Рішення від 10.03.2025 по справі 420/31944/24

Справа № 420/31944/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Фонтанської сільської ради (вул. Степна, 4, с. Фонтанка, 67571, код ЄДРПОУ 04379746) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонтанської сільської ради в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Фонтанської сільської ради, оформлене протоколом Протокол №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 13.09.2024 року на електронну адресу ОСОБА_1 надійшов супровідний лист Фонтанської сільської ради від 13.09.2024 року за вих.№ 03.1-12.01/3777, за текстом якого зазначалось що Фонтанська сільська рада направляє для відома і виконання протокол позачергового засідання комісії з питань техногенно-економічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року № 8. Із тексту доданої копії протоколу вбачається що Відповідачем було прийняте рішення, оформлене протоколом № 8 від 11.09.2024 року згідно якого Позивачу, орендатору приміщення та всім третім особам було заборонено експлуатувати належне майно за адресою АДРЕСА_2 , про що повідомлено письмово. Копії наведеного протоколу направлені до виконання також до ДСНС України в Одеській області, Національної поліції та орендатору першого поверху будівлі, про що стало відомо Позивачу після їх звернення до нього задля отримання відповідних пояснень. Так, 11.09.2024 року під час проведення позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради було розглянуто питання «Про надзвичайну ситуацію, яка склалася за результатами самочинного проведення ремонтних робіт в будівлі за адресою: АДРЕСА_2 ». За результатами проведення зазначеного позачергового засідання було прийнято протокол, за №8 від 11.09.2024 року яким було прийнято наступні рішення: 1. «Підготувати повідомлення гр. ОСОБА_1 щодо рішення комісії ТЕБ та НС Фонтанської сільської ради стосовно проведення будівельно-ремонтних робіт, що проводяться в будівлі та її експлуатації в АДРЕСА_2 і надання відповідних матеріалів до сільської ради для узгодження згідно чинного законодавства. 2. Припинити співвласнику будівлі гр. ОСОБА_1 та третім особам експлуатацію частини будівлі до отримання відповідних документів стосовно стійкості, надійності конструкцій, безпечного знаходження громадян та одержання дозвільних документів в установленому порядку щодо експлуатації будівлі. 3. Підготувати та направити матеріали щодо самочинного проведення будівельноремонтних робіт та експлуатації будівлі по вул. Центральна, 44 до ДСНС України в Одеській області для прийняття заходів реагування щодо протипожежного стану будівлі. 4. Підготувати та направити матеріали до Національної поліції для проведення перевірки законності дій гр. ОСОБА_1 відносно проведення будівельно-ремонтних робіт та експлуатації будівлі по вул. Центральна, 44. 5. Підготувати повідомлення та рішення комісії ТЕБ та НС Фонтанської сільської ради на адресу власника мережі магазинів «Аврора» щодо стану будівлі, безпечного знаходження громадян та відсутності нормативно-правових документів з експлуатації». Позивач не повідомлявся про засідання комісії з питань техногенно-економічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради, будь-яких пояснень та/ або документів від нього не затребувалось Відповідачем. Жодних перевірок або заходів контролю, Відповідач не проводив за участю Позивача. З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що вищезазначене рішення Відповідача оформлене протоколом, є протиправними та такими, що порушує права і законні інтереси Позивача, у зв'язку із чим звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відзив на адміністративний позов у встановлений судом строк та станом на момент розгляду справи до суду не надходив.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне: ОСОБА_1 є співвласником 48/100 частки будівлі їдальні розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .

Вказані 48/100 частки будівлі їдальні, згідно технічного паспорту, складають приміщення першого поверху. Інші 52/100 частки будівлі належать Фонтанській сільській раді. Зазначені 52/100 частки будівлі, згідно технічного паспорту, складають приміщення другого поверху.

11.09.2024 року під час проведення позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради було розглянуто питання «Про надзвичайну ситуацію, яка склалася за результатами самочинного проведення ремонтних робіт в будівлі за адресою: АДРЕСА_2 ».

За результатами проведення зазначеного позачергового засідання було прийнято протокол, за №8 від 11.09.2024 року яким було прийнято наступні рішення: 1. «Підготувати повідомлення гр. ОСОБА_1 щодо рішення комісії ТЕБ та НС Фонтанської сільської ради стосовно проведення будівельно-ремонтних робіт, що проводяться в будівлі та її експлуатації в АДРЕСА_2 і надання відповідних матеріалів до сільської ради для узгодження згідно чинного законодавства. 2. Припинити співвласнику будівлі гр. ОСОБА_1 та третім особам експлуатацію частини будівлі до отримання відповідних документів стосовно стійкості, надійності конструкцій, безпечного знаходження громадян та одержання дозвільних документів в установленому порядку щодо експлуатації будівлі. 3. Підготувати та направити матеріали щодо самочинного проведення будівельноремонтних робіт та експлуатації будівлі по вул. Центральна, 44 до ДСНС України в Одеській області для прийняття заходів реагування щодо протипожежного стану будівлі. 4. Підготувати та направити матеріали до Національної поліції для проведення перевірки законності дій гр. ОСОБА_1 відносно проведення будівельно-ремонтних робіт та експлуатації будівлі по вул. Центральна, 44. 5. Підготувати повідомлення та рішення комісії ТЕБ та НС Фонтанської сільської ради на адресу власника мережі магазинів «Аврора» щодо стану будівлі, безпечного знаходження громадян та відсутності нормативно-правових документів з експлуатації».

Не погоджуючись з рішенням Фонтанської сільської ради, оформлене протоколом Протокол №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, серед іншого : 1) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; 7) організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; 9) встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Відповідно до п.1 Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань ТЕБ і НС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №409 від 17.06.2015 (далі - Типове положення), Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі - комісія) є постійно діючим органом, який утворюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (далі - регіональна комісія), райдержадміністрацією, виконавчим органом міської ради, районною у місті та селищною радою (далі - місцева комісія) для координації діяльності райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Пунктом 3 Типового положення визначено, що основними завданнями комісії на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці є :

- координація діяльності райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із : функціонуванням територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту; здійсненням оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації; залученням сил цивільного захисту до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, надання гуманітарної допомоги; забезпеченням реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки; навчанням населення діям у надзвичайній ситуації; визначенням меж зони надзвичайної ситуації; здійсненням постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків; організацією робіт із локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;

- організація та здійснення : заходів щодо життєзабезпечення населення, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації; заходів з евакуації (у разі потреби); радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації; вжиття заходів до забезпечення готовності територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту до дій в умовах надзвичайної ситуації та в особливий період; здійсненням безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об'єктах і прилеглих до них територіях;

- визначення шляхів та способів вирішення проблемних питань, що виникають під час: функціонування територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та її ланок;

- здійснення заходів з підвищення ефективності діяльності Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій під час реагування на надзвичайну ситуацію.

Відповідно до п.4 Типового положення комісія відповідно до покладених на неї завдань у режимі повсякденної діяльності : здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо розроблення і виконання цільових і науково-технічних програм, здійснення заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки; здійснює заходи щодо забезпечення захисту населення, сталого функціонування господарських об'єктів, зменшення можливих матеріальних втрат та збереження національної культурної спадщини у разі виникнення надзвичайної ситуації; у режимі підвищеної готовності: здійснює заходи щодо активізації роботи з проведення спостереження та контролю за станом навколишнього природного середовища, перебігом епідемій і спалахами інфекційних захворювань, масовими харчовими отруєннями населення, обстановкою на потенційно небезпечних об'єктах і прилеглих до них територіях, прогнозування можливості виникнення надзвичайної ситуації та її масштабів; організовує розроблення плану комплексних заходів щодо захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайної ситуації, забезпечення сталого функціонування господарських об'єктів; забезпечує координацію заходів щодо запобігання виникненню надзвичайної ситуації регіонального і місцевого рівня.

Відповідно до п.5 Типового положення, комісія має право, зокрема, одержувати від підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, матеріали і документи, необхідні для вирішення питань, що належать до її компетенції.

Отже, до повноважень комісії входить здійснення діяльності, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Рішенням сесії Фонтанської сільської ради від 03.09.2024 року № 2428 - VIII . внесено зміни та затверджено в новій редакції Положення про комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради.

Таким чином, повноваження Комісії визначені у Положенні Фонтанської сільської ради та Типовому положенні.

Відповідно до рішення Фонтанської сільської ради, оформлене протоколом №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року, встановлено, що на території Фонтанської сільської ради в с. Фонтанка, вул. Центральна, 44, проводяться сомочинні будівельно-ремонтні роботи в будівлі колишньої їдальні в тій частині об'єкту співвласником якої є гр. ОСОБА_1 . Гр. ОСОБА_1 без розробки будь-якої проектно-кошторисної документації, як того потребує ДБН Б.1.1-14:2021 «Склад і зміст містобудівної документації» та узгодження з другим співвласником будівлі, яким являється Фонтанська сільська рада, не надання на розгляд комісії сільської ради з питань будівництва та архітектури матеріалів щодо узгодження проектних рішень та порядку проведення будівельних робіт, самочинно проводить будівельні роботи та експлуатує будівлю, що сприяє тому, як в разі помилки при втручанні в конструктивні елементи будівлі може привести до її руйнування.

Суд зазначає, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності №3038-VI від 17.02.2011 (далі - Закон №3038), до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону №3038, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Таким чином, здійснювати функції архітектурно-будівельного контролю в тому числі заходи спрямовані на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт мають право виключно органи архітектурно-будівельного контролю визначені законом.

При цьому, комісія з питань ТЕБ НС Фонтанської сільської ради до таких органів не належить та не наділена такими повноваженнями.

Суд зазначає, що приймаючи оспорюване рішення оформлене протоколом №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року така комісія вийшла за межі повноважень, наданих їй чинним законодавством, а відтак наявні підстави для визнання його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Решта доводів позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовує.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведених імперативних норм процесуального Закону відповідач не надав доказів на підтвердження правомірності прийняття рішення оформлене протоколом №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Фонтанської сільської ради (вул. Степна, 4, с. Фонтанка, 67571, код ЄДРПОУ 04379746) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Фонтанської сільської ради, оформлене протоколом Протокол №8 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Фонтанської сільської ради від 11.09.2024 року.

Стягнути з Фонтанської сільської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи періодичну відсутність електроенергії у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду, тривалість повітряних тривог, знаходження судді на лікарняному, текст рішення складено та підписано суддею 10.03.2025 року.

Суддя Д.К. Василяка