Справа № 120/19195/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Яремчук Костянтин Олександрович
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
10 березня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
2. В обґрунтування позову зазначає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 27 листопада 2023 року № 905240123246 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії за віком в частині обчислення розміру пенсії з урахуванням згадуваних вище довідок. Позивачка не погоджується із таким рішенням пенсійного органу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулася з цим позовом до суду та просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести її з 03 листопада 2023 року з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIІI, в розмірі 60% заробітної плати з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02 листопада 2023 року № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією).
3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено.
3.1. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905240123246 від 27 листопада 2023 року.
3.2. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 03 листопада 2023 року перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, що призначена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 177-ф, № 178-ф та № 179-ф, що видані Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 02 листопада 2023 року, виходячи із 60% суми заробітної плати.
3.3. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
4. Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволені позовних вимог.
5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що в даному випадку пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" вже була призначена позивачці, а відтак положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
6. Щодо позовних вимог позивачки стосовно перерахунку пенсії відповідно до наданих довідок, то представник відповідача вказав на те, що на час розгляду даної справи права позивачки в цій частині не порушені, оскільки їй не здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
7. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 14 листопада 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
8. Пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачка отримує і по даний час, що підтверджується долученим представником відповідача до додаткових пояснень рішенням про перерахунок пенсії № 905240123246 (розмір пенсії визначено відповідно до статті 27 цього Закону, а доплату за понаднормовий стаж - на підставі абзацу 2 частини 1 статті 28 цього ж Закону).
9. 03 листопада 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02 листопада 2023 року № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905240123246 від 27 листопада 2023 року позивачці відмовлено в переведенні на пенсію, оскільки з матеріалів пенсійної справи № 905240123246 вбачається, що відповідно до заяви від 20 червня 2018 року № 260 ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 продовжувала працювати на посадах державної служби, а з дати призначення пенсії за віком заявниці виплачувалася така пенсія в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
10. Також у рішенні йдеться про відсутність підстав для врахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02 листопада 2023 року № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), оскільки позивачці вже призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а проведення перерахунків пенсій зазначеній категорії осіб діючим законодавством не передбачено.
11. Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Принцип, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу" (надалі - Закон № 889-VІІІ).
14. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
15. Так, пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
16. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
17. Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
18. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
19. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.
20. За наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, але в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: за наявності відповідного віку, страхового стажу та стажу державної служби.
21. Такі ж висновки щодо застосування зазначених норм матеріального права викладені в постановах Верховного Суду від 29 вересня 2022 року у справі № 234/6967/17, від 29 листопада 2022 року у справі № 431/991/17, від 27 січня 2023 року у справі № 340/4184/21 та ряду інших.
22. В ході судового розгляду встановлено, що станом на 01 травня 2016 року (набрання чинності Законом № 889-VIII) ОСОБА_1 працювала на посаді, віднесеній до відповідних категорій посад державної служби, що, власне, і не заперечується відповідачем.
23. Відтак для призначення пенсії за віком на умовах статті 37 Закону № 3723-XII позивачка станом на 01 травня 2016 року повинна була мати не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
24. Як слідує із оскаржуваного рішення, станом на 01 травня 2016 року стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII складав 10 років 06 місяців 15 днів, що дає позивачці право на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
25. При цьому, колегія суддів звертає увагу, що за наявності в особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє останній після призначення пенсії, перейти з одного виду пенсії на інший, або звернутись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за іншим законом. Право позивача на вибір пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та право вимагати такого обчислення встановлено законом не залежить від позиції відповідача щодо доцільності такого обчислення. Особа має право на перехід на інший вид пенсії і може ним скористатись, якщо, на її думку, це буде для неї бажаним.
26. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2021 року у справі №520/1972/19, а також з висновками Верховного Суду, що викладені у постанові від 29 вересня 2023 року у справі № 234/6967/17.
27. Таким чином, позивачка має право на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
28. Щодо питання врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02 листопада 2023 року № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) колегія суддів зазначає наступне.
29. Так, судом першої інстанції установлено, що 02 листопада 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області видано позивачці довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією).
30. Такі довідки видані на підставі постанови правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року.
31. Згідно з положеннями пункту 5 Порядку, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
32. Пунктом 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу», а саме:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
33. Варто зауважити, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02 листопада 2023 року № 177-ф (посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років) та № 178-ф, № 179-ф (про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією) за формою та змістом відповідають вимогам до довідок, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, а тому підстав для неврахування таких у пенсійного органу немає.
34. З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час ії розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
35. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
36. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
37. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
38. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
39. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.