Ухвала від 12.03.2025 по справі 240/4339/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 березня 2025 року м. Житомир Справа № 240/4339/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 240/4339/24, яке набрало законної сили 19.11.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.02.2024 нарахування та виплату ОСОБА_1 , підвищення до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону № 796-XII, у розмірі два прожиткових мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Ухвалою від 08.01.2025 (а.с.75) суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати суду у строк два місяці з дня отримання копії ухвали звіт, оформлений відповідно до вимог частин 2,3 ст. 282-2 КАС України, про виконання рішення суду.

Відповідачем був поданий звіт (а.с.78-95) від 06.03.2025 про виконання вказаного рішення суду, в якому вказує, що з 01.02.2024 позивачу нараховується підвищення (доплата) до пенсії в розмірі 6056,00 грн; нарахована доплата за період з 01.02.2024 по 31.12.2024 в сумі 48164,00 грн, яка включена в "Реєстр судових рішень"; про вказану заборгованість проінформовано Пенсійний фонд України і направлено лист від 14.01.2025 про виділення додаткового фінансування; вказана сума даний час не виплачена у зв'язку із відсутністю відповідних бюджетних асигнувань; з 01.01.2025 не здійснюється виплата позивачу підвищення (доплати) до пенсії, передбаченого статтею 39 Закону № 796-XII, відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік".

Розглянувши звіт про виконання вказаного рішення суду, який подано з додержання вимог частин другої та третьої статті 382-2 КАС України, суд приходить до висновку про його прийняття з наступних підстав.

Зазначені у звіті відомості про виконання судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання, про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення підтверджуються наявними у справі документами.

Так, судом встановлено, що позивачу здійснено з 01.02.2024 нарахування підвищення (доплата) до пенсії в щомісячному розмірі два прожиткових мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року 6056,00 грн; нарахована доплата за період з 01.02.2024 по 31.12.2024 в сумі 48164,00 грн (а.с.82,83); відповідачем заборгованість включена до підсистеми "Реєстр судових рішень" та 14.01.2025 проінформовано Пенсійний фонд України про наявність заборгованості за вказаним рішенням суду (а.с.84, 87); з 01.01.2025 виплата доплати позивачу не здійснюється відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", як особі, яка зареєструвала своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зони гарантованого добровільного відселення після аварії на Чорнобильській АЕС( а.с.81,90).

Відповідно до постанови КМ України від 16.12.2020 № 1279, з наступними змінами, з 01.04.2022 здійснюється централізоване фінансування виплати пенсії, тобто фінансування виплати пенсії здійснюється Пенсійним фондом України, а не його територіальними органами.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, виплата нарахованих позивачу на виконання рішення суду коштів (заборгованості) вже залежить не від дій Головного управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області, а від фінансування відповідними органами для її здійснення.

Верховний Суд у постановах від 28 лютого 2019 року по справі №822/1080/17, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а зазначив, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Оскільки за наслідками розгляду звіту встановлено, що рішення суду після набрання ним законної сили виконується, а виплата нарахованої на його виконання відповідачем заборгованості, для чого ним вживаються відповідні заходи, ускладнюється відсутністю відповідного фінансування, суд не вбачає підстав для відмови в прийнятті звіту.

Щодо невиплати позивачу відповідачем доплати з 01.01.2025, то суд звертає увагу, ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з 01.01.2025 року були врегульовані розміри, підстави та порядок виплати вищевказаного підвищення (доплати).

Враховуючи те, що відповідач після набрання рішенням законної сили вчиняв дії по його виконанню, а з 01.01.2025 статтею 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", приписи якої є обов'язковими для виконання і відповідачем, були врегульовані розміри, підстави та порядок виплати вищевказаного підвищення (доплати), то законодавча зміна правового регулювання виплати вказаної доплати є тією обставиною, яка не дозволяє відповідачу здійснювати щомісячну виплату позивачу доплати після 01.01.2025.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/4339/24.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.М. Семенюк