Справа № 187/233/25
2-а/0187/3/25
"12" березня 2025 р. селище Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Говорухи В.О., за участі секретаря судового засідання Пелих І.Ю., розглянувши за правилами, передбаченими статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, третя особа: інспектор СВП ВРПП ДРУП № 1 в Дніпропетровській області Василенко О.О., про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, -
Встановив:
18.02.2025 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Редько С.М. до Департаменту патрульної поліції, третя особа: інспектор СВП ВРПП ДРУП № 1 в Дніпропетровській області Василенко О.О., про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 871323 від 05.02.2025, якою на позивача був накладений штраф у розмірі 425,00 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 117 КУпАП.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 05.02.2025 Інспектором СВП ВРПП ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області Василенко О.О., винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення ГБВ № 871323, передбачене ч. 1 ст. 117 КУпАП, з якої вбачається, що позивач 5 лютого 2025, о 14:30 в акваторії р. Дніпро м. Кам'янське на металевому човні Казанка5 р.н. ДНІ 2157к з навісним двигуном Ноnda 518 здійснив вихід у плавання без дозволу Дніпропетровського РВА, чим порушив п.1 рішення №154/0/537-23/219 від 03.07.2023, якою накладено на позивача штраф у розмірі 425 грн. Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою, так як він адміністративного правопорушення не скоював.
Ухвалою судді від 19.02.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Петриківського районного суду Дніпропетровської області 06.03.2025 відкрито провадження в справі.
Представник позивача адвокат Редько С.М. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та пояснив, що позивач заперечує факт правопорушення через те, що він взагалі не виходив у плавання. Він перебував на березі та рибачив коли до нього підійшли працівники поліції. Жодного човна поблизу нього не було. Працівники поліції безпідставно склали на нього постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, жодним чином не реагуючи на його пояснення і заперечення.
Представник відповідача і третя особа: інспектор СВП ВРПП ДРУП № 1 в Дніпропетровській області Василенко О.О. будучи повідомленим про час та місце проведення судового засідання належним чином, відповідно до вимог ч. 1 і 2 ст.268 КАС України про що свідчить довідка про доставку електронного документу в електронний кабінет відповідача, в судове засідання не з'явився. Відзив на позов від відповідача не надходив.
Відповідно до ч.3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання представника відповідача, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом установлено, що 05.02.2025 інспектором СВП ВРПП ДРУП № 1 ГУНП в Дніпропетровській області лейтенантом поліції Василенко Олександром Олексійовичем, винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 117 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
У постанові зазначено, що «05.02.2025 близько 14-30 акваторія р. Дніпро м. Кам'янське гр. ОСОБА_1 на металевому човні Казанка 5 азанка5 р.н. ДНІ 2157к з навісним двигуном Ноnda 518 здійснив вихід у плавання без дозволу Дніпропетровського РВА, чим порушив п.1 рішення №154/0/537-23/219 від 03.07.2023».
Позиція сторін у справі свідчить про наявність спору з приводу наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.117 КУпАП.
Вирішуючи позов, суд виходить з такого.
За змістом ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» Національна поліція України: контролює виконання місцевих правил плавання для малих, спортивних суден і водних мотоциклів та використання засобів для розваг на воді; проводить перевірку суднових документів, міжнародних посвідчень на право управління прогулянковим судном та посвідчень судноводія малого судна або водного мотоцикла, а також документів, що надають право управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом, виданих до набрання чинності цим Законом, зупиняє такі судна для здійснення такої перевірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КУпАП Порушення правил користування малими, спортивними суднами та водними мотоциклами тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.1 спільного Рішення Дніпропетровської обласної військової адміністрації та Регіонального управління сил територіальної оборони "СХІД" ЗС України №154/0/537-23/219 від 03.07.2023 забороняється рух малих суден, моторних суден, прогулянкових вітрильних суден, прогулянкових суден, швидкісних суден та спортивних суден, а також водних мотоциклів і засобів розваг на воді, на водних об'єктах у Дніпропетровській області, у період дії воєнного стану.
Відповідно до ст.19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В силу статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
За змістом статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що будь-яких доказів, що свідчили б про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбачених частиною 1 статті 117 КУпАП, відповідачем не надано.
Отже, судом не здобуто, а відповідачем не представлено жодних належних та допустимих доказів в розумінні ст. 251 КУпАП, які б підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.117 КУпАП.
Викладене дає підстави для обґрунтованих сумнівів у недоведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 117 КУпАП, а відповідно до ст. 62 Конституції усі сумніви тлумачаться на користь особи, яка притягується до відповідальності.
Відповідно до ч. 3 п. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності суд має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приймаючи до уваги відсутність належних доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 117 КУпАП, суд вважає, що вина ОСОБА_1 не доведена, а тому постанову у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід скасувати, провадження у справі закрити.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5, 6, 19, 77, 90, 159, 241-246, 268-272, 286, 293 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, третя особа: інспектор СВП ВРПП ДРУП № 1 в Дніпропетровській області Василенко О.О., про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити повністю.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення ГБВ № 871323 від 05.02.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 117 КУпАП - скасувати, а провадження у справі закрити за відсутності в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.)
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
Відповідач - Департамент патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646, місце знаходження: вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, 03048).
Суддя: В. О. Говоруха