Справа № 640/17036/19
10 березня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління ДПС у м.Києві за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у м.Києві (вул..Шолуденка,33/19, м.Київ, 04116) про визнання протиправним та скасування наказу,-
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у м.Києві (вул..Шолуденка,33/19, м.Київ, 04116) про визнання протиправним та скасування наказу №10948 від 31.07.2019 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ".
10.10.2019 року Окружним адміністративним судом міста Києва була винесена ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Відповідно до абзацу 1 та 4 пункту 2 Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
У відповідності до “Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року №399, 05.02.2025 року адміністративна справа №640/7067/19 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративна справа №640/17036/19 передана на розгляд головуючому судді Єфіменко К.С.
Ухвалою суду від 17.02.2025 року справу прийнято до свого провадження.
27.02.2025 року до канцелярії Одеського окружного адміністративного суду за вхідним №ЕС/18113/25 надійшла заява представника Головного управління ДПС у м.Києві про проведення заміни сторони на правонаступника по справі №640/17036/19.
Розглянувши вказану заяву в порядку письмового провадження суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р Про питання Державної податкової служби затверджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також, як вбачається з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 Про утворення територіальних органів Державної податкової служби постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Зокрема, згідно переліку додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537, Головне управління ДФС у м.Києві реорганізовано шляхом його приєднання до Головного управління ДПС у м.Києві.
Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби (п. 3 постанови КМУ від 19.06.2019 року №537).
Тобто, функції з адміністрування податків та зборів в даному випадку входять до повноважень Головного управління ДПС у м.Києві.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у м.Києві.
Абзацом 3 пункту 2 постанови кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.
В абзаці 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 року №529 утворено, як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у м.Києві.
30.09.2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у м.Києві, як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 року №755 розпочато з 01.01.2021 року здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893.
Відповідно до пункту 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року, дія якого поширюється в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного чи кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
З огляду на викладене, всі права та обов'язки Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві під час повної ліквідації переходять до правонаступника - Головного управління ДПС у м.Києві, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Таким чином, заява представника Головного управління ДПС у м.Києві про проведення заміни Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві на правонаступника - Головне управління ДПС у м.Києві підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 48, 52, 166, 167, 248, 256 КАС України, суд, -
1.Заяву представника Головного управління ДПС у м.Києві від 27.02.2025 року (вхід. № ЕС/18113/25) - задовольнити.
2.Провести заміну відповідача, а саме: Головне управління ДФС у м.Києві (код ЄДРПОУ 39439980) на правонаступника - Головне управління ДПС у м.Києві, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44116011) по справі №640/17036/19.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня отримання ухвали в порядку, визначеному п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С.Єфіменко