справа№ 380/17413/24
з питань встановлення судового контролю
12 березня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
на розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/17413/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області №11213183/34809964, №11213184/34809964, №11213186/34809964, №11213185/34809964 від 11.06.2024.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» податкові накладні №4 від 05.04.2024, №6, №9, №10 від 16.04.2024 датою подання їх на реєстрацію.
Стягнуто з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ43005393 місцезнаходження: 04053, м. Київ, площа Львівська, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» (місцезнаходження: 80381, Львівська область, Львівський район, м. Дубляни, вул. Данила Галицького, 158, код ЄДРПОУ 34809964) судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн. 80 коп.
Стягнуто з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» (місцезнаходження: 80381, Львівська область, Львівський район, м. Дубляни, вул. Данила Галицького, 158, код ЄДРПОУ 34809964) судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн. 80 коп.
Стягнуто з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ43005393 місцезнаходження: 04053, м. Київ, площа Львівська, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» (місцезнаходження: 80381, Львівська область, Львівський район, м. Дубляни, вул. Данила Галицького, 158, код ЄДРПОУ 34809964) витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 (три тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнуто з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» (місцезнаходження: 80381, Львівська область, Львівський район, м. Дубляни, вул. Данила Галицького, 158, код ЄДРПОУ 34809964) витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 (три тисячі) гривень 00 копійок.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2024 у справі №380/17413/24, апеляційну скаргу головного управління ДПС у Львівській області повернуто скаржнику.
21.11.2024 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
Від представника позивача 17.02.2025 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, у якій просить зобов'язати Державну податкову службу України подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі №380/17413/24 у строк 10 днів з дня винесення відповідної ухвали судом та обов'язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 р. у справі №380/17413/24 у строк 10 днів з дня винесення відповідної ухвали судом.
З урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини четвертої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю суд враховує наступне.
Відповідно до статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За змістом частини першої статті 382 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені, зокрема, у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №802/357/17-а).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 суд не зобов'язував відповідачів ГУ ДПС у Львівській області та ДПС України подати звіт про виконання судового рішення.
Положення КАС України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача. Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду в ухвалі від 05.07.2018 у справі № 206/3911/17.
У справі № 800/592/17 Велика Палата Верховного Суду змінила підхід до правил застосування судового контролю, роз'ясненого у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.03.2017 «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства». Вищий адміністративний суд України вважав, що суд першої чи апеляційної інстанції може застосовувати судовий контроль за виконанням рішення суб'єкта владних повноважень відповідачем у справі під час прийняття рішення у справі. Натомість, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що клопотання про встановлення судового контролю може бути подане й після ухвалення судового рішення у справі.
Отже, на думку суду, вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення, у зв'язку із чим суд відхиляє доводи представника відповідача про те, що суд позбавлений процесуальної можливості встановлення судового контролю за відповідною заявою позивача вже після постановлення рішення у справі.
Відтак, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю.
З комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду встановлено, що на виконання рішення суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 380/17413/24 про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» податкові накладні №4 від 05.04.2024, №6, №9, №10 від 16.04.2024 датою подання їх на реєстрацію.
Проте, як встановлено судом, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №4 від 05.04.2024, №6, №9, №10 від 16.04.2024 датою подання їх на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ», не виконано, незважаючи на набрання ним законної сили ще 05.11.2024.
Разом з тим, судом не встановлено обставин, що свідчили б про наявність поважних причин, які б перешкоджали виконанню рішення суду та відповідачем суду не надано жодних доказів поважності причин невиконання вказаного рішення суду у встановлений органом державної виконавчої служби строк чи вжиття ДПС України усіх належних заходів, спрямованих на виконання судового рішення, відповідачем.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач ДПС України не виконує судове рішення, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для вжиття заходів судового контролю шляхом зобов'язання ДПС України подати до Львівського окружного адміністративного суду протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання ухвалою законної сили звіт про виконання рішення суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» податкові накладні №4 від 05.04.2024, №6, №9, №10 від 16.04.2024 датою подання їх на реєстрацію.
Водночас суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382 КАС України суд,-
заяву представника позивача про встановлення судового контролю за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати ДПС України подати до Львівського окружного адміністративного суду протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання ухвалою законної сили звіт про виконання рішення суду від 16.09.2024 у справі № 380/17413/24 в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ВАГОННА КОМПАНІЯ» податкові накладні №4 від 05.04.2024, №6, №9, №10 від 16.04.2024 датою подання їх на реєстрацію.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Р.І. Кузан