Рішення від 10.03.2025 по справі 360/1510/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

10 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1510/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), з такими вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.09.2022 і в подальшому, які підлягають обов'язковому коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі вимог ч.6 ст.245 КАС України у продовж 5 днів з дня набрання рішенням суду законної сили виконати це рішення шляхом невідкладної виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат нарахованих та не виплачених йому за період з 01.09.2022 по день виконання рішення суду, що забезпечить ефективний захист прав ОСОБА_1 на належну виплату у розумний строк.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем протиправно припинено виплату позивачу щомісячних страхових виплат згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за період з 01.09.2022. Позивач наголошує, що відповідач без жодних підстав припинив виплату даних виплат. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

27.01.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з такого.

Головне управління відповідно до пункту 3 Постанови КМУ № 1323 від 29.11.2022 та Постанови КМУ № 1467 від 30.12.2022 прийняло від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області виплатні документи на січень 2023 року та справи про страхові виплати потерпілим та особам, які мають право на страхові виплати (по яких здійснено нарахування для виплати у січні 2023 року та по яких прийнято рішення про припинення здійснення страхових виплат, але справу не передано на архівне зберігання) та продовжило нарахування та виплату страхових виплат особам, зазначених у вищенаведених виплатних відомостях.

В зазначених виплатних документах сума щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 була відсутня, тому підстав для проведення нарахування та виплати позивачу у Головного управління немає.

Головне управління прийняло від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області справи про страхові виплати потерпілим та особам, які мають право на страхові виплати, але в паперовому вигляді були передані лише справи, сформовані зазначеним управлінням після 24.02.2022, постанови про призначення потерпілим перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37 з 01.03.2022 та постанови про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати. Справи, сформовані Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до 24.02.2022 не передавалися, оскільки залишилися та тимчасово окупованій території Луганської області.

Паперова справа ОСОБА_1 до Головного управління не передавалася. В паперовому вигляди були передані лише постанова про призначення потерпілим перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до частини другої статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та постанова про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 .

Відповідно до постанови про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати від 19.08.2022 № 44043/671859/5029/23, переданої Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області ОСОБА_1 , відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46, частині 2 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було призупинено страхові виплати з 01.08.2022 у зв'язку з відсутністю інформації про його місцезнаходження та неможливістю проведення верифікації персональних даних. Документальне підтвердження повідомлення ОСОБА_1 щодо прийнятого рішення про припинення нарахування та виплати страхових виплат з 01.08.2022 та ознайомлення позивача із вказаним рішенням від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління не передавалося.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомляє суду, що з 01.09.2022 та станом на день подання цього відзиву позивач, як того вимагає Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 № 4-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2024 за № 353/41668, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про поновлення щомісячних страхових виплат не звертався та документів, підтверджуючих його реєстрацію в Україні, або інших документів, які б доводили його право на поновлення страхових виплат, не надавав.

31.01.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог та зазначив, що вважає ненадання відповідачем належного повідомлення та прийнятого рішення про припинення нарахування та виплати страхових виплат з 01.08.2022, а також доказів ознайомлення із цими документами свідчить про правомірність позовних вимог до відповідача, адже відповідач, як вбачається із його відзиву їх не спростував. Разом з тим, обов'язок доказування відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, якщо відповідач заперечує проти позову покладається на відповідача.

Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:

-ухвалою суду від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.08.2022 № 44043/671859/50259/23 вбачається, що потерпілий ОСОБА_1 перебуває на обліку з 01.04.2001, має зареєстрований страховий випадок профзахворювання, що отримане 14.08.2012. Вказаною постановою припинено потерпілому ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату в розмірі 10484, 07 грн. на підставі пункту 6 частини 1 статті 46 Закону № 1105-XIV, п. 1.12 Порядку № 11 з 01.08.2022.

Не погоджуючись із затримання щомісячних страхових виплат, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 року №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1105-XIV фонд може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Частиною 1 статті 46 Закону №1105-XIV визначено, що страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:

1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;

3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;

4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;

5) якщо потерпілий ухиляється від реабілітації у сфері охорони здоров'я чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню та функціональному відновленню;

6) в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно ч.3 ст.36 Закону №1105-XIV підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення реабілітації у сфері охорони здоров'я, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Відповідно до пункту 1.12 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України №11 від 19.07.2018 року (далі Порядок №11), зазначено, що у разі надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за наслідками проведеної верифікації страхових виплат нарахування страхових виплат припиняється до завершення перевірки правомірності призначеної страхової виплати. У разі підтвердження інформації щодо неправомірно призначеної виплати видається постанова про відмову у страховій виплаті. Якщо інформація Міністерства фінансів України не підтверджується, нарахування виплат відновлюється з моменту припинення.

Суд зазначає, що доказів існування підстав для припинення виплати страхових виплат, визначених частиною 1 статті 46 Закону №1105-XIV, відповідачем до суду не надано.

В свою чергу суд звертає увагу, що фактично виплата страховий виплат позивачу припинена саме з 01.08.2022 на підставі постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.08.2022 № № 44043/671859/50259/23.

Суд зауважує, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Таким чином суд доходить висновку, що постанова Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.08.2022 № № 44043/671859/50259/23 не містить конкретної підстави для припинення виплати позивачу страховий виплат з 01.08.2022.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, яке в подальшому реорганізовано та приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області прийняло протиправну постанову від 19.08.2022 № № 44043/671859/50259/23, відтак вказана постанова підлягає скасуванню.

Таким чином, враховуючи той факт, що припинення виплати позивачу страхових виплат здійснено на підставі постанови Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.08.2022 № № 44043/671859/50259/23 та вказана постанова підлягає визнанню протиправною та скасуванню, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області щодо відмови поновити нарахування та виплатити ОСОБА_1 сум його страхових виплат з 01.08.2022 і в подальшому.

В свою чергу суд звертає увагу, що 01.01.2023 набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», викладений в новій редакції.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» припинено з 1 січня 2023 року, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року №1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;

Пунктом 3 цієї постанови доручено Пенсійному фонду України з 2 січня 2023 року забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

На цей час заходи по вищезазначеній постанові виконано у повному обсязі. З січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фактично забезпечено Пенсійним Фондом України та його органами.

Міністерством соціальної політики України 9 січня 2023 року було опубліковано наступне: «…У зв'язку з приєднанням Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування наразі є Пенсійний фонд України. Тому для вирішення питань з призначення, перерахування та здійснення страхових виплат із відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України…».

Актом Кабінету Міністрів України фактично передано повноваження та функції Фонду соціального страхування України та його робочих органів до Пенсійного Фонду України та його органів.

Окремо суд звертає увагу, що пункт 1.12 Порядку №11 передбачає, що якщо інформація Міністерства фінансів України не підтверджується, нарахування виплат відновлюється з моменту припинення.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплату позивачу щомісячних страхових виплат згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» починаючи саме з 01.08.2022.

Щодо вимог позивача в частині поновлення виплат, які в подальшому підлягають обов'язковому коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці», суд зазначає наступне.

Суд зауважує, що між позивачем та відповідачем відсутній спір щодо коригування страхових виплат позивача у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».

Отже суд доходить висновку, що права позивача в цій частині не порушені, тому такі вимоги позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.3-6 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Якщо судом визнано нормативно-правовий акт протиправним і нечинним повністю або в окремій частині і при цьому виявлено недостатню правову врегульованість відповідних публічно-правових відносин, яка може потягнути за собою порушення прав, свобод та інтересів невизначеного кола осіб, суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти новий нормативно-правовий акт на заміну нормативно-правового акта, визнаного незаконним повністю або у відповідній частині.

У випадках, визначених у частинах третій - п'ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду.

Здійснивши системний аналіз положень КАС України, суд вважає, що визначення відповідачу - суб'єкту владних повноважень розумного строку виконання рішення суду, суд може, а отже наділений правом, а не закріпленим обов'язком, під час прийняття рішення у справі.

З огляду на ненаведення заявником аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів як встановлення строку виконання рішення суду, суд не вбачає підстав для задоволення вимог заявника у встановленні строку виконання даного рішення суду.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення, своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи про прийняття відповідачем спірної постанови про припинення страхових виплат позивач дізнався з листа від 14.11.2024 № 1200-0312-8/29048, з позовом до суду позивач звернувся 02.12.2024, тому строки звернення позивачем до суду не пропущені.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок протиправної постанови відповідача, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у загальному розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.77, 90, 139, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Сєвєродонецький район, Луганська область) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 19.08.2022 № № 44043/671859/50259/23.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 01.08.2022.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.О. Кисельова