Постанова від 18.11.2010 по справі 2а-13464/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 листопада 2010 року 15:58 № 2а-13464/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліга-Інтертрейд"

до Державної податкової інспекцї у Оболонському районі м.Києва

про визнання протиправним та скасування Акту про анулювання реєстрації платника ПДВ від 27.08.2010р. №159/29-306, зобов'язання вчинити певні дії

За участю представників:

позивача :Кандаурова А.П.

відповідача :Гримальський А.Ю.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 18.11.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд»з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування акту №159/29-306 від 27.08.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про відміну анулювання реєстрації платника на додану вартість.

З урахуванням поданих позивачем уточнень до адміністративного позову, які розцінені судом як зміна предмету позову, на розгляді в Окружному адміністративному суді м. Києва знаходиться справа за позовом ТОВ «Ліга-Інтертрейд»до ДПІ у Оболонському районі м. Києва про скасування акту №159/29-306 від 27.08.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва поновити свідоцтво про реєстрацію платником податку на додану вартість з моменту анулювання.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд»зазначає, що позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість у відповідності до п. 2.2 ст. 2, п.п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР про що було видане свідоцтво від 12.07.2007р. №100052651. Відповідач незаконно анулював реєстрацію ТОВ «Ліга-Інтертрейд»як платника податку на додану вартість з 27.08.2010р. шляхом прийняття акту №159/29-306. Таким чином, позивач посилається на порушення податковим органом вимог пп. «ґ»п. 9.8 ст. 9 закону України «Про податок на додану вартість»та на відсутність жодних підстав для анулювання реєстрації в якості платника податку на додану вартість.

Відповідач проти позову заперечує, та вказує на те, що ДПІ у Оболонському районі м. Києва складено Акт №159/29-306 від 27.08.10р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість яким встановлено, що ТОВ «Ліга-Інтертрейд»не подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з 01.06.2010р. по теперішній час, крім того, позивач не знаходиться за адресою місцезнаходження, що підтверджено довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження від 30.07.09р. №8372/26-05. А тому, на думку податкового органу, дії відповідача не суперечать чинному законодавству.

Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд»(код ЄДРПОУ 35275089, адреса місцезнаходження: 04212, АДРЕСА_1) як платник податків взяте на облік у ДПІ у Оболонському районі м. Києва та згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Оболонському районі м. Києва видане свідоцтво №100052651, початок дії якого 12.07.2007 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 352750826549.

Співробітниками ГВПМ ДПІ у Оболонському районі м. Києва ст. о/у ОСОБА_3, о/у ОСОБА_4 проведено обстеження приміщення, розташованого за адресою АДРЕСА_1, складено акт від 30.07.2010р. яким встановлено , що зазначена вище юридична особа за вказаною адресою не знаходиться.

На підставі вказаного акту від 30.07.2010р. начальником ГВПМ Гриценко Ю.О. складено довідку №8372/26-05 від 30.07.2010р. про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, згідно якої за адресою зареєстрованого місцезнаходження платника податків ТОВ «Ліга-Інтертрейд»: АДРЕСА_1 знаходиться житловий будинок, що використовується СПД ОСОБА_6 (код НОМЕР_1).

Відповідно до Порядку обліку платників податків зборів (обов'язкових платників) ДПІ у Оболонському районі м. Києва складено повідомлення (за формою 18-ОПП) про відсутність юридичної особи ТОВ «Ліга-Інтертрейд»за місцезнаходженням, яке надіслано державному реєстратору для проведення заходів згідно з ч. 8 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».

Відповідно до Розпорядження Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва від 25.08.2010р. №59-р була створена комісія, якою встановлено, що платник податків ТОВ «Ліга-Інтертрейд»не знаходиться за адресою, що підтверджено довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 30.07.2010р. №8372/26-05, податкові декларації з податку на додану вартість не подає з 01.06.2010р., про що був складений Акт від 27.08.2010р. №159/29-306 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ліга-Інтертрейд».

На підставі перелічених документів комісією встановлено, що є підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у випадках визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання та відповідно до п.п. «ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»за №168/97 від 03.04.97р. із змінами та доповненнями.

У зв'язку з цим комісія вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість з 27.08.2010р. та зобов'язала позивача повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Як встановлює п. 2.1, 2.2 та п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість», платником податку є будь-яка особа, яка:

а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;

б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;

в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.

Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд», згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Оболонському районі м. Києва видане свідоцтво №100052651, початок дії якого 12.07.2007 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 352750826549.

Відповідач вказує в акті від 27.08.2010 р. № 159/29-306, що підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ «Ліга-Інернтрейд»є п.п. «ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», в зв'язку з неподанням платником податку до податкового органу декларацій з податку на додану вартість з 01.06.2010р. та у зв'язку відсутністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд»за місцезнаходженням.

Суд не погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.

Так, підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п.9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, згідно з яким реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:

а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.

У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті "в" цього пункту.

Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.

Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.

Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво:

якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою платника податку, - разом із наданням заяви про таке анулювання;

якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.

При анулюванні реєстрації останнім податковим періодом вважається період, який розпочинається від дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем такого анулювання.

Платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.

Відповідно до підпункту «ґ»пункту 9.8 статті 9 Закону України N 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року реєстрація платника податку діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Вказана норма кореспондується з приписами підпункту «ґ»пункту 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N 79 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 квітня 2000 р. за N 208/4429, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо, зокрема, особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Як встановлено судом, факти викладені в акті №159/29-306 від 27.08.10р. суперечать матеріалам справи. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подавана податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2010р., про що свідчить штамп податкового органу «отримано №155322 від 15.07.2010р.». Податкові декларації за липень -серпень 2010р. були надіслані позивачем поштою з підстав їх неприйняття, про що свідчать поштові квитанції, опис вкладення та повідомлення про вручення уповноваженій особі ДПІ у Оболонському районі м. Києва.

Крім того, суд звертає увагу, що актом №159/29-306 встановлено неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за період з 01.06.2010р. по 27.08.2010р., тобто протягом трьох місяців, що виключає порушення позивачем пп. «ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», який визначає підстави анулювання реєстрації платником податку на додану вартість у разі неподання до податкового органу податкових декларацій протягом дванадцяти послідовних податкових місяців.

Щодо встановлення податковим органом факту відсутності ТОВ «Ліга-Інтертрейд»за місцезнаходженням, суд встановив наступне.

Відповідно до принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, закріпленого нормами процесуального права, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, в тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Допитаний в якості свідка ст. о/у ГВПМ ДПІ у Оболонському районі м. Києва ОСОБА_3 пояснив, що при виході за адресою: АДРЕСА_1 ним були обстежені приміщення, на предмет знаходження ТОВ «Ліга-Інтертрейд». При цьому, місцезнаходження ТОВ «Ліга-Інтертрейд»встановити не вдалось.

Відповідно працівниками ДПІ у Оболонському районі м. Києва було складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження від 30.07.2010р. №83712/26-05 та надіслано державному реєстратору Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації повідомлення від 06.08.2010р. про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, для внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

В силу ч.1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

До матеріалів справи долучені надані позивачем в якості доказу Витяги та Довідки з ЄДРПОУ щодо підтвердження інформації наявності або відсутності вказаних у акті фактів. Так, довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців станом на 28.10.2010р. наявні відомості щодо місцезнаходження ТОВ «Ліга-Інтертрейд»за адресою:АДРЕСА_1. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців станом на 28.10.2010р. статус відомостей про юридичну особу ТОВ «Ліга-Інтертрейд» - підтверджено.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ «Ліга-Інтертрейд»на підставі пп. «ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».

Враховуючи, що під час розгляду справи суд встановив факт неправомірного анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, всупереч положенням Закону України «Про податок на додану вартість», Окружний адміністративний суд м. Києва вважає за можливе зобов'язати ДПІ у Оболонському районі м. Києва поновити свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Ліга-Інтертрейд»з моменту анулювання - 27.08.2010р.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, оскільки у позивача наявні докази неправомірності скасування реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Ліга-Інтертрейд», суд дійшов висновку, що з урахуванням вищезазначених статей, акт ДПІ у Оболонському районі м. Києва №159/29-306 від 27.08.2010р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів правомірності прийнятого ним рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліга-Інтертрейд»підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Скасувати Акт №159/29-306 від 27.08.2010р. ДПІ у Оболонському районі м. Києва про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

3. Зобов'язати ДПІ у Оболонському районі м. Києва поновити свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Ліга-Інтертрейд»(код ЄДРПОУ 35275089) з дати анулювання -27.08.2010р.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович