Справа №345/688/25
Провадження № 3/345/236/2025
12.03.2025 року м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Мигович О.М., розглянувши матеріали які надійшли від Державної податкової служби України Головного Управління ДПС в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працює головним бухгалтером ТзОВ «Калушстальбуд», мешканка АДРЕСА_1 за ч.1 ст. 163-1 КпАП України,
ОСОБА_1 вчинила правопорушення порушення порядку ведення податкового обліку, що призвело до: 1) заниження податку на прибуток всього в сумі 1487 899 грн., в т.ч. по періодах: І квартал 2021-4650 грн, півріччя 2021 - 18 600 грн., три квартали 2021- 31 400 грн, 2021 рік - 53 597 грн, І квартал 2022- 2510 грн, півріччя 2021-10 697 грн, три квартали 2021 - 12 654 грн, 2022 рік 12 654 грн, півріччя 2023 726 304 грн, три квартали 2023 -1076 367 грн, 2023 рік 1163 858 грн, 1 квартал 2024 159679 грн, півріччя 2024 - 222 482 грн, три квартали 2024 257 790 грн., 2) заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету (ряд. 18 декларації), всього в сумі 59 970 грн., в т.ч. по періодах: червень 2020-417 грн, березень 2021 - 5 167 грн, квітень 2021 - 5 167 грн, червень 2021 10 334 грн, липень 2021-5 167 грн, грудень 2021 - 33 718 грн. 3) завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (ряд. 21 декларації за вересень 2024 року) в сумі 1296383 грн.; 4) заниження показників, відображених у рядку 2.1 Декларацій з податку на додану вартість «операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» колонка А «обсяг постачання (без ПДВ)» всього в сумі 10 859 318 грн., в т.ч. по періодах: листопад 2021-6 191 556 грн., грудень 2022- 4 667 762 грн., чим порушено п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п.134.1 ст. 134, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.6 ст. 198, п .195.1.1 п.195.1 ст.195 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із внесеними змінами, п.5, п.б, п.7, п.10, п.11 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31 грудня 1999 року, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч.1 ст.163-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду справи. Однак подала пояснення, в якому вказала, що на її погляд в протоколі невірно визначено характер вчинених адміністративних правопорушень, а саме особа, яка його склала у 2025 році, вважає, що вказані правопорушення є триваючими, при цьому датою вчинення є період часу; 1 кв. 2021 р., півріччя 2021р., 2021р., 1 кв. 2022р., 1 півріччя 2021 р, три квартали 2021р., 2022р., півріччя 2023р., 3 кв. 2023р., 2023р., 1 кв. 2024р., півріччя 2024р., 3 кв. 2024р. Проте ОСОБА_1 не погоджується та вважає, що вказані порушення не мають триваючого характеру, оскільки не пов'язані із тривалим чи безперервним невиконанням обов'язків платником податків. Просила суд закрити провадження в справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 працює на посаді бухгалтера ТзОВ «Калушстальбуд».
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №189 від 14.02.2025 при проведенні планової документальної виїзної перевірки ТзОВ «Калушстальбуд» (ЄДРПОУ, акт перевірки №4538/09-19-07-05/36403176 від 14.02.2025, встановлено, що на ТзОВ «Калушстальбуд» мали місце заниження податку на прибуток всього в сумі 1487 899 грн., в т.ч. по періодах: І квартал 2021-4650 грн, півріччя 2021 - 18 600 грн., три квартали 2021- 31 400 грн, 2021 рік - 53 597 грн, І квартал 2022- 2510 грн, півріччя 2021-10 697 грн, три квартали 2021 - 12 654 грн, 2022 рік 12 654 грн, півріччя 2023 726 304 грн, три квартали 2023 -1076 367 грн, 2023 рік 1163 858 грн, 1 квартал 2024 159679 грн, півріччя 2024 - 222 482 грн, три квартали 2024 257 790 грн., 2) заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету (ряд. 18 декларації), всього в сумі 59 970 грн., в т.ч. по періодах: червень 2020-417 грн, березень 2021 - 5 167 грн, квітень 2021 - 5 167 грн, червень 2021 10 334 грн, липень 2021-5 167 грн, грудень 2021 - 33 718 грн. 3) завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (ряд. 21 декларації за вересень 2024 року) в сумі 1296383 грн.; 4) заниження показників, відображених у рядку 2.1 Декларацій з податку на додану вартість «операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» колонка А «обсяг постачання (без ПДВ)» всього в сумі 10 859 318 грн., в т.ч. по періодах: листопад 2021-6 191 556 грн., грудень 2022- 4 667 762 грн., чим порушено п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п.134.1 ст. 134, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.6 ст. 198, п .195.1.1 п.195.1 ст.195 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із внесеними змінами, п.5, п.б, п.7, п.10, п.11 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31 грудня 1999 року.
Статтею 163-1 ч. 1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, у виді накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 38 ч. 2 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частинах третій шостій цієї статті.
Судом встановлено, що правопорушення, передбачене ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, вчинене бухгалтером ТзОВ «Калушстальбуд» ОСОБА_1 , було виявлено під час проведення планової документальної виїзної перевірки ТзОВ «Калушстальбуд» щодо дотримання податкового законодавства, акт перевірки №4538/09-19-07-05/36403176 від 14.02.2025. Тобто, дата виявлення правопорушення - 14.02.2025.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення.
Діяння повинно містити усі ознаки складу правопорушення, за відсутності хоча б однієї вважається відсутнім склад у цілому.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктом правопорушень, передбачених зазначеною статтею, є суспільні відносини в сфері оподаткування.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: відсутність податкового обліку; порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених цією статтею, характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Суб'єктами правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 163-1КУпАП можуть бути керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій (заступники керівників з фінансово-економічних питань, головні бухгалтери).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №189 від 14.02.2025 (а.с. 2), актом перевірки при проведенні планової документальної виїзної перевірки ТзОВ «Калушстальбуд» №4538/09-19-07-05/36403176 від 14.02.2025 (а.с. 3-26).
Верховний Суд у постанові від 11.04.2018 (справа №804/401/17) зазначив, що триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану, за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків (науково-практичний коментар КУпАП, ст. 38).
У підкатегорії 138.03ЗІР (загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс): триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов'язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою. Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила які-небудь встановлені дії або бездіяльність, і далі перебуває в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан триває протягом значного часу, і весь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваючі правопорушення припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентниморганом припроведенні перевірок (наприклад, виявлення таких порушень: відсутність обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов'язкову форму обліку (обліку результатів підприємницької діяльності відповідно до вимог чинного законодавства), бухгалтерського обліку об'єктів оподаткування, ведення його з порушенням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших правопорушень, пов'язаних з нарахуванням податків, які можливо встановити тільки в ході документальної перевірки на підставі первинних документів).
Податковий кодекс України встановлює фінансову, адміністративну, кримінальну відповідальність за вчинення податкових правопорушень.
Фінансова відповідальність застосовується до підприємства, а адміністративна відповідальність згідно зі ст. 163-1 ч. 1 КУпАП - до керівника та інших посадових осіб підприємства, установи, організації. Це дві різні по суті відповідальності. Справи про оскарження податкових повідомлень-рішень розглядаються адміністративними судами за правилами КАС України, яким визначено інші строки розгляду та вирішення спору в судах.
Факт здійснення адміністративного правопорушення, виходячи з приписів ст.276 КУпАП, зокрема, правопорушень у сфері оподаткування може бути встановлено в процесі (під час проведення перевірки) або за наслідками перевірки підприємства, установи, організації чи громадянина (після складання акта перевірки).
На підставі викладеного суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, доведена.
Отже, суд прийшов до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч. 1 КУпАП, та необхідність застосування до неї адмінстягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 ч. 1 КУпАП необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн судового збору.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 163-1 ч. 1, 268 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною за ч.1 ст.163-1 КпАП України і обрати стягнення - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень. (Отримувач ГУК в Івано-Франківській області/ТГ м.Калуш 21081100, код отримувача ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача казначейство України. Номер рахунку (IBAN) UA 628999980313060106000009614, код класифікації доходів бюджету 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції Наявність відомчої ознаки: «00» Без деталізації за відомчою ознакою).
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, що складає 340 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працює головним бухгалтером ТзОВ «Калушстальбуд», мешканка АДРЕСА_1 , - 605,60 грн. судового збору (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/ м.Київ/ 22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена шляхом подання скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: