Справа № 336/1318/25
Пр. 3/336/1421/2025
14 лютого 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м.Запоріжжя Вайнраух Лідія Анатоліївна розглянула справу у відношенні: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження не зазначене, не працевлаштованого, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ,-
про притягнення до адміністративної відповідальності за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, -
Справа надійшла для розгляду до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя 07.02.2025 згідно з супровідним листом за підписом начальника відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП Агапцева В., на підставі протокола автоматизованого розподілу судової справи між суддями 07.02.2025 передана в провадження судді Вайнраух Л.А.
Згідно зі ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до протоколу документи в порядку підготовки справи до розгляду суддею встановлено, що адміністративний протокол підлягає поверненню до органу, який його надіслав, для направлення до іншого суду.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими доказами.
Крім того, відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
За результатами підготовки справи, суддею встановлено наступні недоліки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №225985 від 20.01.2025 зазначено, що правопорушення вчинено 20.01.2024 о 16-36 годині. При цьому, час вчинення правопорушення виправлено.
Разом з цим, за змістом рапорта інспектора взводу 2 роти 1 батальйону 4 УПП в Запорізькій області Чусової А. транспортний засіб «ВАЗ 21013» під керуванням ОСОБА_1 зупинено о 15-25 годині. Далі за змістом рапорта дослівно: «Під час складення адміністративних матеріалів ОСОБА_1 попри заборону руху о 16-27 годині здійснив рух на автомобілі «ВАЗ 21013» д.н.з. НОМЕР_1 …».
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам чинного законодавства, містить невідповідності та суперечності, потребує суттєвих уточнень згідно з ч.1 ст. 256 КУпАП.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять «обвинувачення за адміністративним проступком» та «обвинувачення, які мають ознаки злочину», залежно від ступеня їх суспільної небезпеки (рішення у справі «Лутц проти Німеччини», «Отцюрк проти Німеччини», «Девеєр проти Бельгії», «Адольф проти Австрії» та інші), отже, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб.
З наведених підстав суддя дійшла висновку про необхідність направити матеріали для доопрацювання уповноваженій посадовій особі, що склала протокол, для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 7, 245, 251, 255, 256, 270, 278 КУпАП, суддя, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту Патрульної поліції для доопрацювання та усунення зазначених недоліків.
Постанова судді оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А. Вайнраух
Постанова набрала законної сили “___»_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___»_____________ 20___рік