ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
12.07.2010р. № 2а-6289/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Пащенка К.С., секретаря Шмігеля Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
до ОСОБА_1
простягнення штрафних санкцій в розмірі 1 460 000,00грн.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 1460000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
У матеріалах справи міститься витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за яким в якості місця проживання ОСОБА_1 вказано АДРЕСА_1.
Водночас, відповідно до змісту ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні»місцем проживання фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місцем перебування -адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Згідно з ст. 1 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 проживає у м. Черкаси за адресою АДРЕСА_2, що підтверджується, зокрема, наявним у справі рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до ДПІ у Печерському районі міста Києва.
За таких умов, враховуючи, що відповідач знаходиться в м. Черкаси, суд приходить до висновку, що дана адміністративна справа не підсудна Окружному адміністративному суду міста Києва.
Згідно з п.3 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності.
Відповідно до ч.6 ст. 22 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись положеннями ст.ст. 18, 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Справу №2а-6289/10/2670 направити до Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Пащенко К.С.