Справа №534/594/25
Провадження №2-о/534/21/25
12 березня 2025 року місто Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області в складі головуючого судді Морозов В.Ю., за участі секретаря судового засідання Хвіст Т.В.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті в порядку статті 317 ЦПК України,
ОСОБА_1 звернулася на адресу суду з заявою про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Скадовськ, Херсонської області.
Заявлені вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 , яка є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Скадовськ Херсонської області, у зв'язку зі хронічною мозковою недостатністю, спричиненою інфарктом мозку.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, що унеможливлює отримання медичного документу, який може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації факту смерті відповідно до статті 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника.
Ухвалою суду від 11.03.2025 провадження у справі відкрито та заяву призначено до розгляду.
Будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду справи, заявник та/або її представник в судове засідання не з'явились.
Перевіривши всі обставини справи, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записаний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 26.06.2004 заявник мала дошлюбне прізвище « ОСОБА_3 ».
Відповідно до медичного свідоцтва про смерть № С00806 від 06.03.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Скадовськ, Скадовський район, Херсонської області.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VІІІ «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» містяться роз'яснення стосовно того, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
Зокрема ч.2 ст. 317 ЦПК України передбачено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У п. 13 Постанови від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України вказав про те, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Згідно Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: 1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; 2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; 3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
З огляду на практику Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v Turkey, Cyprus v Turkey), а також Молдови і Росії (зокрема, Mozer v the Republic of Moldova and Russia, Ilascu and Others v Moldova and Russia), документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами та органами реєстрації громадянського стану), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ. У справі Cyprus v. Turkey (§§ 91-94) ЄСПЛ постановив, що «зобов'язання не брати до уваги акти факти фактичних утворень не є абсолютним. Життя на відповідній території продовжується для його мешканців. Це життя має бути терпимим, і права мешканців повинні захищатися фактичними органами влади, у тому числі судами; і в інтересах мешканців, акти цих органів не можуть просто ігноруватися третіми державами і міжнародними організаціями, зокрема, судами, у тому числі цим Судом. Інший підхід був би рівнозначним позбавленню мешканців території їхніх прав кожного разу, коли вони обговорюються у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх мінімальних прав».
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку, що надані заявником докази є належними і допустимими, оскільки містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підтверджують факт смерті батька заявника на тимчасово окупованій території, у зв'язку із чим вимоги заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території необхідно задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 263, 293, 294, 317 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті в порядку статті 317 ЦПК України - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Скадовськ, Скадовський район, Херсонської області.
Рішення суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Копію рішення невідкладно направити до Горішньоплавнівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду через Комсомольський міський суд Полтавської області.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за веб-адресою: http://kom.pl.court.gov.ua.
Відомості, які суд не оголошує щодо учасників справи при проголошенні рішення суду:
Повне ім'я заявника: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя В'ячеслав МОРОЗОВ