Постанова від 11.03.2025 по справі 201/1450/25

Справа № 201/1450/25

Провадження № 3/201/833/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 року м. Дніпро

Суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська Мельниченко С.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла ГУ ДПС у Дніпропетровській області ДПС України, відносно ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянки України, яка працює головним бухгалтером ТОВ «ТАКТ» притягнутої за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -

1.Обставини справи про адміністративне правопорушення

Посадовою особою ГУ ДПС у Дніпропетровській області ДПС України 24.01.2025 року складений протокол про адміністративне правопорушення № 125 у відношенні ОСОБА_1 відповідно до якого, при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТАКТ» за період 01.01.2018 по 30.06.2024 встановлено, що в результаті недотримання податкового законодавства занижено податок на прибуток за 2023 рік на суму 756 000 грн., за 1 півріччя 2024 року на суму 378 000 грн., в результаті чого занижено податок на додану вартість за березень 2023 року на суму 16 829 грн., за за квітень 2023 року на суму 20 928 грн, за 2024 рік на загальну суму 50 991 грн, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

2.Позиція особи яка притягається до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явився.

Захисник у судовому засіданні просив закрити справу за відсутністю складу адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 обґрунтовуючи свою позицію тим, що при складанні вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст.163-1 КУпАП, посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області ДПС України порушено порядок оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, про що свідчить той факт, що зі змісту складу правопорушення, зазначеного у вказаному протоколі, не вбачається обґрунтованих підстав з приводу чого було складено відповідний протокол.

Також, захисником було зазначено, що надані додатки до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, не є належно завіреними, а тому суд не може враховувати їх належність, у зв'язку із чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутність складу правопорушення.

3.Докази надані на доведеність вини правопорушниці.

Так, на підтвердження вини ОСОБА_1 надано:

-протокол про адміністративне правопорушення серії № 125 від 24.01.2025 року;

-витяг з акту камеральної перевірки ТОВ «ТАКТ» № 4057/04-36-07-03/21858879 від 17.12.2024 року;

-копію наказу №8 о/с від 01.03.2023 відповідно до якого ОСОБА_1 призначено головним бухгалтером ТОВ «ТАКТ»;

-лист-запрошення ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області на 24.01.2024 року о 10 год.30 хв.;

-акт про неявку ОСОБА_1 для складання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення.

4.Положення закону та підзаконні нормативно-правові акти якими керується суд.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 86.2 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 42.1 Податкового кодексу України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Відповідно до ст. 42.2 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно до абзацу 2 ст. 42.5 Податкового кодексу України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Відповідно до п.4, п.7, п.8, п.9, п.11, п.12 розділу 2 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566:

п.4 - зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП;

п.7 - особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту Протоколу;

п.8 - при складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів;

п.9 - протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є;

п.11 - один примірник Протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності;

п.12 - у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі;

п.13 - у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. ст. 251 та 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

5.Оцінка суду.

Так, відповідно до матеріалів провадження, протокол про адміністративне правопорушення було складено на підставі акту камеральної перевірки від 17.12.2024 року № 4057/04-36-07-03/21858879, однак самого акту камеральної перевірки за її результатами, в матеріалах справи не вбачається.

Крім того порушено порядок оформлення справи про адміністративне правопорушення, про що свідчить той факт, що зі змісту складу правопорушення, зазначеного у вказаному протоколі, не вбачається обґрунтованих підстав з приводу чого було складено відповідний протокол, надані додатки до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, не є належно завіреними, а тому суд не може враховувати належність таких доказів.

Таким чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення було складено в результаті порушення вимог абзацу 2 ст. 42.5, ст. 42.2 ,42.1, 86.2 Податкового кодексу України, п.4, п.7, п.8, п.9, п.11, п.12 розділу 2 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566, ст. 252, 254, 256 КУпАП, суд вважає, що такий протокол не є належним доказом та не може бути доказом вчинення адміністративного правопорушення.

Будь-яких інших доказів вини ОСОБА_1 щодо вчинення ним адміністративного правопорушення суду не надано, а тому суд приходить до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 притягнутого за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП - закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набрала чинності:

Суддя: С.П. Мельниченко