Постанова від 30.11.2010 по справі 2а-4813/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-4813/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Клочка К.І.,

при секретарі - Міщенко Р.В.,

за участю:

представника позивача - Ус О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2010 року Державна податкова інспекція у м. Полтаві звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1820 грн 60 коп., нарахованих рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24 червня 2010 року № 000986204/0.

В обгрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за результатами проведеної перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, що набрала форму акту № 0411/16/01-23-323/2638205985 від 03 червня 2010 року, винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0009862304/0 від 24 червня 2010 року на суму 1820 грн 60 коп. Зазначене рішення вручено відповідачу, але станом на момент розгляду справи кошти до бюджету не сплачені.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він заздалегідь та належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про відкладення судового засідання від відповідача не надходило, про причини неявки в судове засідання не повідомлено. Суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.

Заслухавши представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 26 липня 2001 року зареєстрована Київським райвиконкомом м. Полтави, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 4430.

Перевіркою за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (магазин "Випічка", що розташований за адресою: м. Полтава, вул. Уютна, б. 28) встановлені наступні порушення:

- не проведення розрахункової операції із застосуванням реєстратора розрахункових операцій при реалізації продукції на суму 47 грн 60 коп., що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон про РРО);

- не використання режиму попереднього програмування цін товарів (послуг) та обліку їх кількості при проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, що є порушенням п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

- відсутність обліку товарів на місці реалізації на загальну суму 356 грн 50 коп., що є порушенням п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

- не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, сума невідповідності склала 156 грн 92 коп., що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За результатами перевірки Миргородською об'єднаною державною податковою інспекцією на підставі акту перевірки № 0411/16/01-23-323/2638205985 від 03 червня 2010 року винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0009862304/0 від 24 червня 2010 року на суму 1820 грн 60 коп.

Із розрахунку суми фінансової санкції, наданого суду позивачем встановлено, що за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідальність за яке передбачена п. 1 ст. 17 цього Закону застосовано фінансову санкцію в розмірі 238 грн 00 коп. (47 грн 60 коп х 5= 238 грн 00 коп.); за порушення п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", відповідальність за яке передбачена п. 6 ст. 17 зазначеного Закону застосовано фінансову санкцію в розмірі 85 грн 00 коп.; за порушення п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідальність за яке передбачена ст. 20 зазначеного Закону застосовано фінансову санкцію в розмірі 713 грн 00 коп. (356 грн 50 коп. х 2 = 713 грн 00 коп.); та за порушення п. 13 ст. 3 цього Закону, відповідальність за яке передбачена ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" 784 грн 60 коп. ( 156 грн 92 коп. х 5 = 784 грн 60 коп.).

Зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій було вручено особисто відповідачу 24 червня 2010 року, що підтверджується копією корінця рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, наявного в справі.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем не оскаржувалось рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в адміністративному або судовому порядку. Разом з тим, кошти в загальній сумі 1308 грн 50 коп. до державного бюджету відповідачем не сплачені.

Щодо суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон України "Про застосування РРО") суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Судом встановлено, що під час здійснення перевірки мало місце непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій при реалізації горілки "СВ на кедрових горішках" та вина "Талісман" на суму 47 грн 60 коп.

Пункт 1 статті 17 Закону України "Про застосування РРО" встановлює, що: у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єкта господарювання застосовуються санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність (47 грн 60 коп х 5 = 238 грн 00 коп.).

Пунктом 11 статті 3 Закону України "Про застосування РРО" визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності повинні проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їхньої кількості.

Згідно з п. 6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їхньої кількості до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються штрафні санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн 00 коп.).

Згідно п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або у безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

За порушення цієї вимоги Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 20 Закону України "Про застосування РРО").

Згідно зі ст. 21 цього ж Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 6 Закону передбачено, що Облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування зобов'язані вести облік товарних запасів, шляхом заповнення граф 2,4 Книги обліку доходів і витрат, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 № 12 "Про затвердження Інструкції "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю", оскільки саме ці графи надають інформацію щодо залишків продукції.

Про цьому судом встановлено, що питання наявності та порядку ведення Книги обліку доходів і витрат в ході проведення перевірки представниками податкової служби не перевірялись.

Враховуючи викладені обставини, висновок податкового органу про порушення відповідачем п. 12 ст. 3 Закону "Про застосування РРО" у зв'язку з відсутністю накладних є помилковим, тому оскаржуване рішення № 0009862304/0 від 24 червня 2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 713 грн 00 коп. є протиправним і підлягає скасуванню.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, сума невідповідності склала 156 грн 92 коп.

Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про застосування РРО" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Отже позивачем застосовано штрафну (фінансову) санкцію до позивача у розмірі 784 грн 60 коп. (156 грн 92 коп. х 5 = 784 грн 60 коп.) правомірно.

На підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Станом на момент розгляду справи кошти в сумі 1107 грн 60 коп. відповідачем до бюджету не сплачені.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1107 грн 60 коп. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

В іншій частині позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 302108900 до Державного бюджету, одержувач УДК у місті Полтаві ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1107 (одна тисяча сто сім) гривень 60 (шістдесят) копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2010 року.

Суддя К.І. Клочко