Справа № 212/2406/25
3/212/884/25
12 березня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Борис О.Н., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
встановив:
05 березня 2025 року до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли матеріали адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №253221, 21.05.2025 року о 16 год 26 хв у Дніпропетровській обл. м. Кривий Ріг, у Покровському районі, по вул. Колонківська,1, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Toyota Scion, д.н.з. НОМЕР_1 , керував з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обстановці. Медичний огляд в установленому законом порядку не пройшов в повному обсязі, що підтверджується висновком лікаря №313 від 21.02.2025. Зафіксовано на БК 475354, 475350, 475346.
Не погодившись з протоколом про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 подав до суду клопотання про закриття провадження у справі. В клопотанні зазначив, що він свою вину за ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнає, оскільки він не відмовлявся від проходження огляду у закладі охорони здоров'я КП «ДБКЛПД» ДОР, лікар відмовився проводити аналіз з його біологічного зразка сечі. Інші види досліджень на визначення його стану не проводилися у медичному закладі та йому не було запропоновано. Крім того, посилається на те, що інспектор поліції зупинив його транспортний засіб безпідставно не пояснюючи жодних причини для зупинки. Справу просив розглянути у його відсутність.
Згідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» №14 від 23 грудня 2005 року передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247 і 280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому законом порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 ст. 130 КУпАП визначає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція).
Відповідно до положень п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Положеннями п. 6 Розділу І Інструкції встановлено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: - поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; - лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я) (п. 7 Розділу І Інструкції).
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я (п. 12 Розділу ІІ Інструкції).
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством (п. 3 Розділу ІІІ Інструкції).
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння. Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу. (п.п. 7-8, 10, 12-13 Інструкції)
Згідно з п.п. 15, 16 Розділу ІІІ Інструкції, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №253221, 21.05.2025 року о 16 год 26 хв у Дніпропетровській обл. м. Кривий Ріг, у Покровському районі, по вул. Колонківська,1, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом Toyota Scion, д.н.з. НОМЕР_1 , керував з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обстановці. Медичний огляд в установленому законом порядку не пройшов в повному обсязі, що підтверджується висновком лікаря №313 від 21.02.2025.
На підтвердження вказаного в матеріалах справи містяться: - Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №313 від 21.02.2025 року, складеного 21.02.2025 року о 019-00 год, згідно з яким, ОСОБА_1 було направлено в КП «ДБКЛПД» ДОР 21.02.2025 року о 16-35 год для проходження огляду. Останній в медичній установі у встановленому законом порядку не пройшов обстеження в повному обсязі на стан сп'яніння згідно чинного законодавства (дата та точний час огляду: 21.02.2025 року о 17-00 год); - рапорт інспектора взводу № 1 роти № 1 батальйону № 2 ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській обл. ДПП від 21.02.2025 року; - довідка інспектора ВАП ППП в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській обл. ДПП В.Кузьмінського, в якій зазначено, що ОСОБА_1 отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 ; - DVD-диск з відеозаписом обставин події, в якому зафіксовано, що 21.02.2025 року працівниками поліції було зупинено транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_1 . У останнього були виявлені ознаки сп'яніння та запропоновано проти медичний огляд у встановленому законом порядку в закладі охорони здоров'я, на що ОСОБА_1 погодився. У медичному закладі ОСОБА_1 здав біологічний зразок сечі, однак лікар відмовився проводити дослідження з наданого ОСОБА_1 біологічного зразка, мотивуючи занизькою температурою наданої сечі. Будь-яких інших досліджено ОСОБА_1 не проходив, та лікар не пропонував інші методи дослідження. В подальшому на ОСОБА_1 складений протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП. Відео не містить відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я, для чого і прослідував з працівниками поліції до медичного закладу. Проте, через відмову лікаря у проведенні дослідження з його біологічного зразка, працівниками поліції було складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП за порушення п. 2.5 ПДР як відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на встановлення стану сп?яніння у медичному закладі.
З висновком працівників поліції суд не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 4, 7, 8, 12, 13 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року, № 1452/735, метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні відомості про відібрання у ОСОБА_1 інших зразків біологічного середовища, зокрема, слини, змиви з поверхні губ, крові, враховуючи, що лікар відмовився проводити дослідження за наданим ОСОБА_1 біологічним зразком сечі.
Відповідно до п.п. 15, 16, 18, 20, 22 Інструкції за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Так, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння, який міститься в матеріалах справи , не відповідає вказаним положенням Інструкції. Він не містить відомостей щодо перебування або неперебування ОСОБА_1 в стані сп'яніння та якого саме. Водночас в ньому зазначено, що ОСОБА_1 не пройшов обстеження в повному обсязі на стан сп'яніння згідно чинного законодавства, однак не зазначено з яких причин.
Відповідно до відеозапису наявного в матеріалах справи, не можливо чітко встановити факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, більш того, ОСОБА_1 намагався здати сечу, проте з незалежних від нього причин лікар відмовився проводити дослідження з наданого біологічного зразка. Інший біологічний матеріал на аналіз у КП «ДБКЛПД'ДОР не проводився та ОСОБА_1 не пропонувався, що і є порушенням вимог Інструкції щодо порядку проходження огляду.
Враховуючи вищевикладене, суд не може визнати наявний в матеріалах справи висновок лікаря від 21.02.2025 ( а.с.4) належним та допустимим доказом у розумінні вимог щодо доказів, які поза розумним сумнівом можуть доводити винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи, що провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється судом в рамках пред'явленого обвинувачення, в даному випадку в межах фактичних обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 253221 від 21.02.2025 року відносно ОСОБА_1 , а вихід за вказані межі є недопустимим, суд приходить до висновку, що зібрані по даній справі докази не підтверджують існування обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Оскільки суд повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності поза розумним сумнівом, суд вважає, що за цим стандартом доказування не було доведено винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про недоведеність матеріалами справи об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а відтак приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу даного адміністративного правопорушення, оскільки у відповідності до вимог ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Оскільки судом встановлено, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення не наведено достатніх доказів вини ОСОБА_1 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя вважає, що провадження у справі підлягає закриттю, оскільки в діях останнього відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 130, 247, 252, 284 КУпАП,
постановив:
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу.
Суддя: О. Н. Борис