Постанова від 12.03.2025 по справі 207/1320/25

№ 207/1320/25

№ 3/207/422/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2025 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Бистрової Л.О., при секретарі Степанян М.К., за участю прокурора Корсун А.О., правопорушниці ОСОБА_1 розглянувши матеріали, які надійшли з Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, пенсіонерки, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , є особою, яка припинила виконання обов'язків диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VІІ), та відповідно примітки до статті 1726 КУпАП є суб'єктом правопорушення, в порушення статті 45 Закону № 1700-VІІ, вимоги Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», 22.07.2024 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (01.01.2021-31.12.2021).

Відповідно до статті Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Так, згідно із наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 07.07.2022 № 281 о/с старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 , диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області відповідно до пункту 176, підпункту 2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, звільнено зі служби цивільного захисту (за віком).

Під час проходження служби у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області 27.04.2015 та у 2016 році ОСОБА_1 була попереджена під підпис про строки подання декларації та заборони, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та 05.01.2017 була ознайомлена під підпис з «довідка-ознайомлення», що стосується подання електронних декларацій, зокрема статті 45 та 52 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно ст. 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначені у підпункті "д" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством запобігання корупції.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.

Відповідно до Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», суб'єктам декларування не пізніше 31 січня 2024 року зобов'язані подати декларації за відповідні звітні періоди 2021, 2022 роки.

Тому впродовж періоду часу з 12 жовтня 2023 по 31.01.2024 включно у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що «щорічну за 2021 рік» декларацію ОСОБА_1 подала лише 22.07.2024 року, та останній присвоєно унікальний ідентифікатор «2а76cd55- 3020-4b94-bdb3-1еае9f17f818», тобто несвоєчасно.

Вказане також підтверджено послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із поясненнями свідків - т.в.о. начальника відділу з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДСНС у Луганській області Суходольського Л.Ю., встановлено, що працівником даного відділу ОСОБА_2 , яка здійснювала свої повноваження по перевірці подання декларації працівниками ГУ ДСНС у Луганській області, шляхом перегляду інформації в публічної частині сайту Єдиного державного реєстру декларації осіб уповноважених на виконання функції держави, встановила факт несвоєчасного подання «щорічної за 2021 рік» декларації диспетчером оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_1 , про що було повідомлено НАЗК.

В ході опитування ОСОБА_1 остання пояснила, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями подала несвоєчасно так як помилково вважала, що подала до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» щорічну декларацію за 2021 рік перед виходом на пенсію, пояснюючи про збереження чернетки «Щорічна за 202 І рік».

Також встановлено, що 20.12.2024 ОСОБА_1 заходила на сайт реєстрів декларацій НАЗК та подала декларацію про доходи «при звільненні» за період з 01.01.2022 по 07.07.2022, тобто у ОСОБА_1 була можливість подати щорічну декларацію про доходи за 2021 рік.

Під час перевірки об'єктивних причин, які унеможливлювали виконання ОСОБА_1 статті 45 Закону № 1700-VIІ, вимог Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила виконання обов'язків диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, та відповідно до підпункту «д» пункту ї частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, примітки до ст. 1726 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення ст. 45 Закону № 1700-VIІ, Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», 22.07.2024 несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (01.01.2021-31.12.2021), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Місцем вчинення правопорушення є м. Кам'янське, Дніпропетровської області, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією пояснивши, що заповнення і відправлення щорічної декларації за 2021 рік відбувалось за місцем її мешкання: АДРЕСА_2 .

Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є день несвоєчасного подання ОСОБА_1 до офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, тобто 22.07.2024.

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата складання зазначеного протоколу.

Крім того, ОСОБА_1 , є особою, яка припинила виконання обов'язків диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон № 1700-VІІ), та відповідно примітки до статті 1726 КУпАП є суб'єктом правопорушення, в порушення статті 45 Закону № 1700-VІІ, вимоги Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», 22.07.2024 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію після звільнення за 2022 рік (охоплює попередній рік).

Відповідно до статті Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Так, згідно із наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 07.07.2022 № 281 о/с старшину служби цивільного захисту ОСОБА_1 , диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області відповідно до пункту 176, підпункту 2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, звільнено зі служби цивільного захисту (за віком).

Під час проходження служби у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області 27.04.2015 та у 2016 році ОСОБА_1 була попереджена під підпис про строки подання декларації та заборони, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та 05.01.2017 була ознайомлена під підпис з «довідка-ознайомлення», що стосується подання електронних декларацій, зокрема статті 45 та 52 Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у підпункті "д" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством запобігання корупції.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування.

Відповідно до Закону України від 20.09.2023 № 3 384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», суб'єктам декларування не пізніше 31 січня 2024 року зобов'язані подати декларації за відповідні звітні періоди 2021, 2022 роки.

Тому впродовж періоду часу з 12 жовтня 2023 по 31.01.2024 включно у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що «щорічну за 2022 рік» декларацію ОСОБА_1 подала лише 22.07.2024 року, та останній присвоєно унікальний ідентифікатор «fl56a322-5e90-4ba4-86ce-f458df52b361», тобто несвоєчасно.

Вказане також підтверджено послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно із поясненнями свідків - т.в.о. начальника відділу з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДСНС у Луганській області Суходольського Л.Ю., встановлено, що працівником даного відділу ОСОБА_2 , яка здійснювала свої повноваження по перевірці подання декларації працівниками ГУ ДСНС у Луганській області, шляхом перегляду інформації в публічної частині сайту Єдиного державного реєстру декларації осіб уповноважених на виконання функції держави, встановила факт несвоєчасного подання «щорічної за 2022 рік» декларації диспетчером оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_1 , про що було повідомлено НАЗК.

В ході опитування ОСОБА_1 остання пояснила, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями подала несвоєчасно так як помилково вважала, що подавати до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» не обов'язково у зв'язку з перебуванням на пенсії.

Також встановлено, що 20.12.2024 ОСОБА_1 заходила на сайт реєстрів декларацій НАЗК та подала декларацію про доходи «при звільненні» за період з 01.01.2022 по 07.07.2022, тобто у ОСОБА_1 була можливість подати щорічну декларацію про доходи за 2022 рік.

Під час перевірки об'єктивних причин, які унеможливлювали виконання ОСОБА_1 статті 45 Закону № 1700-VІІ, вимог Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» не встановлено.

Таким чином, ОСОБА_1 ,на, будучи особою, яка припинила виконання обов'язків диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, та відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VІІ, примітки до ст. 1726 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення ст. 45 Закону № 1700-VII, Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», 22.07.2024 несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію після звільнення за 2022 рік (охоплює попередній рік), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Місцем вчинення правопорушення є м. Кам'янське, Дніпропетровської області, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією пояснивши, що заповнення і відправлення щорічної декларації за 2022 рік відбувалось за місцем її мешкання: АДРЕСА_2 .

Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є день несвоєчасного подання ОСОБА_1 до офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної декларації після звільнення за 2022 рік, тобто 22.07.2024.

Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата складання зазначеного протоколу.

Під час складання зазначеного протоколу, а також у суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, пояснила, що вчинила його через власну необачність та необізнаність з наслідками порушення.

Прокурор Корсун А.О. зазначила, що уповноваженим органом зібрано достатньо доказів вини правопорушника, обставин, котрі б свідчили про відсутність у її діях складу правопорушення з матеріалів справи не вбачається.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується зібраними у справі доказами: протоколами про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 від 05.03.2025 № 000001, № 000002, в яких процесуально зафіксовано обставини вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, які складені із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою, яка їх склала, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; послідовністю дій користувача підтверджується, що з 12.10.2023 день відновлення обов'язку подання декларацій) до 23.07.2024 ОСОБА_1 не вчиняла жодних дій для подання відповідних декларацій у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та подала декларацію за 2021 рік лише о 19 год 03 хв. 22.07.2024 за 2022 рік (після звільнення) - о 18 год. 21 хв. 22.07.2024; декларації ОСОБА_1 , роздруковані з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (щорічна) подана о 19 год 03 хв. за 2022 рік (щорічна) - о 18 год 21 хв. 22.07.2024; повідомленням від 01.02.2024 № 1103/10, № 1104/10 НАЗК про факт неподання ОСОБА_1 декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (щорічної) та за 2022 рік (після звільнення); наказом тимчасово виконувача обов'язків начальника ГУ ДСНС України в Луганській області від 19.01.2018 № 20 о/с «Про кадрові питання» ОСОБА_1 з 19.01.2018 призначено диспетчером чергової зміни оперативно-координаційного центру Головного управління; наказом тимчасово виконувача обов'язків начальника ГУ ДСНС України в Луганській області від 07.07.2022 № 281 о/с «Про кадрові питання», яким ОСОБА_1 з 07.07.2022 звільнено зі служби цивільного захисту та з посади диспетчера чергової зміни оперативно-координаційного центру Головного управління; біографічною довідкою ОСОБА_1 , відповідно до якої наказом від 15.01.2018 № 12 о/с присвоєно спеціальне звання старшина служби цивільного захисту; попередженням, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», з якими відповідно до особистого підпису ОСОБА_1 ознайомилась 27.04.2015; листом ознайомлення ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», засвідчені її особистим підписом 05.01.2017; поясненням ОСОБА_1 ; листом НАЗК з додатками; копією листів з НАЗК, Верховної ради України.

Вислухавши пояснення прокурора, ОСОБА_1 , оцінюючи досліджені докази, а також враховуючи, що правопорушниця визнала вину у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, доказів на підтвердження відсутності у її діях складу правопорушень суду не надала, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в тому, що вона, як особа, яка припинила виконання обов'язків диспетчера оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкт відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2021 рік та несвоєчасно подала щорічну декларацію після звільнення за 2022 рік, що свідчить про наявність у її діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до вимог ст.33, 34, 35 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи характер вчинених правопорушень та особу правопорушниці, суддя вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з правопорушника судовий збір на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285, 268, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 гривні 60 копійок.

Протягом десяти днів з дня винесення постанови може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Баглійський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Суддя Л.О.Бистрова