про зупинення провадження у справі
№ 380/1242/25
12 березня 2025 р.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому із урахуванням уточнення позовних вимог від 18.02.2025 просить:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо невиплати з 01.01.2025 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 27136,98 грн., яка була нарахована на виконання судових рішень Восьмого апеляційного адміністративного суду та Львівського окружного адміністративного суду у справах № 380/3382/21 № 380/7318/22, № 380/6992/23, № 380/15719/23, № 380/5093/24, які набрали законної сили та виплати її у обмеженому максимальному (фіксованому) розмірі 25256,89 грн.;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.01.2025 виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 ) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність у розмірі 27136,98грн., яка нарахована на виконання судових рішень Восьмого апеляційного адміністративного суду та Львівського окружного адміністративного суду у справах №380/3382/21 № 380/7318/22, № 380/6992/23, № 380/15719/23, № 380/5093/24, які набрали законної сили та без застосування пониження суми пенсії встановлених п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше виплачених сум.
Представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.
Обґрунтовуючи клопотання, зазначає, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі № 320/2229/25 відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - постанова № 1) в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження справі, суд зазначає таке.
Статтею 236 КАС України передбачено підстави, з яких провадження у справі підлягає зупиненню.
Так, залежно від характеру підстав для зупинення провадження КАС України вирізняє два види зупинення провадження в справі, а саме обов'язкове і диспозитивне.
Зокрема, обов'язкове зупинення провадження в справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов'язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і осіб, які беруть участь у справі. Так, обов'язковими є підстави, передбачені частиною 1 статті 236 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
З аналізу цієї норми видно, що за наявності іншої пов'язаної справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, суд за відсутності об'єктивної неможливості розгляду судової справи зобов'язаний зупинити провадження у своїй справі до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Водночас, у цій статті також міститься застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від предмета справи.
З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати:
- чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку, зокрема, адміністративного судочинства;
- чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.
Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.
Вказаний висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 28.09.2021 у справі № 160/4745/20, у постанові від 20.09.2022 у справі № 852/2а-9/21.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст.242 КАС України).
Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 прийнято постанову №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025році у період воєнного стану», яка набирала чинності з дня опублікування та застосовується з 01.01.2025 (надалі по тексту також - Постанова №1).
Пунктом 1 Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 62% сум грошового забезпечення.
ГУ ПФ України у Львівській області проведено перерахунок пенсії заявника з 01.01.2025, внаслідок якого підсумок пенсії (з надбавками) склав 27136,98 грн.
З перерахунку пенсії за пенсійною справою №1303011043-МВС видно, що позивачу проводиться виплата пенсії в розмірі 25256,89 грн.
Підставою для проведення перерахунку пенсії визначено «перерахунок з 01.01.2025 Державний бюджет України стаття 46 (понижений коефіцієнт).
Пониження суми склало 27136,98 грн, що згідно з Постановою №1свідчить про застосування коефіцієнтів:
- розрахунок пониження по діапазону 1: 1,0*23610 = 23610 (без пониження в діапазоні 23610 (коефіцієнтом 1,0);
- розрахунок пониження по діапазону 2: 0,50*2361 = 1180,50 (пониження в діапазоні 23610,01 .. 25971 з коефіцієнтом 0,5);
- розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4*1165,95 = 466,39 (пониження в діапазоні 25971,01 .. 30693 з коефіцієнтом 0,4).
Зі змісту перерахунку за пенсійною справою №09030006917 - МВС видно, що ГУ ПФ України у Львівській області на підставі розпорядження від 14.01.2025 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень Постанови №1.
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з підстав відмови органу пенсійного забезпечення у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, встановленого статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 за №4059-ІХ та постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» №1 від 03.01.2025.
З відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень видно, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/2229/25 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 за №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №320/2229/25 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124810763).
З огляду на вказане, доводи позивача про те, що предмет даної адміністративної справи не пов'язаний з результатами розгляду адміністративної справи №320/2229/25, не можуть бути враховані, так як дія приписів постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 за №1 та їх застосування у спірних правовідносинах безпосередньо пов'язані із діями та рішеннями відповідача, які вчинені і прийняті у досліджуваному випадку на виконання саме такого рішення Уряду України.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність зв'язку між предметом спору у справі, що розглядається та предметом спору у справі №320/2229/25, що зумовлює об'єктивну неможливість розгляду справи № 380/1242/25 до набрання законної сили рішенням суду у справі №320/2229/25.
Відтак, клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження у справі є таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про зупинення провадження по адміністративній справі №380/1242/25, до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зупинення провадження в адміністративній справі №380/1242/25 - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №380/1242/25 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25. Про поновлення провадження у справі учасники справи будуть повідомлені ухвалою суду.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Лунь З.І.