П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/13019/24
Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е.А. Дата і місце ухвалення: 27.11.2024р., м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лук'янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В квітні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії з 24.02.2022р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що наказом від 12.04.2016р. №186-ОС його звільнено в запас Збройних сил України за підпунктом «є» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військової обов'язок і військову службу». На виконання судового рішення по справі №420/6927/23 ОСОБА_1 з 24.02.2022р. призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії обчислений позивачу зі складу грошового забезпечення на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018р. від 21.11.2023р. №11/14158, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Водночас, територіальний орган ПФУ не врахував довідку військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільнення. Неврахування ГУ ПФУ в Одеській області до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсії, отриманих ОСОБА_1 сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, призвело до отримання ним пенсії у заниженому розмірі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 24.02.2022р., з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74 з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 27.11.2024р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволені позову ОСОБА_1 .
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що позивачем пропущено строк звернення з даним позовом до суду, встановлений статтею 122 КАС України. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий позивачу. Позовні вимоги щодо перерахунку пенсії починаючи з 24.02.2022р. ОСОБА_1 заявив в 2024 році, тобто із значним пропуском строку звернення до суду, передбаченого чинним процесуальним законом.
Також, апелянт посилається на те, що судом залишено поза увагою, що Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів ПФУ не належить. На момент надання довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.11.2023р. №11/14158 Постановою №103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться лише з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.04.2016р. №186-ос позивача звiльнено з військової служби у запас Збройних сил України за підпунктом «є» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військової обов'язок і військову службу».
14.02.2022р. позивач звернувся до голови Державної прикордонної служби України із заявою, в якій просив на підставі статті 46 Конституції України, пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262, Постанови КМУ №393, у відповідності до Порядку №3-1, надати вказівку оформити всі необхідні документи та подання про призначення йому пенсії за вислугу років 22 роки 08 місяців 23 дні (тобто з урахуванням проходження військової служби на пільгових умовах), з подальшим їх направленням до ГУПФУ в Одеській області.
За результатами розгляду вказаної заяви Адміністрація ДПСУ листом від 12.05.2022р. №11/Т-1975-4308 повідомила ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для призначення йому пенсії за вислугу років та, відповідно, для підготовки документів, необхідних для призначення пенсії з надісланням їх до ГУ ПФУ в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.09.2022р., яке набрало законної сили 25.10.2022р., зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити та направити необхідні документи (в тому числі подання про призначення пенсії) до ГУ ПФУ в Одеській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 14.02.2022р. відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: календарної вислуги років 16 років 07 місяців 07 днів та вислуги років на пільгових умовах 06 років 01 місяць 16 днів.
На виконання вищенаведеного рішення суду Адміністрація Державної прикордонної служби України направила до ГУ ПФУ в Одеській області матеріали для призначення пенсії позивачу.
Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 27.02.2023р. №338 позивачу відмовлено у призначенні пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2023р. по справі №420/6927/23, яке набрало законної сили 16.10.2023р., зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з моменту його звернення із заявою про призначення пенсії.
На виконання зазначеного судового рішення ГУ ПФУ в Одеській області призначило позивачу пенсію за вислугу років з 24.02.2022р.
Пенсія призначена на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/14158 від 21.11.2023р., в якій зазначено, що за нормами, чинними на 01.03.2018р., розмір грошового забезпечення позивача за посадою становить: посадовий оклад - 5070,00 грн., оклад за військовим званням - 1340 грн., надбавка за вислугу років 40% - 2564 грн., премія 66% - 3346,20 грн. Усього 12320 грн.
В квітні 2024 року позивач звернувся до відповідача з заявою, до якої додав довідку військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) за останні 24 календарних місяці служби перед місяцем звільнення та копію грошового атестату №545 від 14.11.2022р. для перерахунку та виплати його пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення визначених у довідці в/ч НОМЕР_1 .
Листом від 01.04.2024р. №10128-7270/Т-02/8-1500/24 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що відповідно до рішення по справі №420/6927/23 пенсія за вислугу років призначена йому у розмірі 56% сум грошового забезпечення з урахуванням грошового атестату №545 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 14.11.2022р. №74. Врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди не передбачено.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової премії, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Одеській області, які виразились у відмові листом №10128-7270/Т-02/8-1500/24 від 01.04.2024р. у перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №74 від 14.11.2022р. про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, є протиправними. Враховуючи, що додаткова грошова винагорода, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, премія, які отримував позивач, мали систематичний, щомісячний характер, цей вид виплати належить до додаткових видів грошового забезпечення, яка відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягає врахуванню під час обчислення пенсії. Що ж до додаткової грошової винагороди, встановленої постановою КМУ №889 від 22.09.2010р., то судом враховано висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 10.11.2021р. по справі №825/997/17, де зазначено, що щомісячна додаткова грошова винагорода відповідає ознакам щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки є щомісячною та має постійний характер.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно із частинами 2 та 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частинами 1 та 2 якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017р. прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності з 01.03.2018р.), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).
Кабінет Міністрів України 21.02.2018р. прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) пунктами 1, 2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704.
Одночасно Постановою №103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, Постановою №103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку №45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Згідно з пунктами 1-5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України, якою визначені наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Враховуючи, що зміни, які внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та не чинними, з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» № 1088 від 24.12.2019р. (набрала чинності 01.01.2020) п.п. 1-3 Постанови №103 виключено.
Інші положення Порядку № 45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019Р. положеннями п.п. 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, фактично не змінилися.
Так, п. 2 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №784 від 21.08.2019Р.) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Згідно п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідка військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільнення є чинною, отримана відповідачем, проте доказів вчинення перерахунку на її підставі матеріали справи не містять.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої, що відповідач на підставі довідки від 14.11.2022р. №74 повинен був перерахувати пенсію позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а отже відмова відповідача щодо такого перерахунку є протиправною.
Що ж до посилань апелянта на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду колегія суддів зазначає наступне.
За змістом ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст. 122 КАС України).
Як вже зазначалося колегією суддів, пенсію за вислугу років з 24.02.2022р. призначено позивачу територіальним органом ПФУ в квітні 2024 року на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2023р. по справі №420/6927/23, з урахуванням ухвали від 05.01.2024р., постановленої в порядку ст.383 КАС України.
Таким чином, саме в квітні 2024 року позивач дізнався про неправильний розрахунок його пенсії, проведений без врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених в довідці військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022р. №74.
А відтак, на думку колегії суддів, позов подано ОСОБА_1 в межах строку звернення, встановленого процесуальним законом.
Доводи апеляційної скарги ГУ ПФУ в Одеській області не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про задоволення позову, а тому підстав для задоволення скарги відповідача та скасування рішення від 27.11.2024р. колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 березня 2025 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лук'янчук