Справа № 420/26411/24
11 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ВЛК Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся з позовною заявою до ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність ВЛК військової частини НОМЕР_1 щодо визначення ступеню придатності позивача до військової службу;
- визнати нечинною постанову ВЛК військової частини НОМЕР_1 № 9629/1 від “17» червня 2024 року;
- визнати медичний огляд ОСОБА_1 таким, що був проведений з порушеннями процедури, що стала наслідком визнанням Позивача придатним до військової служби.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ВЛК ВЧ НОМЕР_1 визначило неправильний ступінь придатності позивача до військової служби у зв'язку із порушенням процедури проведення медичного огляду. Порушення процедури позивач вбачає у тому, що оскаржувана довідка містить не увесь перелік його захворювань. Як на доказ своєї позиції посилається на попередню довідку ВЛК, якою встановлено обмежену придатність позивача до військової служби, і яка містить більший перелік захворювань позивача.
Відповідач подав відзив у якому зазначив, що процедурні питання проведення медичного огляду у цьому спорі були дотримані, а встановлені діагнози відповідають стану здоров'я позивача на день проведення такого огляду. На думку відповідача, суд не може надавати оцінку проведеному огляду з медичної точки зору. У задоволенні позову просив відмовити.
Судом встановлені такі обставини по справі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та учасником бойових дій, що підтверджується копією паспорту серія НОМЕР_2 від 23.11.2004 та посвідченням серія НОМЕР_3 від 10.04.2023 року.
18.01.2024 року гарнізонною ВЛК ВЧ НОМЕР_4 проведено медичний огляд позивача та видано довідку № 125, якою встановлено, що позивач обмежено придатний до військової служби на підставі статей 2-в, 75-в, 64-в графи ІІ Розкладу хвороб.
17.06.2024 року позивач направлений ВЧ НОМЕР_5 на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності для подальшого проходження військової служби
17.06.2024 року проведено медичний огляд позивача ВЛК ВЧ НОМЕР_1 та видано довідку №9629/1 про придатність позивача до військової служби на підставі статей 2г, 64в, 61в, 23в графи ІІ Розкладу хвороб.
Позивач не погоджується із висновком ВЛК ВЧ НОМЕР_1 та довідкою №9629/1 від 17.06.2024, оскільки вважає, що медичний огляд проведено із порушенням процедури.
Порушення процедури позивач вбачає у неповному описі та встановленні його діагнозів.
Клопотання відповідача щодо заміни неналежного відповідача задоволенню не підлягає, оскільки допущена позивачем у позовній заяві помилка у коді ЄДРПОУ не свідчить про зазначення іншого суб'єкта владних повноважень відповідачем.
Дослідивши позиції сторін, викладені у заявах по суті спірних правовідносин, враховуючи приписи діючого законодавства суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин є Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 70 Закону № 2801-XII військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом № 2232-ХІІ.
Частиною третьою статті 1 вказаного Закону передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями визначає Положення № 402.
Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (п. 1.1)
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби. (п. 1.2)
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є:
добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;
аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я;
контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи;
контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи;
надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам);
визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть;
розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі;
визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;
проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи;
підготовка кадрів для військово-лікарських комісій;
формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321. (п. 1.3)
2.1. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
2.4.6. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
2.6.3. На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:
проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;
ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;
проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;
проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичних служб військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.
Рекомендації штатних ВЛК щодо організації лікувально-діагностичної роботи в цілях військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення. (п. 1.1 ч. 1 Розділ ІІ)
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10). (п. 1.2 ч. 1 Розділ ІІ)
На осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК. (п. 6.8 глави 6 Розділу ІІ)
У разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у заклад охорони здоров'я (установу) з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК. (п. 6.27 глави 6 Розділу ІІ)
Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідальні за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв). ВЛК мають право приймати постанови на виїзних засіданнях та у випадках визначення потреби (відсутності потреби) у продовженні тривалого лікування військовослужбовців під час лікування за кордоном - дистанційно, на підставі оригіналів медичних та військово-облікових документів або належним чином їх засвідчених копій. (п. 20.1 глави 20 Розділу II)
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.
Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів. (п. 20.2. Глави 20 Розділу II)
При медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту:
а) "Придатний": …;
б) "Непридатний": …;
в) "Потребує": звільнення від виконання службових обов'язків на ___ календарних днів з перебуванням у лазареті медичного пункту частини (постанова приймається щодо військовослужбовців строкової військової служби у мирний час); …;
г) "Тимчасово непридатний": … (п. 20.3. Глави 20 Розділу II)
Як встановлено судом, за результатами проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією 17.06.2024 року позивача визнано придатним до військової служби.
Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, та надсилаються у військову частину та/або до ТЦК та СП в електронній та/або паперовій формі. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, яка підлягає затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляється на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного строку після закінчення медичного огляду. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) із затвердженою постановою надсилається командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд та/або до ТЦК та СП, в електронній та/або паперовій формі, в установленому законодавством порядку, а також видається на руки особі, що пройшла медичний огляд. Зазначені документи можуть видаватися на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів. (п. 22.3. Глави 22 Розділу II)
Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає. (п. 22.7. Глави 22 Розділу II)
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду позивачеві проведено флюорографію органів грудної клітки та колінних суглобів.
Відомості щодо проведення загального аналізу сечі та крові, ЕКГ-дослідження - відсутні.
Позивача оглянули такі медичні спеціалісти: терапевт; хірург; невропатолог; офтальмолог; отоларинголог; психіатр; рентгенолог.
За результатами проведених досліджень та огляду у позивача встановлені такі діагнози: 2г, 64в, 61в, 23в, які згідно з Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби віднесені до категорії придатності до військової служби.
Позивач вважає, що ВЛК неправильно та неповно встановлено його діагнози.
З цього приводу суд зазначає, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку наявності підстав для прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав такого висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозам позивача на предмет того, чи правильно їх встановлено і чи підпадають вони під дію статей Розкладу хвороб, у тому числі під конкретний пункт цих статей, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 12.06.2020 р. у справі № 810/5009/18.
Встановлюючи у цьому спорі обставини щодо порушення процедури медичного огляду позивача суд не надає оцінку діагнозам позивача на предмет того, чи правильно їх встановлено та чи підпадають вони під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, а лише співставляє відомості, які містяться в оскаржуваній довідці із наявними у матеріалах справи документами, зокрема карткою обстеження та медичного огляду, яка свідчить про неповне врахування обставин щодо стану здоров'я позивача під час прийняття рішення ВЛК у цій справі.
Як встановлено судом, під час проведення медичного огляду, позивачеві не проведено усі необхідні методи дослідження, зокрема загального аналізу сечі та крові, ЕКГ-дослідження, які є обов'язковими відповідно до п. 6.8 глави 6 Розділу ІІ Положення № 402.
Відсутність показників усіх необхідних методів дослідження здоров'я позивача вказує на недотримання процедури проведення медичного обстеження та його неповноту, що в свою чергу вказує на передчасність прийнятого висновку ВЛК у цьому спорі.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що довідка ВЛК від 17.06.2024 року № 9629/1 є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій ВЛК ВЧ НОМЕР_1 , які полягають у порушенні процедури медичного огляду позивача та визнання протиправною та скасування довідки.
Позовна вимога в частині визнання протиправною бездіяльності щодо визначення ступеня придатності є безпідставною, оскільки така вимога суперечить обставинам справи.
Судовий збір розподілу не підлягає оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст.ст. 90, 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), які полягають у порушенні процедури медичного огляду ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_1 ).
Визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 від 17.06.2024 року № 9629/1, якою визнано придатним до військової служби ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов