Справа № 949/212/25
12 березня 2025 року м. Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Тарасюк А.М., з участю прокурора Агатинської Н.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Рівненського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Роз'яснивши права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України ОСОБА_1 , суд
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №2/2025 від 10 січня 2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Рівненській області та будучи відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та надав пояснення, аналогічні тим, які надані суду у письмовому вигляді.
Зокрема зазначив, що склад правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП відсутній, оскільки у нього наявна підстава поважності причин несвоєчасної подачі декларації.
Прокурор Агатинська Н.А. у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та думку прокурора, перевіривши матеріали справи та дослідивши наявні в ній докази, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
При цьому, висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності (ст. 252 КУпАП).
У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи, наказу Головного управління ДСНС України в Рівненській області від 14.06.2022 № 197 «Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту - начальника караулу 14 державної пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Рівненській області ОСОБА_1 , звільнено зі служби цивільного захисту на підставі підпункту 3 пункту 176 (за станом здоров'я) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593).
Згідно пункту 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
На дату звільнення ОСОБА_1 (15 червня 2022 року), спеціальне звання старший лейтенант служби цивільного захисту відносилося до категорії середнього начальницького складу.
Згідно пункту 6 Положення № 593 особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України "Про запобігання корупції".
17 вересня 2015 року ОСОБА_1 склав Присягу служби цивільного захисту та на момент звільнення перебував у спеціальному званні "старший лейтенант цивільного захисту".
Згідно з п.п. "д" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Разом з цим, 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Згідно п. 27 розділу 8 "Прикінцеві положення» Закону України "Про запобігання корупції" установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не подано раніше.
Таким чином, особи, які після звільнення у 2022-2023 роках не подали до 12 жовтня 2023 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, повинні були подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Пунктом 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року №449/21 передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування, шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні, чи за її межами.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у період часу з 15 червня 2022 року, тобто з дня звільнення по 23 год. 59 хв. 59 с. 31 січня 2024 року не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, типу "після звільнення", з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Відповідно до п. 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року № 448/21, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру. Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі НТМL.
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (АРІ) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Опрацюванням публічно-доступної частини ITC "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав 01 лютого 2024 року о 19 год. 39 хв., унікальний ідентифікатор документа: -https://public.nazk.gov.ua/documents/0b93f565-fdfb-42cb-b9c3-ldbce4e43f09.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. "д" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язаний був у порядку і у строк, передбачений законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно матеріалів адміністративної справи, перед звільненням з ОСОБА_1 проводилася бесіда, під час якої йому було роз'яснено положення Закону України "Про запобігання корупції", у частині необхідності дотримання вимог фінансового контролю, а саме своєчасного подання декларацій, відповідно до статті 45 цього Закону, копія довідки-бесіди додається.
15 червня 2022 року ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою щодо необхідності виконання вимог ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", а також із положеннями ст. 172-6 КУпАП.
З перерахованими документами, ОСОБА_1 ознайомлювався особисто, про що свідчить наявність його підписів.
Згідно довідок АТ КБ "Приватбанк" від 19 вересня 2024 року "Про надання послуг кваліфікованого електронного підпису", ОСОБА_1 мав активний кваліфікований сертифікат відкритого ключа електронного підпису, терміном дії: з 25.01.2024 20:51:01 по 24.01.2025 23:59:59 та з 29.06.2023 15:44:12 по 28.06.2024 23:59:59, які повністю охоплювали звітний період декларування.
Відповідно до додатку НАЗК з послідовністю дій користувача ОСОБА_1 підтверджено факт невчинення останнім у період з 12 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року необхідних дій, як користувачем Реєстру декларацій, спрямованих на подачу декларації типу, "після звільнення".
Вхід до Реєстру ОСОБА_1 , для подання декларації типу "після звільнення" виконав лише 01 лютого 2024 року о 19 год. 26 хв.
Згідно інформації наданої Департаментом цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА від 02 жовтня 2024 року вих. № 3660/04-09/24, ОСОБА_1 у період з 12 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року на стаціонарному, чи амбулаторному лікуванні не перебував та у лікувально-профілактичні заклади області за медичною допомогою не звертався.
Відтак, як в ході збору доказів, так і в ході судового розгляду, поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації не встановлено.
Отже, досліджені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності - достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, ОСОБА_1 надано не було.
Водночас, обставину, зазначену ОСОБА_1 у своїх поясненнях, як догляд за дядьком ОСОБА_2 , який є інвалідом дитинства І-групи із вродженим ДЦП, суд не відносить до поважної, яка послугувала несвоєчасній подачі декларації.
Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, суд зважає на те, що на момент розгляду справи, ОСОБА_1 виконав свій обов'язок та подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП судом не встановлено обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
За перелічених фактичних обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше не притягувався до відповідальності, ступінь його вини, зважаючи на те, що він виконав свій обов'язок та подав відповідну декларацію, а також відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд дійшов переконання, що необхідним та достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень є адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі, який буде відповідати вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП і є співмірним скоєному.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору не відноситься, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 284, 287, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 грн. (одна тисяча сто дев'яносто гривень).
(Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Дубров.міс.тг/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA958999980313090106000017511, код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: адміністративний штраф (ПІБ) Дубровицький районний суд Рівненської області, код ЄДРПОУ 26406188).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 2380 грн. (дві тисячі триста вісімдесят гривень).
Суддя: підпис.
Згідно з оригіналом.
Суддя Дубровицького
районного суду Тарасюк А.М.