Справа № 494/901/24
11 березня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши заяву позивача про повернення судового збору по справі № 494/901/24
ОСОБА_1 звернулась до Березівського районного суду Одеській області із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконними та протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Ухвалою Березівського районного суду Одеській області від 15.05.2024 поданий позов переданий за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду та згідно з протоколом автоматизованого розподілу справ від 20.06.2024 справа передана судді Вовченко О.А.
Ухвалою суддів від 27.06.2024 року позовну заяву залишено без руху.
15.07.2024 року від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову до якої, зокрема, додано квитанцію про сплату судового збору № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року та адміністративний позов у якому позивач просить суд:
- визнати незаконними та протиправними дії відповідача по порушені моїх прав на пенсію зі зниженням віку, незаконним, протиправним, необ'єктивним та не вмотивованим рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 12.04.24 за №155050004392 по відмові в призначенні мені пенсії зі зниженням віку та скасувати його;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути мою заяву 05.04.24 та призначити мені пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до п. 2 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою суду від 02.08.2024 року продовжено позивачу строк на усунення недоліків позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконними та протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та встановлено позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
24.09.2024 року (вх.№45212/24) від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків разом із доказами доплати судового збору.
Таким чином, у визначений суддею строку позивачем усунуто недоліки позову.
Ухвалою 17 жовтня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 24.01.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 155050004392 від 12.04.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.04.2024 року та призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням висновків суду, стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Під час розгляду справи, а саме 24.09.2024 року від позивача до суду надійшла заява про повернення їй сплаченого судового збору 12.07.2024 року в сумі 1075,00 грн.
Вирішуючи дану заяву, суд зазначає.
Відповідно до пунктів 2 та 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Так, 15.07.2024 року від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову до якої, зокрема, додано квитанцію № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року про сплату судового збору у сумі 1705,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України “Про судовий збір» суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Однак, згідно бази даних “Діловодство спеціалізованого суду» судом з'ясовано, що у справі №494/901/24 відсутнє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України по квитанції № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року.
Про вказані обставини було зазначено судом в ухвалі від 02.08.2024 року по даній справі.
Так, як з'ясовано судом з квитанції № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1075,00 грн. на рахунок відкритий на ім'я ГУК у м.Києві/м. Києві/22030106.
Кодом отримувача у даній квитанції зазначено 37993783.
В той же час, при сплаті судового збору під час подачі заяв до Одеського окружного адміністративного суду необхідно вказувати наступні реквізити:
Отримувач: ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101;
Код отримувача: (ЄДРПОУ) 37607526;
Номер рахунку: UA468999980313171206084015756;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Оскільки у суду відсутня можливість перевірити зарахування суми сплаченого судового збору до спеціального фонду, підстав стверджувати що сума судового збору, сплачена згідно квитанції № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року є помилково чи надмірно сплаченою.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні заяви позивача про повернення судового збору по справі № 494/901/24.
В той же час, суд зазначає, що на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України «Про судовий збір» та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375 розроблено Порядом повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за № 1650/24182
Відповідно до п.5 вказаного Порядку повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
За умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.
Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Таким чином прийняття судом даної ухвали не позбавляє позивача права на повернення помилково сплачених коштів згідно квитанції № 0.0.3758056460.1 від 12.07.2024 року.
Керуючись ст. ст.132, КАС України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір»,-
У задоволенні заяви позивача про повернення судового збору по справі № 494/901/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А.Вовченко