11 березня 2025 р. справа № 400/6445/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. У рішенні суд вирішив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку з 01.04.19 р. пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.21 р. № 8/1/123 з обмеженням максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.19 р. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.21 р. № 8/1/123 без обмеження максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили з 31.10.2024 року.
Ухвалою від 07.01.2025 року суд задовольнив клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до суду звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 400/6445/24 у двомісячний строк з моменту отримання цієї ухвали.
24.02.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов звіт про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року.
У звіті відповідач повідомив, що у січні 2025 року Головним управлінням здійснено коригуючий перерахунок на виконання рішення суду в межах покладених зобов'язань. Розмір пенсії після перерахунку з лютого 2025 склав 25 344,58 грн. Виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2025 року проводиться із застосуванням коефіцієнтів у розмірі і порядку, визначеному діючими нормативними актами, а саме статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Розмір пенсії з 01.02.2025 року з урахуванням Постанови № 1 складає 24 477,29 грн. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 року по 31.01.2025 року склала 184 225,70 грн. та обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за № 763643 (витяг додається).
Щодо виплати нарахованої суми заборгованості відповідач повідомив, що відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.
Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття, з огляду на таке.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно зі ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Суд враховує, що рішенням суду на відповідача не покладався обов'язок по стягненню заборгованості з пенсійних виплат. Натомість, суд зобов'язував Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.19 р. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.21 р. № 8/1/123 без обмеження максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач надав протоколи перерахунку пенсії позивача, згідно яких пенсію перераховано на виконання рішення суду без обмеження максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, а саме:
- станом на 01.04.2019 року розмір пенсії становить 19 266,73 грн.;
- станом на 01.07.2019 року розмір пенсії становить 19 306,26 грн.;
- станом на 01.12.2019 року розмір пенсії становить 19 349,92 грн.;
- станом на 01.07.2020 року розмір пенсії становить 19 393,58 грн.;
- станом на 01.12.2020 року розмір пенсії становить 19 427,21 грн.;
- станом на 01.07.2021 року розмір пенсії становить 19 477,36 грн.;
- станом на 01.12.2021 року розмір пенсії становить 19 524,56 грн.;
- станом на 01.03.2022 року розмір пенсії становить 22 092,65 грн.;
- станом на 01.07.2022 року розмір пенсії становить 22 147,52 грн.;
- станом на 01.12.2022 року розмір пенсії становить 22 186,46 грн.;
- станом на 01.03.2023 року розмір пенсії становить 23 686,46 грн.;
- станом на 01.03.2024 року розмір пенсії становить 25 344,58 грн.
З наданого до суду звіту і доданих документів суд встановив, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 30.09.2024 року у справі № 400/6445/24 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.01.2021 року № 8/1/123 без обмеження максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, з 01.01.2025 року позивачу виплачується пенсія у розмірі 24 477,29 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Таким чином, обмеження розміру пенсії позивача з 01.01.2025 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» свідчить про виникнення нових спірних правовідносин, оскільки перерахунок пенсії відповідачем відповідно до Постанови № 1 не було предметом спору у даній справі.
Дослідивши звіт відповідача та додані докази, суд встановив, що Головним управлінням вжито всіх заходів щодо виконання рішення відповідно до покладених судом зобов'язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.
Погашення заборгованості за рішенням суду реалізується в межах наданих відповідачу асигнувань.
З урахуванням вищенаведеного, суд вбачає підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 400/6445/24.
На підставі викладеного, керуючись ст. 248, 382 КАС України, суд, -
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 року у справі № 400/6445/24.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя А. О. Мороз