Рішення від 12.03.2025 по справі 907/242/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 р. м. Ужгород Справа № 907/242/24

Суддя господарського суду - Худенко А.А.

за участю секретаря судового засідання Маркулич Д.В.

за позовом: Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, с. Богдан Рахівського району Закарпатської області

до відповідача 1: Рахівської районної державної адміністрації, м. Рахів Закарпатської області

до відповідача 2: Карпатського біосферного заповідника, м. Рахів Закарпатської області

до відповідача 3: Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області, м. Ужгород Закарпатської області

про скасування державної реєстрації речових прав та зобов'язання повернути земельну ділянку,

представники:

Позивача - Мігалі І.В. ( адвокат, ордер серія АО №1130518)

Відповідача 1 - не з'явився

Відповідача 2 - не з'явився

Відповідача 3 - Боднар М.Ю. представник в порядку самопредставництва

СУТЬ СПОРУ ТА ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ В МЕЖАХ СПРАВИ.

Богданська сільська рада Рахівського району Закарпатської області, с. Богдан Рахівського району Закарпатської області звернулась з позовом до відповідача 1 Закарпатської обласної державної адміністрації, м. Ужгород Закарпатської області, відповідача 2 Карпатського біосферного заповідника, м. Рахів Закарпатської області, відповідача 3 - Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області, м. Ужгород Закарпатської області про скасування державної реєстрації речових прав та зобов'язання повернути земельну ділянку.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 06.03.2024 (суддя Пригуза П.Д.) матеріали позовної заяви постановлено надіслати до Господарського суду міста Києва за підсудністю.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.04.2024 постановлено залишити позовну заяву без руху.

На виконання ухвали Господарського суду міста Києва від 04.04.2024 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.04.2024 відкрито провадження у справі №907/242/24 в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.05.2024.

Ухвалами Господарського суду міста Києва від 20.05.2024, 10.06.2024 підготовчі засідання у справі №907/242/24 відкладались з підстав наведених в ухвалах суду.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.07.2024 постановлено про закриття підготовчого засідання та призначення справи №907/242/24 до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 29.07.2024.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.07.2024 постановлено про повернення до стадії підготовчого провадження у справі.

29 липня 2024 Господарським судом міста Києва вирішено питання про заміну первісного відповідача - Закарпатську обласну державну адміністрацію на належного відповідача - Рахівську районну державну адміністрацію. Справу №907/242/24 постановлено передати до Господарського суду Закарпатської області.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду вказаної справи визначено головуючого суддю Худенка А.А., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Ухвалою від 02.09.2024 Господарським судом Закарпатської області прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.09.2024.

Представник позивача подала заяву б/н від 24.09.2024 (вх. №02.3.1-02/7445/24 від 24.09.2024) про зміну предмету позову. За змістом якої просить вважати позовні вимоги в редакції: скасувати у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власність №49136954, запис про інше речове право №49137057 про державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 2123685000:09:002:0034, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2687585121236; зобов'язати Рахівську районну державну адміністрацію (правокористувач Карпатський біосферний заповідник) повернути Богданській територіальній громаді в особі Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області земельну ділянку з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 та скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034

У підготовчому засіданні 26.09.2024 судом прийнято означену заяву до розгляду та задоволено таку. В підготовчому засіданні оголошено перерву.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 23.10.2023 підготовче засідання у справі відкладено з підстав зазначених в ухвало суду.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 28.11.2024 постановлено про закриття підготовчого засідання та призначення справи №907/242/24 до судового розгляду по суті, судове засідання призначено на 15.01.2025.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 15.01.2025 судове засідання у справі відкладалось з підстав наведених в ухвалі суду.

ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Позиція позивача

Позивач обґрунтовує позовні вимоги вчиненням Карпатським біосферним заповідником порушення в частині реєстрації земельної ділянки, площею - 0,25 га (кадастровий номер 2123685000:09:002:0034), на якій знаходиться об'єкт комунальної власності, власником якого є Лугівська сільська рада, а правонаступником зазначеного об'єкту є Богданська сільська рада.

Так, позивач стверджує, що під час розробки документації із землеустрою Карпатський біосферний заповідник приховав той факт, що на земельній ділянці за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 розташований об'єкт нерухомого майна, що є в комунальній власності.

Також, позивач вказує, що 31.01.2023 державним реєстратором, на підставі відомостей з ДЗК, проведено реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 за державою в особі Закарпатської обласної державної адміністрації. Правокористувачем даної земельної ділянки зазначено Карпатський біосферний заповідник.

