12 березня 2025 рокусправа № 380/14715/23
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до командира ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до командира в/ч НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 окрема авіаційна ескадрилья) (далі - відповідач), в якому просить:
- - визнати наказ командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї № 274-АГ від 08.06.2023 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" протиправним;
- зобов'язати відповідача скасувати наказ № 274-АГ від 08.06.2023 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" скасувати повністю.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка до початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України перебувала за місцем реєстрації у м. Одесі, яку після початку вторгнення російської федерації переміщено до Західного регіону країни (у м. Городок Львівської області). Повідомив, що 02.06.2023 року позивач виконував вправи стрільб з АК-74 та ПМ 9 мм. Після чого близько 15.00 прибув до військової частини для проведення чистки зброї та здачі її в КЗЗ. Для проведення чистки зброї звернувся до чергового по військовій частині для видачі позивачу його підсумку для АК-74 в якому зберігається пенал від автомата та пляшка для збройного масла. Отримавши підсумок для свого АК-74, позивач встановив відсутність у пеналі двох насадок, а саме: ершика та протирки. Стверджує, що встановити обставини зникнення 2 складових пеналу для АК-74 позивача не вдалося оскільки посадові особи ракетно артилерійського відділу не мають інформації з приводу цієї події жодних заходів по заміні не здійснювали, з їхніх слів, як і чергова служба. Поряд з цим при перевірці КЗЗ, близько місяця до цього, позивачу повідомлено про необхідність здачі підсумку та комплекту до АК-74 до КЗЗ, оскільки він зберігав підсумок з місцем тимчасового проживання. Після перевірки наявності та комплектності підсумку до мого автомата заступник командира ескадрильї - начальник відділу матеріально-технічного забезпечення підполковник ОСОБА_2 заявив, про прийняття підсумку без зауважень. Таким чином з цього приводу 03.06.2023 року позивачем відпрацьовано рапорт на ім'я командира ескадрильї з проханням вжити заходи, оскільки склад пеналу відноситься до комплекту автомату АК-74 позивача. Розглянувши рапорт позивача від 03.06.2023 року командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 видав наказ № 274- АГ від 08.06.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, оскільки ним порушено статтю 12 Статуту Внутрішньої служби ЗСУ, а саме: «доповідь було здійснено не своєчасно». Вказав, що стаття 12 Статуту Внутрішньої служби ЗСУ звучить так: «Про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання службових обов'язків та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо)». У вищезазначеній статті, на думку позивача, не йде мова про здійснення доповіді про взагалі все що сталось, а тільки те, що стосується виконання службових обов'язків, тому він вважає, що відсутність «ершика» та «протирки» для його автомата може негативно вилинути на виконання службових обов'язків і тому в результаті позивач здійснив доповідь. Оскільки в статті 12 Статуту Внутрішньої служби ЗСУ не зазначається терміни у які здійснюється така доповідь, тобто не зазначено наприклад «терміново, протягом якогось часу, і т. д.», то позивач не розуміє в чому відбулось порушення з боку позивача саме статті 12 статуту Внутрішньої служби ЗСУ з приводу «несвоєчасної доповіді». Таким чином наявне порушення ч. 2 ст. 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ. Поряд з цим наказ № 274-АГ від 08.06.2023 року яким позивачу оголошено догану йому не доводився ні усно, ні під підпис, аркуш бесіди не складався, що є грубим порушенням моїх прав та порядку накладення стягнення як такого взагалі. Таким чином, на думку позивача, наявне порушення ст. 97 Дисциплінарного статуту ЗСУ. Крім того зазначив, що незалежно від обставин в наказі № 274-АГ від 08.06.2023 року здійснено помилку у прізвищі позивача. Тому вважає наказ № 274-АГ від 08.06.2023 року незаконним, а накладення дисциплінарного стягнення безпідставним та виконаним з порушенням процедури накладення. Тому звернувся до суду із цим позовом.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 20210ел від 17.10.2023) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що згідно з наказом НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України від 16.08.2023 № 172 «Про особовий склад» старшого юрисконсульта капітана юстиції виключено зі списків ескадрильї і всіх видів забезпечення та постановлено вважати таким, що здав посаду та розрахувався у зв'язку із направленням для подальшого проходження служби. Вказав, що відповідачем у даній справі визначено командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї (в/ч НОМЕР_1 ), однак у позовній заяві вказано код ЄДРІІОУ: НОМЕР_3 , який належить НОМЕР_2 окремій авіаційній ескадрильї Державної прикордонної службу України, в інтересах якої діє командир НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї на підставі прав за посадою. Однак, у даній справі НОМЕР_2 окрема авіаційна ескадрилья Державної прикордонної служби України, як суб'єкт владних повноважень, до участі у розгляді цієї адміністративної справи не залучена. Таким чином, позивачем заявлено позов до неналежного відповідача.
По суті вимог зазначив, що відповідно до посадової інструкції старшого юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженою командиром НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї 01.09.2021 слідує, що старший юрисконсульт підпорядковується безпосередньо командиру ескадрильї. Повідомив, що 01.09.2021 дану інструкцію доведено до відома старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_1 . Згідно з наказом командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби № 251-АГ від 30.05.2023 «Про проведення стрільб» з 01-03 червня 2023 року визначено проведення на навчальному полігоні ІНФОРМАЦІЯ_3 заняття з вогневої підготовки з персоналом ескадрильї. Згідно з п.п. 35 відомостей обліку результатів виконання базових вправ навчальних стрільб вдень персоналом в/ч НОМЕР_1 старшим юрисконсультом ОСОБА_1 здійснювались виконання однієї вправи контрольних стрільб із автомата 5,45 мм АК (С)-74 та однієї вправи контрольних стрільб з пістолета 9 мм ПМ. Відповідно до п.п. 10, 10.2, 10.4 наказу командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби № 372-АГ від 20.12.2022 «Про організацію служби військ у 2023 році» зберігання, видачу та приймання стрілецької зброї і боєприпасів в ескадрильї здійснюється згідно наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925дск «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України» та наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 26.07.2018 № 636 «Про затвердження Інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах які залучені до сил і засобів для здійснення заходів і забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією АР Крим». Зброя та боєприпаси видаються особам, які залучаються до несення служби відповідно до наказів авіаційної ескадрильї в інших випадках (на заняття, для чищення, тощо) з дозволу командира ескадрильї або першого заступника командира ескадрильї - начальника штабу. Персоналу, який отримав зброю та боєприпаси до неї в тимчасове користування, після повернення з відрядження, занять та решти випадків здавати її до кімнати зберігання зброї ескадрильї в той же день. Вказав, що згідно з вимогами ст. 12 статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІV, про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо). Вказав, що відповідно до вимог ст.ст. 13, 236, 237 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925дек «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України» (далі - Наказ від 10.12.2004 № 925дек) після проведення навчальних стрільб керівники підрозділів (в даному випадку ст. юрисконсульт) перевіряють комплектність стрілецької зброї, т.ч. приладдя (комплекту) до неї, та у випадку, якщо буде виявлена їх нестача або пошкодження, черговий підрозділу та інші особи, які здійснюють перевірку, зобов'язані негайно доповідати про це за командою та вжити заходів щодо їх розшуку, а також зберігати поза розташуванням органу та підрозділу (удома, у гуртожитку) стрілецьку зброю забороняється. Стверджує, що старший юрисконсульт капітан юстиції ОСОБА_1 прибувши із навчальних стрільб, будучи керівником підрозділу з правової роботи (юридичного забезпечення) під час виявлення відсутності, нестачі у підсумку, приладдя до автомата, що є складовою до стрілецької зброї зобов'язаний був негайно доповісти за командою командиру частини про таку нестачу, відсутність, оскільки є у прямому його підпорядкованій, що у свою чергу здійснено своєчасно не було. Про вказане свідчить те, що рапорт останнього внесений у систему документообігу «СЕД ДГІСУ» військової частини лише 03.06.2023 о 14:21 за № 14/1697/23-Вн.
