Рішення від 07.03.2025 по справі 380/9326/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2025 рокусправа № 380/9326/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди його участі в антитерористичній операції та період проходження військової служби у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування агресії російської федерації з 06.10.2015 до 06.03.2016, з 28.04.22 до 22.12.22, з 17.01.23 до 11.05.23, з 17.06.23 до 09.08.23, з 23.08.23 до 29.11.23 та з 13.12.23 до 04.02.24 у потрійному розмірі;

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в зарахуванні до страхового та пільгового стажу і до розрахунку середньої заробітної періоду роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 у Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля";

- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового та підземного (пільгового) стажу за Списком № 1 і до розрахунку середньої заробітної плати позивача період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 у Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля" та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням збільшеного страхового стажу з 21.05.2023 відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також виплату перерахованої пенсії провести з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час призначення ОСОБА_1 пенсії пенсійний орган не включив до загального (страхового) та пільгового (підземного) стажу та до розрахунку середньої заробітної плати період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 у зв'язку із несплатою Відокремленим підрозділом "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля"", як страхувальником страхових внесків за вказаний період, а саме несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування.

Наголошує, що стаж на підземних роботах за неврахований відповідачем період з 01.10.2021 до 28.02.2023 становить 1 рік 5 місяців.

Окрім цього, час проходження військової служби за періоди з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.217 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 зарахований відповідачем без урахування кратності.

Так, позивач зауважує, що відповідно до довідки від 04.02.2024 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України позивач у період з 28.04.22 до 22.12.22, з 17.01.23 до 11.05.23, з 17.06.23 до 09.08.23, з 23.08.23 до 29.11.23 та з 13.12.23 до 04.02.24 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій, Луганській та Харківській областях.

На переконання ОСОБА_1 , відповідач протиправно не включив до загального (страхового) та пільгового (підземного) стажу та до розрахунку середньої заробітної плати позивача період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 через несплату підприємством як страхувальником страхових внесків за вказаний період, а також протиправно не розрахував страховий стаж позивача за період проходження ним військової служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, що призвело до порушення прав позивача.

Із наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 06.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

22.05.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, з огляду на таке.

Щодо зобов'язання Головного управління ПФУ у Львівській області зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 у Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля", відповідач зазначає, що вказаний період роботи не зарахований до страхового стажу позивача та не врахована заробітна плата, оскільки вказаним Підприємством не сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Щодо зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічіі стримування збройної агресії) у трикратному розмірі (з кратного обчислення один місяць служби за три місяці), пенсійний орган зазначає, що час проходження військової служби в особливий період позивачу врахований до страхового стажу (без врахування кратності). Водночас, чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періоду проходження військової служби при обчисленні пенсії відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Відповідно до запису № 29 трудової книжки ОСОБА_1 від 05.06.1991 серії НОМЕР_1 , позивач з 03.06.2014 та по теперішній час працює на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля".

Посвідченням 21.07.2016 серії НОМЕР_2 підтверджується статус учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Згідно із наказами керівника оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 06.10.2015 № 279 та від 06.02.2016 № 66 позивач брав безпосередню участь в Антитерористичні операції на території Донецької та Луганської областей у період з 06.10.2015 до 06.02.2016.

Зі змісту рішення від 04.12.2023 № 133950012653 слідує, що пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 21.05.2023 у зв'язку із уточненням даних в ЕПС.

Відповідно до розрахунку стажу ОСОБА_1 (у зв'язку із уточненням даних в ЕПС), позивачу, окрім іншого, зараховано до страхового стажу час проходження військової служби у період з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 із урахуванням кратності "1" (без врахування кратності).

Відповідно до довідки від 04.02.2024 № 1482/43/52, виданої військовою частиною НОМЕР_3 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, капітан ОСОБА_1 , дійсно в період з 28.04.2022 до 22.12.2022, з 17.01.2023 до 11.05.2023, з 17.06.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 до теперішній час (04.02.2024 - дата видачі довідки) бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій, Луганській та Харківській областях.

28.11.2023 адвокат позивача звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із адвокатським запитом про надання інформації про розрахунок пенсії.

07.12.2023 Головне управління ПФУ у Львівській області листом № 1300-5903-8/179240 повідомило ОСОБА_1 , що період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля" не зарахований до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 та не враховано заробітну плату за вказаний період, оскільки на час призначення пенсії Підприємство не сплатило страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також відповідач повідомив позивача, що час проходження військової служби в періоди з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 зараховані до страхового стажу (без врахування кратності) та врахована заробітна плата за вказані періоди, оскільки чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періоду проходження військової служби в особливий період при обчисленні пенсії відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вважаючи свої права та інтереси порушеними у зв'язку із протиправними діями відповідача щодо розрахунку страхового та пільгового стажу, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-ІV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Суд встановив, що ОСОБА_1 призначена дострокова пенсія за віком, як учаснику бойових дій.

Щодо зарахування періоду проходження військової служби на пільгових умовах, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) передбачені пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час військової служби у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі врегульоване Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530).

Пунктом 1.1. Положення № 530 визначено, що цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

Згідно із п. 2.3 розділу 2 Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, в бойових діях у воєнний час, а також інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами) (далі - Порядок № 393), зараховуються при обчисленні вислуги років на пільгових умовах - один місяць служби за три.

У свою чергу, в підпункті "а" пункту 3 Порядку № 393, зокрема, передбачено, що при обчисленні вислуги років на пільгових умовах - один місяць служби за три, окрім вищевказаних періодів, також зараховується час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, вже неодноразово були предметом розгляду у Верховному Суді і у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а Верховний Суд дійшов висновку, що військова служба, протягом якої особа брала участь, зокрема, в антитерористичній операції, в бойових діях у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Так, на підставі наказів керівника оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 06.10.2015 № 279 та від 06.02.2016 № 66, суд встановив, що позивач брав безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 06.10.2015 до 06.02.2016.

Окрім цього, відповідно до довідки від 04.02.2024 № 1482/43/52 капітан ОСОБА_1 , дійсно у період з 28.04.2022 до 22.12.2022, з 17.01.2023 до 11.05.2023, з 17.06.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 по теперішній час (04.02.2024 - дата видачі довідки) бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій, Луганській та Харківській областях.

Отже, факт участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у Донецькій, Луганській та Харківській областях підтверджується наказами від 06.10.2015 № 279 та від 06.02.2016 № 66 та довідкою довідки від 04.02.2024 № 1482/43/52, та дає суду підстави для висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування вказаних періодів служби до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Суд зауважує, що спір у цій справі виник з приводу непогодження позивача із перерахунком відповідачем військового стажу в одинарному розмірі (місяць служби за місяць).

Як встановлено із розрахунку стажу ОСОБА_1 у зв'язку із уточненням даних в ЕПС, позивачу, окрім іншого, зараховано до страхового стажу час проходження військової служби в період з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 із урахуванням кратності "1" (без врахування кратності).

Зі змісту листа пенсійного органу від 07.12.2023 № 1300-5903-8/179240 суд встановив, що час проходження військової служби в період з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 зарахований ОСОБА_1 до страхового стажу (без врахування кратності).

Разом із цим, позивач заявляє вимоги щодо обрахунку у потрійному розмірі військову службу за період: 06.10.2015 до 06.03.2016, з 28.04.2022 до 22.12.2022, з 17.01.2023 до 11.05.2023, з 17.06.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023 та з 13.12.2023 до 04.02.2024.

Отже, спірним періодом щодо зарахування у потрійному розмірі до страхового стажу періоди участі в антитерористичній операції та період проходження військової служби, є такі періоди: з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023, який зарахований пенсійним органом до страхового стажу позивача.

Щодо періодів з 01.07.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 до 04.02.2024, ці періоди відповідач не зарахував до страхового стажу, покликаючись на те, що неможливо зарахувати до стажу період роботи чи служби, набутий після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (10.08.2023), оскільки страховий стаж зараховується по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Жодних доказів про звернення до відповідача із заявою про зарахування до страхового стажу періодів проходження військової служби з 01.07.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 до 04.02.2024, із наданням додаткових документів, що підтверджують участь позивача у бойових діях у ці періоди, та відповідно, відмови пенсійного органу у пільговому зарахуванні цих періодів, позивач суду не надав.

Варто зауважити, що станом на день виникнення спірних правовідносин, у відповідача не виникло обов'язку самостійно здійснювати обрахунок періодів проходження військової служби з 01.07.2023 по 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 до 04.02.2024, оскільки довідка № 1482/43/52, яка підтверджує, що у ці періоди позивач брав участь у бойових діях, видана військовою частиною НОМЕР_3 тільки 04.02.2024.

Оскільки предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а позивач не надав суду доказів того, що звертався до відповідача із заявою відповідного зразка та отримав відмову Головного управління ПФУ у Львівській області у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів проходження військової служби з 01.07.2023 до 09.08.2023, з 23.08.2023 до 29.11.2023, з 13.12.2023 до 04.02.2024, суд вважає, що права ОСОБА_1 у цьому випадку не порушені, а тому суд відмовляє позивачу у задоволенні позову в частині зарахування вказаних періодів до страхового стажу позивача.

Щодо зазначених у позовній заяві періодів з 06.10.2015 по 06.03.2016, з 28.04.2022 по 22.12.2022, з 17.01.2023 по 11.05.2023, з 17.06.2023 по 30.06.2023 (крайня дата врахована пенсійним органом до страхового стажу позивача), суд враховує таке.

Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд зазначає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії має місце лише у випадку визнання протиправними дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Як зазначено вище, спірним періодом щодо зарахування у потрійному розмірі до страхового стажу позивача є періоди участі в антитерористичній операції та період проходження військової служби у зоні бойових дій: з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023.

Відтак, враховуючи приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, ч. 2 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три, періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023 та

зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три, періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023.

Щодо періоду роботи позивача на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля", суд враховує таке.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-ІVстраховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом ст. 20 Закону № 1058-ІV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 106 Закону № 1058-ІV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.

Суд встановив, що відповідно до запису № 29 трудової книжки ОСОБА_1 від 05.06.1991 серії НОМЕР_1 , позивач з 03.06.2014 працював на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля".

Як вже йшлося вище, період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" не зарахований до страхового стажу позивача, у зв'язку із несплатою підприємством страхових внесків.

Водночас, суд зазначає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Таким чином, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для не зарахування періоду роботи на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" через несплату підприємством страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За умови підтвердження пільгового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 01.03.2021 у справі №423/757/17 та у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосування норми до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зауважує, що у позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати до страхового та підземного (пільгового) стажу період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 у ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" та провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням збільшеного страхового стажу з 21.05.2023.

Разом із тим, суд встановив, що ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 21.05.2023 здійснений у зв'язку із уточненням даних в ЕПС.

Таким чином, оскільки саме з 21.05.2023 здійснений перерахунок розміру пенсії позивача, то суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування та здійснення перерахунку пенсії із урахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля" з 21.05.2023.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування з 21.05.2023 ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля" та зобов'язати відповідача здійснити з 21.05.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії, зарахувавши до страхового стажу та до пільгового стажу за списком № 1 періоди роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля", урахуванням виплачених сум.

Водночас, щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати заробітну плату за період з 01.10.2021 до 28.02.2023 на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля", суд зазначає наступне.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Оскільки перерахунок пенсії позивача з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, ще не проведений, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач, зарахувавши до страхового стажу позивача період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на ВП "Шахта "Лісова" ДП "Львіввугілля", не врахує заробітну плату, яка отримана на вказаному Підприємстві за цей період, відтак зазначена вимога, на думку суду, є передчасною, що є підставою для відмови у задоволенні позову в цій частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13. ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", оскільки набув статусу учасника бойових дій.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ) до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три, періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ) до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три, періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 24.04.2015 до 31.07.2015, з 03.08.2015 до 15.06.2017 та з 26.02.2022 до 30.06.2023.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 21.05.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_4 ) пенсії, зарахувавши до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 01.10.2021 до 28.02.2023 на Відокремленому підрозділі "Шахта "Лісова" Державного підприємства "Львіввугілля", урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна