Єдиний унікальний номер 719/147/25
Номер провадження 2-а/719/1/25
10 березня 2025 року м. Новодністровськ
Новодністровський міський суд Чернівецької області в складі:
судді Цицак В.Л.,
за участю секретаря Тартус І.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у м.Новодністровськ, Чернівецької області, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження,
17 лютого 2025 року в суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження.
В позовній заяві зазначає, що 21 січня 2025 року через програму Резерв + дізнався, що перебуває у розшуку, а тому звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для з'ясування обставин. Вказує, що того ж дня старшим офіцером відділення мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 капітаном ОСОБА_2 було складено протокол №165 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, який датований 16 січня 2025 року. Згідно з вищезгаданим протоколом 27 грудня 2024 року ОСОБА_1 потрібно було прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до розпорядження №2/6747 від 21.12.2024р., однак останній, будучи належним чином оповіщеним про це, на вказаний у повістці час та дату не з'явився та про поважні причини неявки не повідомляв, чим порушив вимоги абз. 3, ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 2 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про оборону», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Наголошує, що не був належним чином повідомлений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 ; із розпорядженням №2/6747 від 21.12.2024р. не ознайомлювався. Зазначає, що в день розгляду справи прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак, у зв'язку із зайнятістю начальника розгляд справи в його присутності проведено не було, а уже 06 лютого 2025 року поштою отримав постанову №165 від 24.01.2025р., згідно якої притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та на нього накладено стягнення у виді штраф у сумі 1700,00 грн. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята із грубим порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки викладені у ній обставини не відповідають дійсності, бо він не був повідомлений про необхідність явки 27 грудня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Більше того, положення ст. 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, а з матеріалів справи про адміністративне правопорушення не вбачається, що такі заходи ІНФОРМАЦІЯ_1 вживалися. Окрім того, розгляд справи про адміністративне правопорушення начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 провів у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, без заслуховування пояснень останнього та виніс постанову за відсутності будь-яких належних та допустимих доказів вчинення правопорушення.
З огляду на вище наведене, просить оскаржувану постанову визнати незаконною та скасувати у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Ухвалою суду від 25.02.2025р., після усунення недоліків позовної заяви, поновлено строк ОСОБА_1 на подання адміністративного позову та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику (повідомлення) сторін, надано відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву до 07 березня 2025 року та зобов'язано надати суду належним чином завірені копії матеріалів справи, на підставі яких винесено оскаржувану постанову № 165 від 24.01.2025р., та наказу, яким уповноважено старшого офіцера відділення мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на складання адміністративних протоколів щодо військовозобов'язаних осіб.
Відповідачу надіслано копію позовної заяви із доданими до неї документами та копію ухвали суду на офіційну електронну адресу та поштою із рекомендованим повідомленням про вручення.
06 березня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підписом представника відповідача за довіреністю - головного спеціаліста командування Віталіни Іванічек, надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, оскільки оскаржувана постанова відповідає вимогам КУпАП та скасуванню не підлягає, а зазначені позивачем обставини не відповідають дійсності. Зазначає, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_1 у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування га соціальної підтримки). Так, розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/6747 від 21.12.2024р. здійснено виклик про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_1 27 грудня 2024 року військовозобов'язаних згідно списку, в тому числі і ОСОБА_1 . В подальшому, 21 січня 2025 року щодо ОСОБА_1 складено протокол №165 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, із змістом якого останній ознайомлений під підпис. Наголошує, що виклик військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється не лише для уточнення військової облікових даних, як помилково вбачає позивач, але й з інших підстав, а тому просить у задоволені позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити за безпідставністю позовних
У зв'язку із розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, враховуючи ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі письмові докази кожен окремо та в їх сукупності, суд встановив, що розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2/6747 від 21.12.2024р. з метою актуалізації військово-облікових даних здійснити оповіщення таких призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_1 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 та забезпечити прибуття 27 грудня 2024 року о 09 год. 00 хв.(а.с. 38-39).
21 січня 2025 року старшим офіцером відділення мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 капітаном ОСОБА_2 щодо ОСОБА_1 складено протокол №165 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 7-8, 35-37).
Згідно з вказаним протоколом під час звернення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що останньому 27 грудня 2024 року треба було прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до розпорядження №2/6747 від 21.12.2024р. Адресат проживає за задекларованим місцем проживання АДРЕСА_1 , був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак на вказаний у повістці час та дату не з'явився та про поважні причини неявки не повідомляв. Своїми протиправними, винними діями порушив вимоги абз. 3, ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 2 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про оборону», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
У протоколі також міститься інформація про розгляд справи 24 січня 2025 року о 11 год. 00 хв. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 ; пояснення ОСОБА_1 про те, що він не був повідомлений міською радою про явку до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Протокол підписаний особою, яка його склала, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як вбачається із витягу з наказу № 1047 від 27.12.2024р. «Про організацію службової діяльності в ІНФОРМАЦІЯ_1 в 2025 році» відповідальними посадовими особами по складанню протоколів про адміністративні правопорушення призначено на громадян: у ІНФОРМАЦІЯ_1 - заступників начальника ІНФОРМАЦІЯ_1, військовослужбовців відділень та служб, а у відділах - всіх військовослужбовців, крім водія. На посадових осіб: у ІНФОРМАЦІЯ_1 - заступників начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальників відділень, військовослужбовців з числа офіцерського складу; у відділах - начальника відділу та відділень, військовослужбовців з числа осіб офіцерського складу (а.с. 34).
