірного наказу про призов позивача на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог статті 23 Закону №3543-XII позивач мав відстрочку від призову на військову службу у строк до 23.09.2025 включно.
Строк дії наданої позивачу відстрочки на час його мобілізації не завершився, остання не анульована, не скасована і була дійсною на час призову позивача на військову службу. Будь-яких доказів зворотного жодним з відповідачів суду не надано і матеріали справи не містять.
Отже, суд констатує, що приймаючи наказ про призов позивача на військову службу під час мобілізації, ІНФОРМАЦІЯ_3 був обізнаний про наявність у позивача права на відстрочку, тому позивач відповідно до вимог статті 23 Закону №3543-XII не підлягав призову на військову службу під час мобілізації і як наслідок, безпідставно з 06.01.2025 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідач зазначає, що позивача законно призвано на військову службу, оскільки письмових звернень про незгоду з рішенням ВЛК чи перегляду рішення ВЛК про придатність до військової служби, від нього не надходило. Крім того, ТЦК та СП залишає за собою право анулювати бронювання, якщо це необхідно для виконання завдань оборони, тому відстрочку від призову під час загальної мобілізації (бронювання) позивача було анульовано у зв'язку з тим, що він виявив бажання проходити військову службу, власноруч написав заяву на видачу військового квитка; у ЄДРПВ «Оберіг» однією з причин скасування бронювання є звернення особи.
Суд наголошує, що відповідно до абзацу 1 частини першої статті 23 Закону №2232-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: зокрема, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Тому позивач мав легітимні очікування на відповідне застосування цієї норми.
У матеріалах справи відсутні докази того, що позивач, будучи обізнаним про наявність в нього відстрочки, погодився вступити до лав ЗСУ в добровільному порядку (факт написання позивачем заяви на видачу військового квитка не може підтвердити його бажання проходити військову службу).
Водночас, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці та проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби, що і було здійснено позивачем. Однак, проходження ВЛК та рішення про придатність до військової служби не може бути автоматичною підставою для призову на військову службу.
Крім цього, суд зауважує, що пунктом 13 Порядку №76 визначено, що надана відстрочка підлягає анулюванню у разі: 1) закінчення строку її дії; 2) завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань; 3) позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; 4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації; 5) звільнення військовозобов'язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації); 6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з підприємством; 7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації; 8) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 9) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України; 10) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
За наведеного, суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо анулювання бронювання позивача, як і докази звернення позивача щодо скасування бронювання у ЄДРПВ «Оберіг».
Отже, доводи ІНФОРМАЦІЯ_1 наведені у відзиві, є повністю безпідставними, оскільки не узгоджуються з вимогами чинного законодавства.
У сукупності вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідачами у порядку статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено правомірності наказу від 06.01.2025, яким ОСОБА_1 призвано на військову службу по мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 .
Відтак, за таких обставин права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування такого рішення суб'єкта владних повноважень.
Оскільки судом встановлено, що вказаний наказ є протиправним, відповідно прийняте на підставі такого наказу рішення командира Військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2025 в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та приступлення до виконання службових обов'язків за посадою також є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на очевидну незаконність оскаржуваного позивачем акта індивідуальної дії, який хоч і вичерпує дію фактом виконання, його скасування не порушить стабільності публічно-правових відносин та принцип правової визначеності, а навпаки вказуватиме на неприпустимість допущення неправомірних дій центром комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації військовозобов'язаних осіб, які мають право на відстрочку від призову (в даному випадку мають статус заброньованої особи).
Тому, надаючи оцінку позовним вимогам зобов'язального характеру щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , враховуючи висновок суду про відсутність законних підстав для мобілізації позивача, суд зобов'язує Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а тому позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідачами не доведено правомірності вчинених дій. Водночас, позивачем належним чином доведено факт порушення його прав.
За наведеного, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.01.2025 в частині призову на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 12 березня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 ) Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Приватне акціонерне товариство «Київстар»; Адреса: вул. Дегтярівська, 53, м.Київ, 03113; ЄДРПОУ 21673832.
Суддя Н.В. Друзенко