Звернув увагу на те, що при цьому, позивач у позовній заяві не зазначає, які саме були перешкоди у здійсненні 02.06.2023 усної чи письмової доповіді командиру НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї саме по факту виникнення та виявлення старшим юрисконсультом нестачі чи відсутності відповідного приладдя у комплекті до автомата АК-74. Крім цього, твердження позивача щодо зберігання приладдя до стрілецької зброї за місцем проживання та відсутності зауважень з даного приводу свідчить про недотримання останнім правил поводження зі стрілецькою зброєю та приладдям, як складової (комплекту) до неї. Вважає, що за даних обставин з метою профілактики щодо недопущення випадків несвоєчасних доповідей серед персоналу НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї, в межах чинного законодавства України у сфері військової служби, командиром військової частини обґрунтовано винесено наказ № 274-АГ від 08.06.2023 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», який доведено до відома в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної печатки та кваліфікованої електронної позначки часу. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд критично оцінює доводи відповідача про заявлення позову до неналежного відповідача.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, відповідач, визначений позивачем, - командир ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) є посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_4 . А тому позивачем правильно визначено код ЄДРПОУ в позовній заяві саме ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).
Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.
Згідно з довідкою НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України від 15.06.2023 № 12/97 капітан юстиції ОСОБА_1 з 24.12.2019 проходив військову службу за контрактом в ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України.
Відповідно до наказу НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України від 16.08.2023 № 172 «Про особовий склад» старшого юрисконсульта капітана юстиції виключено зі списків ескадрильї і всіх видів забезпечення та постановлено вважати таким, що здав посаду та розрахувався у зв'язку із направленням для подальшого проходження служби.
Згідно з наказом командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби № 251 -АГ від 30.05.2023 «Про проведення стрільб» з 01-03 червня 2023 року визначено проведення на навчальному полігоні ІНФОРМАЦІЯ_3 заняття з вогневої підготовки з персоналом ескадрильї. Заняття наказано провести з виконання 1 вправи контрольних стрільб із автомата 5,45 мм. АК (С)-74 та 1 ВКС з пістолета 9 мм ПМ по умовах виконання вправ стрільб з автомата та пістолета вдень.
Відповідно до п.п. 35 відомостей обліку результатів виконання базових вправ навчальних стрільб вдень персоналом в/ч НОМЕР_1 старшим юрисконсультом ОСОБА_1 здійснювались виконання 1 вправи контрольних стрільб із автомата 5,45 мм АК (С)-74 та 1 вправи контрольних стрільб з пістолета 9 мм ПМ.
Позивач 03.06.2023 засобами внутрішнього службового документообігу подав рапорт командиру Одеської окремої авіаційної ескадрильї полковнику ОСОБА_4 , в якому доповів, що 02.06.2023 ОСОБА_5 виконував вправи стрільб з АК-74 та ПМ 9 мм. Після 15:00 прибув до військової частини для проведення чистки зброї та здачі її в ККЗ. Для проведення чистки зброї звернувся до чергового по військовій частині для видачі йому підсумку для АК-74 в якому зберігається пенал від автомата та пляшка для збройного масла. Вказав, що отримавши підсумок, позивача встановив відсутність у пеналі двох насадок, а саме: ершика та протирки. Повідомив, що встановити обставини зникнення 2 складових пеналу АК-74 позивача не вдалося, оскільки посадові особи ракетно-артилерійського відділу не мають інформації з приводу цієї події жодних заходів по заміні не здійснювали, з їхніх слів, як і чергова служба. Також вказав, що при перевірці КЗЗ, близько місяця до цього, позивачу повідомлено про необхідність здачі підсумку та комплекту АК-74 до КЗЗ, оскільки ОСОБА_1 зберігав підсумок за місцем тимчасового проживання. Після перевірки наявності та комплектності підсумку до автомата позивача заступник командира ескадрильї - начальник відділу матеріально-технічного забезпечення підполковник ОСОБА_2 заявив про прийняття підсумку без зауважень. Просив вжити вичерпних заходів щодо відновлення комплекту для АК-74 позивача.
Наказом командира ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) у зв'язку з неналежним виконанням капітаном ОСОБА_6 своїх обов'язків та з метою профілактики щодо недопущення випадків несвоєчасних доповідей серед персоналу НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї, відповідно до ст.ст. 45, 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України наказано за порушення вимог статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що полягало у нездійсненні своєчасної доповіді 02 червня 2023 року по факту виявлення нестачі закріпленого за військовослужбовцем майна, старшому юрисконсульту капітану юстиції ОСОБА_7 оголошено «догану».
Позивач не погодився із вказаним наказом, вважає його протиправним і таким, що підлягає скасуванню, тому звернувся до суду із цим позовом.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Cтаттею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 пункту 20 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 продовжувався строк дії воєнного стану в Україні, що триває по даний час.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (надалі також - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» Державна прикордонна служба України є сукупністю органів, які є юридичними особами, наділені визначеними чітким колом прав та обов'язків і відповідають за їх виконання, а саме: центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морської охорони, яка складається із загонів морської охорони; органів охорони державного кордону - прикордонних загонів, окремих контрольно-пропускних пунктів, авіаційних частин; розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Органи охорони державного кордону безпосередньо виконують поставлені перед Державною прикордонною службою України завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України (стаття 10 Закону України «Про Державну прикордонну службу України»).
Авіаційна частина є оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона державною кордону у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону і Морської охорони, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні. До складу авіаційної частини входять авіаційні ланки.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV.
Дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Відповідно статті 3 Статуту внутрішньої служби ЗСУ військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Закон України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут).
Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Згідно з ст. 5 Дисциплінарного статуту за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.
Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України".
Позивач вважає, що оскаржуваний наказ командира військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 окрема авіаційна ескадрилья) «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» № 274-АГ від 08.06.2023 року є протиправним і таким, що підлягає скасуванню. З цього приводу суд зазначає таке.
Статтею 7 Дисциплінарного статуту визначено, що застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту.
Внутрішньою службою у військових частинах та підрозділах керують їх командири. У разі розташування в одному приміщенні кількох підрозділів, командири яких не мають спільного безпосереднього начальника, керівництво внутрішньою службою наказом командира військової частини покладається на командира одного з цих підрозділів. Безпосереднім організатором внутрішньої служби у військовій частині є начальник штабу, а в роті - головний сержант роти (ст. 7 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
Згідно з ст. 11 Статуту внутрішньої служби ЗСУ необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки:
свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок;
бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим;
беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини;
постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України;
знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно;
дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України;
поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини;
бути пильним, суворо зберігати державну таємницю;
вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання;
виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни;
додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Відповідно до ст. 12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).
Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ).
Статтею 45 Дисциплінарного статуту передбачено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).
З рапорту позивача від 03.06.2023, який подано засобами внутрішнього службового документообігу командиру Одеської окремої авіаційної ескадрильї полковнику ОСОБА_4 , слідує, що позивач доповів про те, що 02.06.2023 ОСОБА_5 виконував вправи стрільб з АК-74 та ПМ 9 мм. Після 15:00 прибув до військової частини для проведення чистки зброї та здачі її в ККЗ. Для проведення чистки зброї звернувся до чергового по військовій частині для видачі йому підсумку для АК-74 в якому зберігається пенал від автомата та пляшка для збройного масла. Вказав, що отримавши підсумок, позивача встановив відсутність у пеналі двох насадок, а саме: ершика та протирки. Повідомив, що встановити обставини зникнення 2 складових пеналу АК-74 позивача не вдалося, оскільки посадові особи ракетно-артилерійського відділу не мають інформації з приводу цієї події жодних заходів по заміні не здійснювали, з їхніх слів, як і чергова служба. Також вказав, що при перевірці КЗЗ, близько місяця до цього, позивачу повідомлено про необхідність здачі підсумку та комплекту АК-74 до КЗЗ, оскільки ОСОБА_1 зберігав підсумок за місцем тимчасового проживання. Після перевірки наявності та комплектності підсумку до автомата позивача заступник командира ескадрильї - начальник відділу матеріально-технічного забезпечення підполковник ОСОБА_2 заявив про прийняття підсумку без зауважень. Просив вжити вичерпних заходів щодо відновлення комплекту для АК-74 позивача.
Згідно зі статтями 85, 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.
Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
У відповідності до статей 26, 27 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.
Жодних заперечень щодо порядку притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності останнім не наведено.
Як вже встановлено судом, наказом № 274-АГ від 08.06.2023 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», у зв'язку з неналежним виконанням капітаном ОСОБА_6 своїх обов'язків та з метою профілактики щодо недопущення випадків несвоєчасних доповідей серед персоналу НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї, відповідно до ст.ст. 45, 48, 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за порушення вимог статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що полягало у нездійсненні своєчасної доповіді 02 червня 2023 року по факту виявлення нестачі закріпленого за військовослужбовцем майна, старшому юрисконсульту капітану юстиції ОСОБА_7 оголошено «догану».
Дисциплінарний статут Збройних Сил України визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
У силу приписів п.п. 83-84 Дисциплінарного статуту ЗСУ на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
У кожному випадку вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень вимог Закону України "Про запобігання корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції.
Згідно з п. 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Відповідно до п. 87 Дисциплінарного статуту ЗСУ дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.
Таким чином, службове розслідування перед притягненням військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності проводиться за наявності потреби.
Судом встановлено, що підставою для притягнення позивача до відповідальності стало не здійснення своєчасної доповіді 02 червня 2023 року по факту виявлення нестачі закріпленого за військовослужбовцем майна.
Згідно з п. 10 наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.12.2022 № 372-АГ «Про організацію служби військ у 2023 році» наказано зберігання, видачу та приймання стрілецької зброї і боєприпасів в ескадрильї здійснювати згідно наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 року № 925дск «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України» та наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 26.07.2018 року № 636 «Про затвердження Інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах які залучені до сил і засобів для здійснення заходів і забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією АР Крим». Кімната зберігання зброї опечатується печатками ЧВЧ та першого заступника командира - начальника штабу (у разі відсутності - заступника начальника штабу), у святкові, вихідні та неробочі дні - відповідального по авіаційній ескадрильї.
Відповідно до п. 10.2 визначено зброю та боєприпаси видавати особам, які залучаються донесення служби згідно наказів авіаційної ескадрильї або: при прибутті у відрядження за наявності відповідного запису у посвідченні про відрядження; в інших випадках (на заняття, для чищення, тощо) з дозволу командира ескадрильї або першого заступника командира ескадрильї - начальника штабу.
Персоналу, який отримав зброю та боєприпаси до неї в тимчасове користування, після повернення з відрядження, занять та решти випадків здавати її до кімнати зберігання зброї ескадрильї в той же день (п. 10.4 наказу № 372-АГ).
Командирам підрозділів організувати обслуговування зброї особовим складом після кожного несення служби у добовому наряді, завершення занять, прибуття з відряджень або з виконання завдань зі зброєю (п. 10.5 наказу № 372-АГ).
З метою забезпечення комплексного підходу, вироблення єдиних вимог, принципів та методів у роботі командирів (начальників) усіх рівнів щодо організації зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат під час виконання бойових (службово-бойових) завдань в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану підрозділами, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконання завдань на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим) розроблено Інструкцію про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, яку затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 липня 2018 року № 636 (далі - Інструкція № 636).
Інструкція № 636 визначає особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат у підрозділах, під час виконання бойових (службово-бойових) завдань в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану підрозділами, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконання завдань на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією АР Крим.
Зі змісту п. 10 наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.12.2022 № 372-АГ «Про організацію служби військ у 2023 році» слідує, що вищевказана Інструкція № 636 встановлює правила поводження зі зброєю зокрема у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з пунктами першим та другим Розділу ІІІ Інструкції № 636 запас боєприпасів підрозділу (патрони до стрілецької зброї, ручні гранати, реактивні протитанкові гранати, постріли до гранатометів, ракети до протитанкових ракетних комплексів, ракети до переносних зенітно-ракетних комплексів) та стрілецьку зброю, що тимчасово не використовуються, групову зброю, озброєння, що встановлюються на бронетехніку, дозволяється зберігати в окремих приміщеннях (далі - місце зберігання зброї та боєприпасів). На період переміщення, звільнення особового складу з військової служби командир (начальник) підрозділу закріплює за собою зброю під особистий підпис у другій частині книги обліку і закріплення зброї та боєприпасів (форма 26г), ведення якої передбачено пунктом 279 розділу V Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах, закладах та установах Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10 грудня 2004 року № 925-дск, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 січня 2005 року за № 24/10304, та організовує її переміщення до місця зберігання зброї та боєприпасів із обов'язковим відображенням руху в облікових документах підрозділу.
Відповідно до пункту четвертого Розділу ІІІ Інструкції № 636 рухомий запас боєприпасів разом із переносним запасом боєприпасів, що не використовуються, зберігається в штатній укупорці в місці зберігання зброї та боєприпасів.
Як вказав у відзиві відповідач, у відповідності до вимог ст.ст. 13, 236, 237 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925дск «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України» після проведення навчальних стрільб керівники підрозділів перевіряють комплектність стрілецької зброї, у т.ч. приладдя (комплекту) до неї, та у випадку, якщо буде виявлена їх нестача або пошкодження, черговий підрозділу та інші особи, які здійснюють перевірку, зобов'язані негайно доповідати про це за командою та вжити заходів щодо їх розшуку, а також зберігати поза розташуванням органу та підрозділу (удома, у гуртожитку) стрілецьку зброю забороняється.
Відповідно до розділу ІІ посадової інструкції від 01.09.2021 старшого юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_2 старший юрисконсульт повинен керуватися Конституцією України, Кодексами України, Законами України, Указами Президента України, іншими нормативно-правовими актами України, які регламентують організацію та здійснення юридичного забезпечення, наказами, керівними вказівками Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіонального управління та цією посадовою інструкцією.
Позивач ознайомлений з цією посадовою інструкцією 01.09.2021.
Разом з тим, жодних заперечень щодо невиконання ним положень ст.ст. 13, 236, 237 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925дск «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України», а також щодо наявності такого положення позивач не надав.
За вказаних обставин, наявність керівники підрозділів перевіряють комплектність стрілецької зброї, у т.ч. приладдя (комплекту) до неї, та у випадку, якщо буде виявлена їх нестача або пошкодження, черговий підрозділу та інші особи, які здійснюють перевірку, зобов'язані негайно доповідати про це за командою та вжити заходів щодо їх розшуку, а також зберігати поза розташуванням органу та підрозділу (удома, у гуртожитку) стрілецьку зброю забороняється.
Суд не надає оцінку обставинам зберігання зброї позивачем за місцем проживання, оскільки такі не стосуються предмета доказування.
Разом з тим, оцінюючи в сукупності приписи ст.ст. 13, 236, 237 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.12.2004 № 925дск «Про затвердження Інструкції з організації експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів та засобів активної оборони в органах Державної прикордонної служби України» та ст. 12 Статуту внутрішньої служби ЗСУ суд дійшов висновку, що позивач повинен був негайно доповісти командиру про відсутність у пеналі, виданому йому зброї, двох насадок, а саме: ершика та протирки.
При цьому, позивач у позовній заяві стверджує, що при перевірці КЗЗ, близько місяця до проведення стрільб, які виконував позивач 02.06.2023, позивачу повідомлено про необхідність здачі підсумку та комплекту до АК-74 до КЗЗ, оскільки він зберігав підсумок з місцем тимчасового проживання. Після перевірки наявності та комплектності підсумку до мого автомата заступник командира ескадрильї - начальник відділу матеріально-технічного забезпечення підполковник ОСОБА_2 заявив, про прийняття підсумку без зауважень.
Тобто, позивач не заперечує факту некомплектності у пеналі, виданому йому зброї, двох насадок.
За встановлених обставин суд дійшов висновку про правильність висновків командира, зазначених в спірному наказі про порушення ОСОБА_1 вимог статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, що полягало у нездійсненні своєчасної доповіді 02 червня 2023 року по факту виявлення нестачі закріпленого за військовослужбовцем майна.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість оскаржуваного наказу, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до командира військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 окрема авіаційна ескадрилья) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.П. Качур