24 січня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 винесено постанову № 165 за справою про адміністративне правопорушення (а.с. 9), згідно якої ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним та перебуваючи на військовому обліку, був належним чином ознайомлений із вимогами розпорядження № 2/6747 від 21.12.2025р. про виклик з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою уточнення військово-облікових даних, на вказаний час і дату не з'явився, про поважність причин неявки не повідомив, та в подальшому не з'являвся, чим порушив правила військового обліку в особливий період, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Своїми протиправними, винними діями порушив вимоги абз. 3, ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про оборону», тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку із чим на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000, 00 грн.
Зі змісту оскаржуваної постанови № 165 від 24.01.2025р. вбачається, що позивач ОСОБА_1 на розгляд справи про адміністративне правопорушення з'явився, вину не визнав.
Відповідно до супровідного листа № 717 від 30.01.2025р. відповідач на виконання вимог ст. 285 КУпАП надіслав копію постанови № 165 від 24.01.2025р. ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку (а.с. 10-11).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст. 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022р., в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі воєнний стан неодноразово продовжувався, зокрема, останній раз указом №26/2025 від 14.01.2025р. «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.01.2025р., з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Згідно з абз. 13, 14 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У ст. 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
На підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби.
Згідно з абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_1), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024р. № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти ІНФОРМАЦІЯ_1 у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Згідно з абз.4 пункту 1 частини ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
З скриншоту мобільного застосунку Міністерства оборони України для військовозобов'язаних « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (а.с. 13) за ідентифікатором Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» військовозобов'язаного ОСОБА_1 , номер в реєстрі «Оберіг НОМЕР_4, ВОС: 795664, категорія обліку: військовозобов'язаний, звання: рядовий, спеціальність: Зварювальних робіт, Електрозварник, вбачається, що останній перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_4 ), телефон: НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 . За постановою ВЛК від 21.01.2025 - придатний. Дата уточнення даних 20.01.2025 (дані уточнено вчасно).
У вказаному реєстрі відсутні відомості щодо обліку ОСОБА_1 , як порушника військового обліку.
Крім того, судом встановлено, що згідно витягу з реєстру територіальної громади від 06.02.2025р. (а.с. 6) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідач володіє щодо останнього вичерпними обліковими даними.
У п.п. 34-40 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024р. № 560 (надалі - Порядок), визначено способи вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним.
Відповідно до п. 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_1 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки; 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до п.п. 1, 9 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. № 154, ІНФОРМАЦІЯ_1 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
У ст. 235 КУпАП зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені ІНФОРМАЦІЯ_1 розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ІНФОРМАЦІЯ_1.
У ст. 210 КУпАП передбачено відповідальність за 1) порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, що тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, що тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, що тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Окрім того, у примітці вказано, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Як вбачається з оскаржуваної постанови № 165 від 24.01.2025р. доказом, що підтверджує склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, в діях ОСОБА_1 є, зокрема, протокол № 165 від 21.01.2025р. та інші матеріали справи в сукупності.
Разом з тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 суду окрім вище згаданого протоколу №165 від 21.01.2025р., надало лише розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2/6747 від 21.12.2024р., в якому відсутні відмітки про ознайомлення із його змістом ОСОБА_1 .
В матеріалах справи також відсутні докази надіслання повістки про виклик в ІНФОРМАЦІЯ_1 на 27 грудня 2024 року о 09 год. за адресою задекларованого місця проживання військовозобов'язаного ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, ні протокол про адміністративне правопорушення, ні постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності не можуть бути беззаперечним доказом вчинення особою адміністративного правопорушення, оскільки по своїй правовій природі є документом, в якому уповноважений суб'єкт фіксує обставини вчинення правопорушення, та рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення, відповідно.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
У ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» усталена судова практика Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) є частиною національного законодавства та обов'язкова для застосування судами як джерело права.
Стандарти, встановлені Конвенцією для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ і на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» від 09.062011р.).
Так, у рішенні Суду «Енгель та інші проти Нідерландів» визначені критерії, за наявності одного із них будь-яке правопорушення повинне розцінюватись як кримінальне і розглядатись за процедурою, визначеною національним законодавством для кримінальних правопорушень, зокрема, критерій мети та тяжкості наслідків (у випадку, якщо у санкції наявний саме елемент покарання, а передбачені санкції є достатньо суворими, скоєне правопорушення розглядається за природою кримінального злочину).
Окрім того, у рішенні ЄСПЛ у справі «Малофєєва проти росії» від 30.05.2013р. зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд.
У ч.ч. 1-2 ст. 2 КАС України вказано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо буде встановлено відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
У п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України зазначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, оскільки відповідачем, на якого в силу ст. 77 КАС України покладено обов'язок доведення правомірності оскаржуваного рішення, не надано суду належних та допустимих доказів, що підтверджують надіслання ОСОБА_1 повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання розпорядження № 2/6747 від 21.12.2024р. з метою актуалізації військово-облікових даних військовозобов'язаних, а також, що відповідачем вживалися заходи щодо отримання персональних відомостей щодо позивача в порядку електронної інформаційної взаємодії, і що внаслідок проведених заходів такі відомості отримати не вдалося, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а тому постанову № 165 від 24.01.2025р. слід скасувати, а провадження у справі закрити.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене, судовий збір слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19, 65 Конституції України, Законами України «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024р. № 560, Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. № 154, ст.ст. 7, 210, 222, 235, 245, 247, 251-252, 254-256, 278-280, 283 КУпАП, ст.ст. 2, 9, 19, 72-77, 90, 94, 139, 229, 241-246, 250, 255, 271-272, 286, 292-293, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України,
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження - задоволити.
Постанову № 165 за справою про адміністративне правопорушення від 24.01.2025р. щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 3 ст. 210 КУпАП - скасувати.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний № НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 605, 60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Новодністровський міський суд Чернівецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя: