11 березня 2025 р. справа № 400/1226/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездiяльнiсть відповідача щодо не проведення нарахування грошового забезпечення позивачу з 11.01.2021 року по 10.10.2022 року з урахуванням розмiру прожиткового мінімуму для працездатних осiб, встановленого законом на 1 сiчня вiдповiдного календарного року;
- зобов'язати відповідача здiйснити перерахунок грошового забезпечення (щомiсячнi ocновні види грошового забезпечення, щомiсячнi додатковi види грошового забезпечення, додатковi види грошового забезпечення у тому числi додаткову грошову допомогу на оздоровлення) за перiод з 11.01.2021 року по 10.10.2022 року, виходячи iз розмiрiв посадового окладу та окладу за вiйськове звання, якi визначити шляхом множення розмiру прожиткового мінімуму для працездатних осiб, встановленого законом на 1 сiчня вiдповiдного календарного року, на вiдповiдний тарифний коефіцієнт згiдно додаткiв 1-14 до постанови Кабiнету Miністрів України "Про грошове забезпечення вiйськовослужбовцiв, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб" вiд 30.08.2017 року № 704, та здiйснити виплату рiзницi з урахуванням виплачених сум iз одночасною компенсацією сум податку з доходiв фiзичних осiб, вiдповiдно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходiв фiзичних осiб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та iнших виплат, одержаних вiйськовослужбовцями, полiцейськими та особами рядового i начальницького складу, затвердженого постановою Кабiнету Miністрів України вiд 15.01.2004 року № 44.
Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
03.03.2025 року від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, яке обґрунтовано тим, що тримісячний строк звернення до суду з цим позовом розпочався 10.10.2022 року (дата виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ), однак позивач звернувся до суду лише 24.02.2025 року (дата ухвали про відкриття провадження у суді). Відповідач наголошує на відсутності підстав для задоволення заяви представника позивача від 03.02.2025 року про визнання поважними причин попуску строку для звернення до адміністративного суду.
Вирішуючи заяву відповідача, суд враховує наступне.
Частиною 1, 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частина 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) у редакції до 19.07.2022 року передбачала, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Однак, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 року № 2352-IX внесено зміни до ст. 233 КЗпП України та викладено її в такій редакції: "Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)".
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 року № 2352-IX набрав чинності з 19.07.2022 року.
Отже, редакція ст. 233 КЗпП України, яка раніше не обмежувала строк звернення до суду з питань оплати праці, втратила чинність з 19.07.2022 року.
Ухвалою від 13.02.2025 року суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку з наданням доказів на підтвердження цих підстав.
Вимоги ухвали були виконані позивачем в повному обсязі 19.02.2025 року, подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому він просив визнати причину пропуску звернення до суду поважною та поновити строк.
Суд визнав поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду та ухвалою від 24.02.2025 року відкрив провадження у справі.
Нових підстав пропуску строку звернення до суду, окрім тих, які вже оцінювались судом, відповідач не навів.
Відтак, відсутні підстави для задоволення заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст. 19, 122, 240, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні заяви військової частини НОМЕР_1 про залишення позовної заяви без розгляду, відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя А. О. Мороз