Рішення про вилучення чи відчуження даної земельної ділянки з комунальної власності, за твердженням позивача, не приймалося, а передача частини земельної ділянки у власність Держави відбулася без згоди та погодження сільської ради.

Відтак, першопочатково позивач просив про скасування державної реєстрації права власності земельної ділянки за Державою з особі Закарпатської обласної державної адміністрації, зобов'язати останнього повернути Богданській територіальній громаді в особі Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області земельну ділянку з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 та скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034.

Однак, в ході підготовчого засідання виявлено що Закарпатська обласна державна адміністрація є неналежним відповідачем. Позивачем подано до суду клопотання про заміну неналежного відповідача Закарпатської обласної державної адміністрації на належного - Рахівську районну державну адміністрацію, як власника (розпорядника) спірної земельної ділянки, яке було задоволено судом.

Крім того, позивач звернувся з заявою про зміну предмету позову, яка була прийнята та задоволена судом.

Відтак, позивач просить скасувати у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власність №49136954, запис про інше речове право №49137057 про державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 2123685000:09:002:0034, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2687585121236, зобов'язати Рахівську районну державну адміністрацію (правокористувач Карпатський біосферний заповідник) повернути Богданській територіальній громаді в особі Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області земельну ділянку з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 та скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034.

Позиція відповідача 1

Рахівська районна державна адміністрація подала клопотання про розгляд справи без участі учасника судового процесу та просить розглянути справу №907/242/24 без участі представника Рахівської районної державної адміністрації - районної військової адміністрації, за наявними в матеріалах справи документами, позовні вимоги визнає.

Позиція відповідача 2

Карпатський біосферний заповідник вказує, що позивач не довів обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.

Позивач, заявляючи свої позовні вимоги, як на підставу своїх вимог посилається на те, що на її думку, земельна ділянка площею 0,56 га, згідно Державного акту на право постійного користування землею серія І-ЗК № 002177, передана від ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» до комунальної власності Лугівської сільської ради та перебуває у власності територіальної громади с. Луги, однак, відповідно до Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року №561-ХІІ (в редакції від 06.04.1999 - чинній на момент оформлення Державного акту на право постійного користування землею серія І-ЗК № 002177) власність на землю в Україні мала такі форми: державну, колективну, приватну (стаття 3). У державній власності перебували всі землі України, за винятком земель, переданих у колективну і приватну власність. (стаття 4). У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності, в т.ч. для ведення лісового господарства спеціалізованим підприємствам (стаття 7). Право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Чинним на той час законодавством взагалі не була передбачена комунальна форма власності на землю, а тому Лугівська сільська рада не могла набути права комунальної власності на земельну ділянку, площею 0,56 га.

Отже, Державний акт на право постійного користування землею серія І-ЗК №002177 не підтверджує і не може підтверджувати факту переходу земельної ділянки площею 0,56 га до комунальної власності Лугівської сільської ради та перебування її у власності територіальної громади с. Луги.

Згідно до ст. 6. Закону України від 05.02.2004 №1457-ГУ «Про розмежування земель державної та комунальної власності» (який був чинним до 01.01.2013) при розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності в т.ч. землі під об'єктами природно-заповідного фонду та історико-культурними об'єктами, що мають національне та загальнодержавне значення.

Згідно п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності землями комунальної власності» з дня набрання чинності цим Законом (01.01.2013) у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій.

Аналогічні положення містяться у п. 24 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 28.04.2021 №1423-ГХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»).

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» біосферні заповідники є природоохоронними, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що утворюються з метою збереження у природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природного середовища, його змін під дією антропогенних факторів.

Згідно Положення про Карпатський біосферний заповідник, затвердженого наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.08.2020 року №101 (у редакції наказу Міндовкілля 04 квітня 2022 року №168) Карпатський біосферний заповідник є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, науково-дослідною установою міжнародного значення (п. 1.2); його віднесено до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (п. 1.4).

Таким чином, в процесі розмежування земель державної та комунальної власності, земельні ділянки під об'єктами природно-заповідного фонду, що мають національне та загальнодержавне значення та перебувають у постійному користуванні державних установ природно-заповідного фонду, залишилися у державній власності та не можуть передаватися до комунальної власності.

Відповідно до ст. 150 Земельного кодексу України землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення відносяться до особливо цінних земель, припинення права постійного користування яких здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.

Щодо рішення Лугівської сільської ради від 17 лютого 2014 року №493 «Про відміну рішення від 25.12.2002 Лугівської сільської ради про обговорення листа Карпатського біосферного заповідника від 06.11.2002 про закріплення земельної ділянки за Чорногірським лісництвом», відповідач 2 зазначає, що в додатку до позовної заяви позивачем додано рішення Лугівської сільської ради від 17 лютого 2014 року №493, яким Лугівська сільська рада вирішила відмінити рішення сесії Лугівської сільської ради від 25.12.2002 р. про закріплення земельної ділянки за Чорногірським лісництвом, а вказану земельну ділянку площею 0,23 га перевести в землі запасу Лугівської сільської ради.

З цього приводу відповідач 2 звертає увагу, що Конституційний Суд України у рішенні від 16 квітня 2009 року по справі №1-9/2009 зазначив: «В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання».

Таким чином, рішення Лугівської сільської ради від 06.12.2002 не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання.

Виходячи з наведеного рішення Лугівської сільської ради від 17 лютого 2014 року №493 «Про відміну рішення від 25.12.2002» не може мати жодних правових наслідків.

Щодо рішення Лугівської сільської ради від 14 серпня 2014 року №538 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади села Луги колишньої контори Білотисянського лісопункту ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» відповідач 3 відмічає, що в додатку до позовної заяви позивачем додано рішення Лугівської сільської ради від 14 серпня 2014 року № 538, яким Лугівська сільська рада вирішила надати згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади села Луги колишньої контори Білотисянського лісопункту ЗАТ «Рахівський лісокомбінат».

Рішення Лугівської сільської ради від 14 серпня 2014 року №538 стало підставою для державної реєстрації права комунальної власності за Лугівською сільською радою. Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Таким чином, на думку відповідача 2, чинним законодавством не передбачена така підстава набуття права комунальної власності як надання згоди на прийняття у комунальну власність. Така обставини може мати юридичне значення лише у разі, якщо держава чи інший суб'єкт права власності прийме рішення про безоплатну передачу майна у комунальну власність.

А оскільки, Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №60221274 віл 30.05.2016 не містить інформації про рішення суб'єкта права власності про передачу вказаного нерухомого майна у комунальну власність, тому дана обставина ставить під сумнів правомірність набуття Лугівською сільською радою права комунальної власності на це нерухоме майно.

Ще однією підставою для державної реєстрації права комунальної власності став лист Регіонального відділення Фонду державного майна по Закарпатській області №05-07-0124, виданий 06.05.2016. Карпатському біосферному заповіднику не відомий зміст вказаного листа, однак ще у 2023 році Карпатський біосферний заповідник звертався до Фонду державного майна України (лист від 15.02.2023 №130) із запитом про надання інформації щодо зазначеного нерухомого майна. У відповідь, Фонд державного майна листом від 25.02.2023 №10-15-46-32 надав Витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо окремого нерухомого державного майна за місцезнаходженням: Закарпатська обл., Рахівський р-н., с. Луги, уроч. «Усть- Говерла», 327, Чорногірське ПНДВ, з якого слідує, що вказане майно перебуває на балансі Карпатського біосферного заповідника (код за ЄДРПОУ: 00276104; суб'єкт управління - Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України).

Дана обставина за твердженням відповідача 2, ставить під сумнів правомірність набуття Лугівською сільською радою права комунальної власності на вказане нерухоме майно.

Позиція відповідача 3

Головне управління Держгеокадастру в Закарпатській області вказує на відсутність підстав задоволення позову із аналогічних підстав наведених Карпатським біосферним заповідником.

Також вказує, що право постійного користування спірною землею Карпатському біосферному заповіднику не припинялось. Технічна документація з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянка за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 виконана належним чином.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ. ПРАВОВА ОЦІНКА ТА ВИСНОВКИ СУДУ. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ ДО СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

Відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 Карпатському біосферному заповіднику на території Лугівської сільської ради надано у постійне користування 1990,8 гектарів землі в межах згідно планом користування.

Відповідно до вказаного акта землю надано у постійне користування для збереження, відтворення раціонального використання унікальних природних комплексів відповідно до рішення 9 сесії ХХІІІ скликання Лугівської сільської ради народних депутатів від 29.02.2000 №5 та 9 сесії ІІІ (ХХІІІ) скликання Закарпатської області від 28.12.1999 №182.

Відповідно до плану зовнішніх меж землекористування вказані землі складають: Ділянка 1 та Ділянка 2. За твердженням Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області та Карпатського біосферного заповідника Ділянка 2 площею 0,25 га на вказану земельну ділянку проведено реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 за державою в особі Закарпатської обласної державної адміністрації. Правокористувачем даної земельної ділянки зазначено Карпатський біосферний заповідник.

Позивач не заперечує наявність акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 проте вказує, що Ділянка 2 площею 0,25 га знаходиться в іншому місці ніж земельна ділянка за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034.

Згідно Державного акту на право постійного користування землею серія І-ЗК №002177 від 29.08.2000 ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» набув право постійного користування земельною ділянкою площею 0,56 га для обслуговування існуючих споруд і будівель відповідно до рішення 9 сесії 23 скликання Лугівської сільської ради народних депутатів від 01.03.2000.

Позивач стверджує, що земельна ділянка за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 знаходиться в межах вищевказаної ділянки площею 0,56 га.

Із рішення Господарського суду Закарпатської області від 2102.2013 по справі №5008/1125/2012 (яке набрало законної сили), вбачається що Карпатському біосферному заповіднику відмовлено у позові про визнанні права власності на будівлю колишнього лісопункту з підсобними приміщеннями, розташованого: Закарпатська область, Рахівський р-н., с. Луги, прилісок Говерла, буд. 327 за набувальною давністю.

Із технічного паспорту на нежитлову будівлю від 05.11.2014 вбачається, що він виконаний комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» Рахівської районної ради на замовлення Лугівської сільської ради на приміщення будівлі №327 с. Луги площею 323,77 кв.м.

Рішенням Лугівської сільської ради від 14 серпня 2014 року №538 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади села Луги колишньої контори Білотисянського лісопункту ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» надано згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади села Луги колишньої контори Білотисянського лісопункту ЗАТ «Рахівський лісокомбінат», що знаходиться за адресою село Луги, буд. 327, Рахівського району, Закарпатської області.

Із рішення Лугівської сільської ради від 17 лютого 2014 року №493 «Про відміну рішення від 25.12.2002 Лугівської сільської ради про обговорення листа Карпатського біосферного заповідника від 06.11.2002 про закріплення земельної ділянки за Чорногірським лісництвом» вбачається, що Лугівська сільська рада вирішила відмінити рішення сесії Лугівської сільської ради від 25.12.2002 про закріплення земельної ділянки за Чорногірським лісництвом, а вказану земельну ділянку площею 0,23 га перевести в землі запасу Лугівської сільської ради.

Із технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянка за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034, за межами населених пунктів на території Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області виготовлену на замовлення Карпатського біосферного заповідника вбачається що вона виготовлена Закарпатською регіональною філією Державного підприємства «Українське державне аерогеодезичне підприємство».

Технічна документації з землеустрою складається зокрема із завдання на складання технічної документації із землеустрою, пояснювальної записки, заяви щодо дотримання вимог ст. 28 ЗУ «Про землеустрій», копія державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 Карпатському біосферному заповіднику на території Лугівської сільської ради, Розпорядження Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 03.03.2020 №86 «Про надання дозволу па розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку земель державної власності в межах населеного пункту», Заяви замовника робіт, Документи, то посвідчують особу землевласника (землекористувача), розпорядження Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 03.03.2020 №86, розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації Закарпатської області від 08.11.2013 №386 «Про надання дозволу па розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)».

Із викопіювання з кадастрової карти вбачається, що земельна ділянка площею 0,25 га з півдня межує із землями загального користування, із заходу землі ОСОБА_1 , з північного-заходу землі ОСОБА_2 , з півночі землі Лугівської сільської ради, із південного сходу землі ДП «Рахівське ЛДГ»

Із виписки координат та висот пунктів ДГМ з банку геодезичних даних вбачається, що такі видані 12.03.2020 терміном дії 1 рік.

Із копії кваліфікаційного сертифіката Інженера-землевпорядника вбачається, що він виданий 12.04.2018 Проданцю І.І.

Копія кваліфікаційного сертифіката інженера-геодезиста вбачається, що він виданий 19.04.2013 Жиган М.В.

Із Схеми GNSS-спостережень вбачається що визначено координати для земельної ділянки за допомогою приладу Trimble5700, вказано вихідний пункт та координати.

Відомість оброблення векторів містить 30 база-точок щодо земельної ділянки (землекористувач: Карпатський біосферний заповідник, Адреса земельної ділянки: за межами населеного пункту на території Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області).

Відомість обчислення координат виміряних точок gps та оцінки їх точності містить данні щодо 30 точок щодо земельної ділянки (землекористувач: Карпатський біосферний заповідник, Адреса земельної ділянки: за межами населеного пункту на території Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області).

Відомість вирахування площі земельної ділянки містить данні земельної ділянки - площа землекористування 0,24 га, периметр 304,06 м. (землекористувач: Карпатський біосферний заповідник, адреса земельної ділянки: за межами населеного пункту на території Лугівської сільської ради Рахівського району Закарпатської області).

Схема прив'язки до геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі містить данні про 30 поворотних точок земельної ділянки (Карпатський біосферний заповідник, Лугівська сільська рада. Цільове призначення: для збереження та використання біосферних заповідників).

Із переліку обмежень у використанні земельної ділянки вбачається, що земельна ділянка Карпатський біосферний заповідник площею 0.2500 га, яка розташована за адресою: Лугівська сільська рада Рахівського району Закарпатської області, не обтяжена сервітутами та має обмеження у використанні (охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи (код - 01.05), площею 0.0111 га), які діють в охоронній зоні ЛЕП, прав третіх осіб на використання земельної ділянки немає.

На кадастровому плані земельної ділянки вказано перелік обмежень у використанні земельної ділянки, відомості про перенесення в натурі (на місцевість) меж охоронних зон та меж земельної ділянки, координати поворотних точок меж охоронних зон, опис суміжних землевласників та землекористувачів.

План зон обмежень на земельну ділянку має обмеження у використанні земельної ділянки - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи (код - 01.05).

Із Відомості про встановлені межові знаки вбачається, що земельна ділянка надана Карпатському біосферному заповіднику для збереження та використання біосферних заповідників за межами населених пунктів на території Богданської сільської територіальної громади Рахівського району Закарпатської області та на місцевості межує (чи межуватиме після проектування) з: від А до Б - землі загального користування (вулиця), від Б до В - землі гр. ОСОБА_1 (наявний підпис про погодження), від В до Г - землі гр. ОСОБА_1 (наявний підпис про погодження), від Г до Д - землі гр. ОСОБА_2 (наявний підпис про погодження), від Д до Е - землі Лугівська сільська рада (відсутній підпис про погодження), від Е до Є - землі ДП «Рахівеьке ЛДГ» (наявний підпис про погодження).

Акт переносу в натуру (на місцевість) меж охоронних зон засвідчує, що на земельній ділянці, яка знаходиться за межами населених пунктів площею 0.2500 га, наданої Карпатському біосферному заповіднику для збереження та використання біосферних заповідників проходять межі Охоронної зони: (01.05) площею 0.0111 га.

Із акту прийому-передачі межових знаків на зберігання вбачається, що межові знаки пред'явлені та передані на зберігання землекористувачу земельної ділянки - Карпатському біосферному заповіднику): від А до Б - землі загального користування (вулиця), від Б до В - землі гр. ОСОБА_1 (наявний підпис про погодження), від В до Г - землі гр. ОСОБА_1 (наявний підпис про погодження), від Г до Д - землі гр ОСОБА_2 (наявний підпис про погодження), від Д до Е - землі Лугівська сільська рада (відсутній підпис про погодження), від Е до Є - землі ДП "Рахівеьке ЛДГ" (наявний підпис про погодження).

Із завдання на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) вбачається, що його замовником є Карпатський біосферний заповідник. Місце розташування земельної ділянки: Закарпатська область, Рахівський район, Лугівська сільська рада. Площа земельної ділянки: 0.2500 га. Цільове призначення земельної ділянки: для збереження та використання біосферних заповідників. Форма власності: державна. Умови надання земельної ділянки: в постійне користування. Підставами для виконання робіт зокрема вказано рішення Закарпатської обласної ради 9 сесія 3 скликання №182 від 28.12.1999 та копія державного акту на право приватної власності на землю І-ЗК 002219 №338 від 27.12.2000 р.

В пояснювальній записці в п. 9 Опис процедури виконання топографо-геодезичних робіт вказано, що перед початком робіт проведено топографо-геодезичні вишукування з метою визначення просторових даних щодо земельної ділянки. Виконано регностування території га визначено територію на якій будуть проводитись топографо-геодезичні роботи.

В якості координатної основи при виконанні робіт із землеустрою було використано послуги мережі постійно діючих референцних GNSS-станцій компанії ZAKPOS. Положення базових станцій визначені в системі координат SK63.

Роботи по визначенню координат точок земельної ділянки виконувались з використанням приймача South S660P № S6626A123526765 Trimble R-8.

Спостереження виконувались в режимі реального часу (RTK.) з використання референцних GNSS-станцій мережі ZAKPOS.

В результаті спостережень максимальне значення СКП не перевищувало 0.05, що задовольняє вимогам точності виконуваних робіт.

Доступ до серверу мережі здійснювався через мобільний інтернет зв'язок до стандарту GSM/GPSRS. Оператор послуг мобільного зв'язку: ПрАТ «Київстар». Інтернет-адреса серверу мережі: gnss.org.ua порт: 20059. Поправки від мережі передаються в стандартизованому форматі RTCM v3.x (формат повідомлення, версія).

Для формування коригувальних поправок застосована технологія мережевого RTK Master Auxiliary Corrections (МАХ), що має відкритий алгоритм і прийнята комітетом RTCM 104 стандарт для GNSS-мереж. Технологія передбачає формування поправок в режимі реально часу одночасно від кількох базових станцій, одна з яких - головна (Master), а інші - допоміжна (Auxiliary). Головна та допоміжні станції визначаються автоматично, в залежності від положення приймача. Розрахунок RTK-поправок виконується програмним комплексом.

Перехід до місцевої системи координат, яка зв'язана з системою координат УСК-2000 здійснено допомогою модуля перерахунку координат програмного забезпечення «Digitals». Обробку матеріалів польових вимірювань виконано за допомогою програмного забезпечення «Digitals» на персональному комп'ютері. Таким чином, створена цифрова модель (dmf-файл) та виготовлено електронний документ (обмінний файл формату «XML») для державної реєстрації земельної ділянки відповідно до вимог Закону України «Про держави земельний кадастр». Після виконання польових робіт та обробки даних складено планово-картографічні матеріали щодо встановлення меж земельної ділянки.

Із заяви щодо дотримання вимог ст. 28 ЗУ «Про землеустрій» вбачається що директором ЗРФ ДП «УкрДАГП» вказується, що відповідно до ст. 28 ЗУ «Про землеустрій» ЗРФ ДП «УкрДАГП», як розробником документації із землеустрою, було дотримано всіх вимог вищевказаної статті.

Відповідно до розпорядження Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 03.03.2020 № 86 «Про надання дозволу па розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку земель державної власності в межах населеного пункту» надано Карпатському біосферному заповіднику дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку земель державної власності в межах населеного пункту, для збереження та використання біосферних заповідників, на земельну ділянку площею 0,2500 га, землі Лугівської сільської ради.

Відповідно до розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації Закарпатської області від 08.11.2013 №386 «Про надання дозволу па розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)» надано Карпатському біосферному заповіднику дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 31977 га.

Відповідно до заяви замовника робіт, Карпатський Біосферний заповідник запросило у ДП «Закарпатгеодезцентр» виконати роботи із розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок природно-заповідного фонду площею 31977 га, розташованих на території Рахівського, Тячівського та Хустського районів.

Відповідно до положення про Карпатський біосферний заповідник, затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.09.2011 №336 «Про затвердження Положення про Карпатський біосферний заповідник у новій редакції» із подальшими змінами Карпатський біосферний заповідник створено на базі Карпатського державного заповідника згідно з Указом Президента України «Про біосферні заповідники в Україні» від 26.11.93 №563.

Територія заповідника розширена відповідно до Указів Президента України від 11.04.97 №325 «Про розширення території Карпатського біосферного заповідника» та від 14.01.2010 №25 «Про розширення території Карпатського біосферного заповідника».

Заповідник розташований на території Виноградівського, Рахівського, Тячівського, Хустського районів Закарпатської області.

Територія Заповідника включена в установленому порядку до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».

Заповідник є природоохоронною, науково-дослідною установою міжнародного значення, входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення, збереження та використання.

Організаційно-правові засади функціонування Заповідника визначаються Конституцією України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про наукову та науково-технічну діяльність», іншими законами, підзаконними актами, Проектом організації території та охорони природних комплексів Карпатського біосферного заповідника (далі - Проект організації території) та цим Положенням.

Заповідник є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки у відділеннях Казначейства, має печатку з зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, бланки, штампи та емблему, що реєструються в установленому порядку.

Заповідник підпорядковується Мінприроди.

Заповідник має загальну площу 58035,8 гектарів і складається з земель площею 39485,8 гектарів, які передані йому в постійне користування, та земель інших землекористувачів площею 18550 гектарів, які входять до складу Заповідника без вилучення.

Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються Заповіднику в постійне користування у порядку, встановленому законодавством.

Право постійного користування землею оформлюється державним актом на право постійного користування землею.

Межі Заповідника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на відповідні планово-картографічні матеріали органів Держземагентства на місцях та землекористувачів, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель (форма №6-зем) та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.

Відповідно до листа фонду державного майна України від 25.02.2023 №10-15-4632 відомості стосовно площі забудови до фонду з метою внесення до Реєстру, суб'єктом управління не надавався.

Наказом №19 від 19.01.2023 Затверджено Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 24.05.2024 земельна ділянка за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 площею 0,25 га зареєстрована на підставі відомостей з ДЗК, серія та номер 60241591, виданий 31.01.2023. Власником зазначено Рахівськау районну державну адміністрацію Закарпатської області. Право постійного користування земельною ділянкою надано відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 Карпатському біосферному заповіднику.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Богданської сільської ради №769 від 02.07.2024 об'єкту нерухомого майна, який мав раніше адресу: село Луги , вул. Усть Говерла, 307а, у зв'язку із перенумерацією будинків присвоєно нову адресу - с. Луги, вулиця без назви, 327.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Богданської сільської ради №769 від 02.07.2024 після ліквідації ЗАТ «Рахівський лісокомбінат», земельну ділянку площею - 0,56 га було віднесено до земель запасу Лугівської сільської ради.

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи від 05.07.2024 №226, проведеної за заявою адвоката Мігалі І.В., ФОП Корчинським Р.Б. (свідоцтво судового експерта №19-21п та 1929 від 22.04.202) під час дослідження встановлено, що згідно Державного акту на право постійного користування землею серія І-ЗК №002177 від 29.08.2000 ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» набув право постійного користування земельною ділянкою площею 0,56 га для обслуговування існуючих споруд і будівель. Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 23.10.2007 по справі 6/120 ліквідовано юридичну особу ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» та державний акт на право постійного користування землею серія І-ЗК №002177 від 29.08.2000 втратив чинність. На земельній ділянці, наданій на праві постійного користування землею серія І-ЗК №002177 від 29.08.2000 ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» у власності останнього була будівля лісопункту з надвірними спорудами. Контора лісопункту відповідно до наданих експерту матеріалів є у комунальній власності Лугівської сільської ради. Земельна ділянка №2 відповідно до державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 прямокутної форми, площею 0,25 га, встановити лінійні, розміри та місце розташування земельної ділянки №2 не вдається за можливе в зв'язку з тим, що у даному державному акті довжини ліній між поворотними точками по периметру земельної ділянки не зазначені, а суміжними землекористувачами є: від А до А землі Лугівської сільської ради. ЗАТ Рахівський лісокомбінат не був суміжним землекористувачем Карпатського біосферного заповідника земельної ділянки №2. Відтак експерт зробив висновок, що місце розташування, лінійні розміри, конфігурація земельної ділянки відображеної у державному акті на право постійного користування землею не відповідає лінійним розмірам, конфігурації земельної ділянки відображеної у технічній документації із землеустрою від 30.11.2021.

У відповіді від 25.06.2024 №41 на запит адвоката від 19.06.2024 державне підприємство «Українське державне аерогеодезичне підприємство» повідомляє, що відповідно до ст. 55 ЗУ «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає зокрема, кадастровий план земельної ділянки для складання якого використано комплекс топографічних та землевпорядних робіт на місцевості в результаті яких встановлено межі користування та перелік суміжних користувачів та власників земельних ділянок.

У відповіді від 01.07.2024 №42 на запит адвоката державне підприємство «Українське державне аерогеодезичне підприємство» повідомляє, що розміщення земельних ділянок сформованих до вступу в дію Земельного Кодексу України вноситься до Державного земельного кадастру на основі розробленої документації із землеустрою. Надана адвокатом інформація є недостатньою для надання відповіді.

Абзацом 1 статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваних наказу відповідача 1 та рішення відповідача 2), земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Таким чином, земля як природний ресурс має особливий статус, і її використання у господарській діяльності врегульовано, в першу чергу, нормами земельного законодавства.

Частиною 2 статті 4 Земельного кодексу України визначено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Правом постійного користування землею відповідно до ч. 1 ст. 92 ЗК України є право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Підстави припинення права постійного користування землею визначені в ст. 141, 143 ЗК України, за якими такими є: 1) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; 2) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; 3) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, крім перетворення державних підприємств у випадках, визначених статтею 120-1 цього Кодексу; 4) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; 5) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; 6) систематична несплата земельного податку або орендної плати; 7) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; 8) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини; 9) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об'єктом державно-приватного партнерства або об'єктом концесії; 10) припинення права користування надрами у разі закінчення встановленого спеціальним дозволом на користування надрами строку користування надрами (у разі передачі земельної ділянки державної, комунальної власності користувачу надр для здійснення діяльності з користування надрами); 11) невиконання акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, вимог, визначених статтею 120-1 цього Кодексу.

Крім того, примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: 1) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; 2) неусунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені приписами органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель; 3) конфіскації земельної ділянки; 4) примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності; 5) примусового звернення стягнень на земельну ділянку по зобов'язаннях власника цієї земельної ділянки; 6) примусового звернення стягнень на право емфітевзису, суперфіцію за зобов'язаннями особи, яка використовує земельну ділянку на такому праві.

Окрім того, суд зважає, що відповідно до п. в ч.1 ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. Право власності на земельні ділянки, визнане за державою рішенням суду, реалізується органами виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, незалежно від органу, в особі якого судом визнане таке право за державою (ст. 84 ЗК України).

Частиною 4 статті 122 ЗК України визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів на передання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідна компетенція центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин визначена й в п. є-1) ч. 1 ст. 15-1 ЗК України, за приписами якого до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру (п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1302 від 09.12.2021 (далі - Положення).

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (п. п. 50 п. 4 Положення).

Суд вважає, що матеріалами справи підтверджується надання Карпатському біосферному заповіднику на підставі державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000 на території Лугівської сільської ради у постійне користування земельної ділянки (Ділянка 2 площею 0,25 га)

На думку суду, таке право постійного користування є чинним (неприпиненим) відповідно до приписів ст. 141, 143 ЗК України на час розгляду справи в суді.

Державний акт на право постійного користування землею серія І-ЗК №002177 від 29.08.2000 за яким ЗАТ «Рахівський лісокомбінат» набув право постійного користування земельною ділянкою площею 0,56 га для обслуговування існуючих споруд і будівель ніяким чином не спростовує існування у Карпатського біосферного заповідника право постійного користування землею площею 0,25 га на території Лугівської сільської ради.

Так само, суд вважає, що висновок експерта за результатами проведення земельно- технічної експертизи від 05.07.2024 №226 про те що місце розташування, лінійні розміри, конфігурація земельної ділянки відображеної у державному акті на право постійного користування землею не відповідає лінійним розмірам, конфігурації земельної ділянки відображеної у технічній документації із землеустрою від 30.11.2021 теж ніяким чином не спростовує існування у Карпатського біосферного заповідника право постійного користування землею площею 0,25 га на території Лугівської сільської ради.

Технічна документація з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034, за межами населених пунктів на території Лугівської сільської ради виготовлялась в тому числі і на підставі даних державного акту на право постійного користування землею І-ЗК №002219 від 27.12.2000. Таким чином на думку суду висновок експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи від 05.07.2024 №226 про те, що місце розташування, лінійні розміри, конфігурація земельної ділянки відображеної у державному акті на право постійного користування землею не відповідає лінійним розмірам, конфігурації земельної ділянки відображеної у технічній документації із землеустрою від 30.11.2021 не доводить, що технічна документація виконана із порушенням ЗУ «Про землеустрій», оскільки експерт в п. 5 висновку вказує, що встановити лінійні розміри та місце розташування земельної ділянки №2, не надається за можливе.

Також, під час судового розгляду не здобуто даних про накладення земельної ділянки за кадастровим номером 2123685000:09:002:0034 на іншу земельну ділянку.

Відповідно до ст. 55 ЗУ «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

В силу ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Позивач просить зобов'язати Рахівську районну державну адміністрацію (правокористувач Карпатський біосферний заповідник) повернути Богданській територіальній громаді в особі Богданської сільської ради Рахівського району Закарпатської області земельну ділянку з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Суд вважає, що позивачем не доведено, що вказана земельна ділянка належить Богданській сільській раді Рахівського району Закарпатської області. Також, враховуючи відсутність будь-яких доказів існування рішень за наслідками добровільної відмови постійного землекористувача та органу управління його майном (заяв, згоди) від права постійного користування земельною ділянкою та/або про вилучення земельної ділянки, прийнятих уповноваженими органами у встановленому законом порядку, суд доходить висновку, що вказана позовна вимога задоволенню не підлягає. Також, не підлягають задоволенню і позовні вимоги скасувати у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власність №49136954, запис про інше речове право №49137057 про державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 2123685000:09:002:0034, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2687585121236 та скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2123685000:09:002:0034.

Розподіл судових витрат.

Оскільки суд дійшов висновків в задоволенні позовних вимог відмовити то судові витрати підлягають віднесенню на позивача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 126, 129, 221, 236, 238,240 Господарського процесуального кодексу України,

СУД УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

4. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі,://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 12.03.2025

Суддя А.А. Худенко