Справа № 560/11217/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Петричкович А.І.
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
11 березня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №11494462/43291498 від 26.07.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №96 від 29.12.2023, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №96 від 29.12.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №11497121/43291498 від 29.07.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №97 від 29.12.2023, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №97 від 29.12.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №11497114/43291498 від 29.07.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №101 від 30.12.2023, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №101 від 30.12.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №11497122/43291498 від 29.07.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №102 від 30.12.2023, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №102 від 30.12.2023, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія».
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 01.12.2023 між ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» (Постачальник) та ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» (Покупець) укладено Договір поставки №РГО/2023/П-2, відповідно до умов якого постачальник здійснював поставку у власність покупця розчинник гідратоутворень органічний кінетичної дії марки НК-401-Р згідно ТУ У 20.5-43291498-002:2021 (код УКТЗЕД 3814009019).
Згідно п.2.1. договору поставка товару здійснюється постачальником на умовах FCA («Інкотермс-2020») Станція Білгородка Південно-Західна залізниця, код 340509.
Згідно п.2.2. договору конкретний обсяг разової поставки Товару погоджуються Сторонами на підставі заявки покупця направленої на електронну адресу постачальника (bioetanol20@gmail.com) та фіксуються у видаткових накладних. Сторони погоджують, що видаткові накладні мають силу специфікацій до цього договору у розумінні ст. 266 Господарського кодексу України.
Згідно п.2.3.-п.2.4. договору товар повинен бути поставлений покупцю в строк до 15.01.2024 включно. Датою поставки товару є дата у відповідній електронній залізничній накладній, поставлена під час її оформлення на станції відправлення товару. Поставка товару може бути здійснена як однією, так і декількома партіями.
Згідно п.3.1. договору загальна кількість товару по даному договору становить 2000,00 (дві тисячі) тонн ±5%.
Згідно п.3.2. договору ціна однієї тони товару становить 35 750,00 (тридцять п'ять тисяч триста сімсот п'ятдесят грн. 00 коп.) без урахування ПДВ, 42 900,00 (сорок дві тисячі дев'ятсот грн. 00 коп.) з урахуванням ПДВ. Сторони дійшли згоди, що ціна товару, вказана у договорі (рахунках, накладних), є звичайною ціною у розумінні Податкового кодексу України.
Згідно п.3.3. договору загальна сума договору з урахуванням п.3.1. договору становить 85 800 000,00 грн. (вісімдесят п'ять мільйонів вісімсот тисяч гривень 00копійок) з ПДВ.
На виконання умов вищезазначеного договору, 20.12.2023 між ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» (Замовник) та ПрАТ «Теофіпольський цукровий завод» (Перевізник) укладено договір №ЖД/2012/3 на послуги по перевезенню вагонів-цистерн, згідно якого Перевізник надавав послуги з перевезення локомотивом вагонів-цистерн на залізничну станцію Білогородка Південно-Західна залізниця, код 340509.
На виконання умов договору поставки, 29.12.2023 Постачальником поставлено Покупцю Товар 260,35 тонн на загальну суму 11 169 015,00 гривень з урахуванням ПДВ; 08.02.2024 Покупцем здійснено оплату за поставлений Товар у розмірі 11 169 015,00 гривень з урахуванням ПДВ.
Позивачем складено податкову накладну №96 від 29.12.2023 щодо господарської операції з поставки розчиника гідраутворень органічного кінетичної дії марки для ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» на загальну суму 11 169 015,00 гривень (в тому числі ПДВ у сумі 1 861 502,50 грн).
Відповідно до квитанції №9371957934 від 15.01.2024 року зупинено реєстрацію податкової накладної та зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 29.12.2023 №96 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.2523%, "Рпоточ"=0.
Позивачем складено податкову накладну №97 від 29.12.2023 щодо господарської операції з поставки розчиника гідраутворень органічного кінетичної дії марки для ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» на загальну суму 5 534 100,00 гривень (в тому числі ПДВ у сумі 922 350,00 грн).
Відповідно до квитанції №9371931434 від 15.01.2024 року зупинено реєстрацію податкової накладної та зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 29.12.2023 №97 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.2523%, "Рпоточ"=0.
Позивачем складено податкову накладну №101 від 30.12.2023 щодо господарської операції з поставки розчиника гідраутворень органічного кінетичної дії марки для ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» на загальну суму 11 068 200,00 гривень (в тому числі ПДВ у сумі 1 844 700,00 грн).
Відповідно до квитанції №9371939989 від 15.01.2024 зупинено реєстрацію податкової накладної та зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.12.2023 №101 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.2523%, "Рпоточ"=0.
Позивачем складено податкову накладну №102 від 30.12.2023 щодо господарської операції з поставки розчиника гідраутворень органічного кінетичної дії марки для ТОВ «Волинська біоенергетична компанія» на загальну суму 5 527 665,00 гривень (в тому числі ПДВ у сумі 921 277,00 грн).
Відповідно до квитанції №9371931855 від 15.01.2024 року зупинено реєстрацію податкової накладної та зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.12.2023 №102 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.2523%, "Рпоточ"=0. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем подано повідомлення: №4 від 24.07.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №97 від 29.12.2023 та надані електронні копії документів, №5 від 24.07.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №101 від 30.12.2023 та надані електронні копії документів; №6 від 24.07.2024 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №102 від 30.12.2023 та надані електронні копії документів.
За результатом розгляду поданих позивачем документів комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення:
- №11494462/43291498 від 26.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №96 від 29.12.2023, у якому зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- №11497121/43291498 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №97 від 29.12.2023, у якому зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- №11497114/43291498 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №101 від 30.12.2023, у якому зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства;
- №11497122/43291498 від 29.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №102 від 30.12.2023, у якому зазначено, що платнику податку відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
В силу п. 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11 грудня 2019 року № 1165 (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваних рішень) (далі - Порядок №1165), у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За змістом пунктів 10, 11 Порядку №1165, у зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У постанові Верховного Суду від 30 липня 2019 року по справі №320/6312/18 зазначено, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій, мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а, відтак, є неправомірним.
Додатком №1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, згідно з п. 8 яких є: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Слід враховувати, що відповідачем не надано до суду жодного доказу щодо того, яка саме податкова інформація стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Також потрібно враховувати, що отримана позивачем квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної містила загальну фразу про необхідність надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Тобто, контролюючим органом не було вказано про необхідність надання виключно документів, при цьому пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку, та без вказівки на норму права, котра такий містить.
Крім того, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права є неконкретизованою та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року по справі №1740/2004/18.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 4-5 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
У відповідності до пункту 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; - та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; - та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тобто, у порядку, визначеному законодавством, позивачем були надані контролюючому органу електронними засобами зв'язку пояснення та документи на підтвердження реального здійсненої господарської операції по Договору поставки №РГО/2023/П-2.
На підтвердження здійснення господарської операції на виконання яких було складено податкову накладну, позивачем надано ряд підтверджуючих документів, а також письмові пояснення, що стверджено Поясненнями, тому висновки контролюючого органу щодо надання не повного пакету документів, викладені в оскаржуваних рішеннях є протиправними.
Отже, контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних та не містять конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Разом з тим, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 27 квітня 2020 року по справі №360/1050/19.
Варто враховувати, що на підтвердження здійснення господарської операції на виконання якої було складено спірні податкові накладні позивачем надано ряд підтверджуючих документів, зокрема: Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №672, Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №706, Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №719, Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №720, Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №721, Акт здачi-приймання робiт (надання послуг) №931, Акт прийому-передачi до договору оренди №1, Вiдомiсть плати за користування вагонами, Вiдомостi про виплати зарплати №б_н, Видаткова накладна №20, Видаткова накладна №57, Видаткова накладна №75, Видаткова накладна №79, Видаткова накладна №1481, Видаткова накладна №2458, Видаткова накладна №2459, Видаткова накладна №4215, Видаткова накладна №5209, Видаткова накладна №5440, Довiренiсть №2, Договiр на послуги перевезеннч вагонiв-цистерн №ЖД, Договiр оренди №О_0104_1, Договiр перевезення №01_06-2021 ПВ-01, Договiр поставки №№6_03-22, Договiр поставки №Е_0405_К-2, Договiр поставки №П_1009_ХВ-3, Договiр поставки №П_1101_1, Договiр поставки №П_1902_П-1, Договiр поставки №РГО_2023_П-2, Договiр поставки №СГ_2804_П-07, Експертний висновок, Залiзнична накладна №34155671, Звіт по виробництву розчинника гідра утворень НК-401Р з 20 по 22 грудня 2023 року, Звіт по виробництву оксигенату органічних рідин з 1 по 15 вересня 2023 року, Звіт по виробництву біоетанолу з 01 по 14 серпня 2023 року, Звіт по виробництву оксигенату органічних рідин з 1 по 15 червня 2023 року, Звіт по виробництву біоетанолу з 01 по 15 червня 2023 року, Звіт по виробництву оксигенату органічних рідин з 16 по 31 серпня 2022 року, Звіт по виробництву біоетанолу з 01 по 15 вересня 2023 року, Змiни до ТУ У 20.5-43291498-002-2021 №1, Картка рахунку №26 за грудень 2023 - січень 2024, Картка рахунку №26 за червень 2023 - вересень 2023, Картка рахунку №26 за червень 2023 - січень 2024, Картка рахунку №361 за грудень 2023 - січень 2024, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - листопад 2023, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - листопад 2023, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - грудень 2023, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - листопад 2023, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - грудень 2023, Картка рахунку №631 за грудень 2022, Картка рахунку №631 за вересень 2023 - грудень 2023, Картка рахунку №631 за грудень 2022, Картка рахунку №631 за грудень 2022, Картка рахунку №631 за грудень 2023 - квітень 2024, Лiцензiя №990116202100001, Оборотно-сальдова вiдомiсть по рахунку №26 за грудень 2023 - січень 2024, Оборотно-сальдова вiдомiсть по рахунку №26 за червень 2023 - січень 2024, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 26 за червень 2023 - вересень 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за грудень 2023 - лютий 2024, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за вересень 2023 - листопад 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за вересень 2023 - грудень 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за вересень 2023 - грудень 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за вересень 2023 - листопад 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за вересень 2023 - листопад 2023, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за грудень 2022, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Березень 2022 р. - Травень 2022 р., Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за грудень 2022, Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за грудень 2023 - квітень 2024, Платiжнi iнструкцiї №108- 109, Платiжнi iнструкцiї №129- 130- 185, Платiжнi iнструкцiї №842- 929, Платiжнi iнструкцiї №930- 933- 941- 9, Платiжна iнструкцiя №19,Платiжна iнструкцiя №73, Платiжна iнструкцiя №189, Платiжна iнструкцiя №842, Платiжна iнструкцiя №1580, Платiжна iнструкцiя №1712, Платiжна iнструкцiя №1713, Платiжна iнструкцiя №2257, Платiжна iнструкцiя №2284, Пояснення до податкової накладної, Рахунок №3, Реєстр ж_д перевезень, Сертифiкат якостi №1, Сертифiкат якостi №2, Сертифiкат якостi №3, Сертифiкат якостi №4, Технiчнi умови Розчинники гiдратоутворень, Технiчнi умови.Оксигенат органiчних рiдин №ТУ У 20, Технiчнi умови.Оксигенат органiчних рiдин №ТУ У 20, Технiчнi умови.Оксигенат органiчних рiдин №ТУ У 20, Технiчнi умови.Оксигенат органiчних рiдин №ТУ У 20, Технiчнi умови.Оксигенат органiчних рiдин №ТУ У 20, ТТН №0209_1- 0209_2- 0309_1- 0309_2- 0309_3, ТТН №2312_211, Форма 20-ОПП.
Слід враховувати, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Окрім того, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших, суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Так само, слід враховувати, що Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2024 по справі №560/20844/23 задоволено позов ТОВ «Перша подільська енергетична компанія», визнано протиправним та скасовано рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано Головне управління ДПС у Хмельницькій області виключити ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника ПДВ.
Вищезазначене рішення суду залишено без змін згідно Постанови Сьомого окружного адміністративного суду від 18.07.2024 по справі №560/20844/23.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області рішення суду виконано, і починаючи з 22.07.2024 позивач не відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
А тому, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що ряд таких документів, необхідних для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, був достатній та був наданий контролюючому органу з поясненнями, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації таких накладних, тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
З врахуванням задоволення основної позовної вимоги, також підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, оскільки законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.