Справа № 190/400/25
Провадження №2-о/190/28/25
07 березня 2025 року м.П'ятихатки
Суддя П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області Кудрявцева Ю.В., розглянувши матеріали заяви Органу місцевого самоврядування П'ятихатської міської ради, заінтересована особа: Жовтоводська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), ДПКП «Кам'янське РБТІ'ДОР» про визнання спадщини відумерлою,-
встановила:
Позивач - П'ятихатська міська рада звернувся до суду з заявою, в якій просить визнати спадщину ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді квартири АДРЕСА_1 відумерлою .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 року, справу передано на розгляд судді Кудрявцевій Ю.В..
Вивчивши матеріали заяви, суддя дійшла висновку про залишення заяви без руху, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частини 1 та пункт 5 частини 2 ст.293 КПК України встановлюють, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України встановлено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб, що кореспондується з положенням ч. 3 ст. 42 ЦПК України, відповідно до якої у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
У відповідності до ч. 1 ст. 337 ЦПК України, справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов'язковою участю заявника та з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Вирішуючи питання відкриття провадження у справі судом встановлено, що заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.
Так, в матеріалах поданої заяви відсутні будь - які підтверджуючі докази того, що померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала на території П'ятихатської міської ради Кам'янського району Дніпропетровської області та її склад сім'ї.
Згідно зі ст. 335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Заявником до матеріалів заяви не надано належних доказів, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом на спадщину, яка відкрилась на спадкове майно після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проте, інформаційна довідка зі спадкового реєстру від 20.08.2024 року, яка міститься у матеріалах заяви, не підтверджує факту відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття, оскільки спадкоємці не обмежені правом звернення виключно до державної нотаріальної контори за оформленням спадщини.
Положеннями ч.ч.3, 4 та 5 статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У матеріалах заяви відсутні будь-які дані, які вказують, що орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням спадщини, до складу якої входить нерухоме майно, не скористався своїм правом (і не бажає скористатися), визначеним ч.1 ст.1277 ЦПК України на звернення до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою.
Враховуючи зазначені обставин, приходжу до переконання, що вирішити питання про відкриття провадження у справі неможливо, а тому вважаю за необхідне заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків заяви з врахуванням вимог ст.ст.175, 177, 318 ЦПК України.
Статтею 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху, в якій зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.175-177, 185, 318 ЦПК України, суддя
постановила :
Заяву Органу місцевого самоврядування П'ятихатської міської ради, заінтересована особа: Жовтоводська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), ДПКП «Кам'янське РБТІ'ДОР» про визнання спадщини відумерлою, - залишити без руху.
Запропонувати заявнику усунути недоліки заяви, та протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали, надати суду докази зазначеного.
Роз'яснити заявнику, що у разі невиконання вказаних вимог у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною та підлягатиме поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В.Кудрявцева