11 березня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/173/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не врахування при призначенні та виплаті мені пенсії за віком за Законом України "Про державну службу" з 04.07.2024 р. довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії №№ 96 та 97, виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області 03.07.2024 р;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення розміру призначеної мені пенсії за віком за Законом України "Про державну службу" та виплату з 04.07.2024 року із урахуванням усіх складових заробітної плати, зазначених у довідках Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 03.07.2024 р. № 96 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та № 97 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та виплатити різницю недоотриманої пенсії.
Ухвалою суду від 16.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 25.06.2024 перебуває на обліку відповідача та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
04.07.2024 звернулась до відповідача із заявою, зареєстрованою відповідно до розписки-повідомлення № 2354/1, про переведення на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ та додала до заяви відповідні довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області:
- довідку від 03.07.2024 року № 97 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 03.07.2024 р. № 96;
- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 03.07.2024 № 98 за червень 2024 року.
Вказує, що у зв'язку з відсутністю інформації щодо розгляду заяви, неодноразово зверталась до відповідача і після 20-го липня 2024 спеціаліст ВОГ-5 ГУ ПФУ в Кіровоградській області (м.Світловодськ та Світловодський район) порекомендувала надати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 р. № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", чим ввела мене в оману щодо мого права на обчислення розміру пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, складених за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017, які на день мого звернення 04.07.2024 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м.Світловодськ та Світловодський район) скасовані не були.
Зазначила, що нею було подано довідки: від 26.07.2024 року № 108 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 26.07.2024 № 109 за червень 2024 року; довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 26.07.2024 р. № ПО, видані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Кіровоградській області 26.07.2024 р. та які були зареєстровані у ГУ ПФУ в Кіровоградській області (м.Світловодськ та Світловодський район) відповідно до розписки-повідомлення за № 2632.
На підставі вказаних довідок було здійснено обрахунок пенсії, розмір якої склав 9239,09 грн., при цьому позивач вказує, що відповідачем не враховано довідки №№96, 97, 98 у зв'язку з їх невідповідністю вимогам п. 4-1 Порядку №622.
Вважаючи вказані дії протиправним позивач звернулась до суду з даним позовом.
Заперечуючи проти позову відповідач 29.01.2025 надав відзив на позов та просив в задоволенні позову відмовити з підстав зазначених у відзиву (а.с.49-51).
Позивачем надано відповідь на відзив, якою, на переконання позивача, спростовуються доводи наведені у відзиві (а.с.86-88).
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року (далі - Закон №1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 8 цього Закону, право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058-IV, встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).
Із змісту наведених правових норм Закону №1058-IV, вбачається:
- право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку;
- в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати як пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника;
- особі яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором;
- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;
- розрахунок розміру пенсійних виплат згідно із пенсією на яку було переведено особу за її заявою проводиться тільки із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", який набрав чинності 01 травня 2016 року (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до статті 90 цього Закону, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із підпунктом 1 пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 2 Порядку №622, встановлено, що згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII Про державну службу, на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу":
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно із пунктом 3 Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до наведених правових норм Законів України №3723-XII, №889-VIII, Порядку №622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" мають жінки, а саме:
- державні службовці та особи, за наявності не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (01 травня 2016 року), займали посади державної служби (працювали на посадах державних службовців), та мають не менш як 10 років стажу на посадах державної служби у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців та на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працювали на посадах державних службовців;
- особи, які на день набрання чинності цим Законом (01 травня 2016 року), мали не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- державні службовці та особи, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: за наявності страхового стажу 30 років;
- особи, яким не призначали пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" за умови наявності достатнього страхового стажу, стажу державної служби та досягнення певного віку.
12.07.2024 Постановою КМУ № 823, яка застосовується з 01.01.2024, Додатками 1-6 затверджено форми довідок про складові заробітної плати державних службовців для призначення пенсії.
З матеріалів справи судом встановлено, що у зв'язку з досягненням віку 60 років у 2024, позивач 04.07.2024 звернулась до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком, яка зареєстрована за №2354 (а.с.55).
Згідно розписки-повідомлення (а.с.55звор.), до вказаної заяви позивачем, окрім інших документів, було долучено довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 03.07.2024:
- № 96 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с.13-15);
- № 97 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (а.с.16);
- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 98 (а.с.63).
Форми вказаних довідок відповідають Постанові Правління ПФУ від 17.01.2017 № 1-3 (які були чинними на момент звернення до відповідача із заявою - 04.07.2024).
Згідно рішення №112850004391 від 12.07.2024 позивачеві призначено пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.74звор.).
26.07.2024 позивачем подано до відповідача заяву про призначення/перерахунок пенсії, яка зареєстрована за №2632 (а.с.75).
Згідно рішення №112850004391 від 02.08.2024 позивачеві призначено пенсію за віком за Законом України "Про державну службу" (а.с.78звор.).
Згідно розписки-повідомлення (а.с.75звор.), до вказаної заяви позивачем, окрім інших документів, було долучено довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 26.07.2024 за формами затвердженими Постановою КМУ від 12 липня 2024 р. № 823:
- № 108 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (а.с.76);
- №109 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі (а.с.76звор.);
- №110 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.77).
При цьому суд зазначає, що зміст заяви про призначення/перерахунок пенсії від 26.07.2024 містить власноручно написаний позивачем текст: "наполягаю на прийнятті та розгляді довідки №110 від 26.07.2024 та №108, №109 про інші складові зарплати відповідно до постанови КМУ №825 від 12.07.2024".
Вказані обставини, на переконання суду, вказують на безпідставність доводів позивача наведених у позовній заяві щодо введення її в оману посадовою особою відповідача при зверненні із заявою про перерахунок пенсії від 26.07.2024 та вказують на правомірність дій відповідача при переведенні позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК