11 березня 2025 року Справа № 640/15389/21 ЗП/280/165/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві
до - Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТЕН»
про застосування заходів реагування, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі по тексту - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТЕН» (далі по тексту - відповідач) про застосування заходів реагування.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки позивачем, з
18.06.2021 Окружним адміністративним судом м. Києва ухвалою відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва, 18.02.2025 справа № 640/15389/21 надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду.
Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2025 справу № 640/15389/21 передано на розгляд судді Сацькому Р.В.
21 лютого 2025 року ухвалою суду суддею Запорізького окружного адміністративного суду Сацьким Р.В. адміністративну справу № 640/15389/21 прийнято до провадження.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Сацьким Р.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Судом, засобами поштового зв'язку Укрпошта на адресу відповідача надіслано копію ухвали про прийняття адміністративної справи № 640/15389/21 до провадження суддею Сацьким Р.В., яка вкладена представником поштового зв'язку в абонементну скриньку відповідача 28.02.2025.
Рекомендоване поштове повідомлення повернулося на адресу Запорізького окружного адміністративного суду 10.03.2025.
Своїм правом на подання відзиву відповідач не скористався.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовуються Кодексом цивільного захисту України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно - рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Пункт 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України (далі по тексту - КЦЗУ) визначає, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п. 1 Положення «Про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві» (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 13.12.2019 № 711), Головне управління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-У "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 та наказів Державної регуляторної служби України від 16.11.2020 № 114 "Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік", ДСНС України від 26.11.2020 № 633 "Про затвердження плану перевірок" з урахуванням Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)", Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві було видано наказ від 15.02.2021 № 143 «Про проведення планових перевірок (далі по тексту - Наказ № 143).
Згідно Наказу № 143 видано повідомлення від 23.02.2021 № 25/289 та доручено провести планову перевірку приміщень і території товариства з обмеженою відповідальністю" "РОСТЕН"(дала по тексту - ТОВ "РОСТЕН", юридична адреса: Україна, 02090, м. Київ, вул. Алма-Атинська, буд 8, код ЄДРПОУ: 35012334), розташованого за адресою: вул. С. Сосніних, буд. З в Святошинському районі м. Києва, щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
На підставі наказу № 143, видано посвідчення від 09.03.2021 № 1530 на проведення перевірки ТОВ "РОСТЕН", розташованого за адресою: вул. С. Сосніних, буд. З в Святошинському м. Києва.
Перед початком здійснення перевірки державними інспекторами надано/пред'явлено посвідчення на проведення перевірки від 09.03.2021 № 1530 та службові посвідчення, які засвідчують осіб перевіряючих.
Копію посвідчення отримав директор ТОВ "РОСТЕН" - Ковальов Сергій Анатолійович, про що зроблено відповідну відмітку в посвідченні № 1530.
Відповідно до частини 10 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Під час здійснення перевірки інспекторами встановлено, що об'єкт перевірки - ТОВ "РОСТЕН" експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
згідно вимогам законодавства порушені правила пожежної безпеки в Україні (далі по тексту - ППБУ), -
- Р. ІІ п. 5 ППБУ - у складі відсутні плани евакуації людей на випадок пожежі;
- р. ІІ п. 8 ППБУ - територія та приміщення об'єкта не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця встановлення повинні відповідати ДСТУ ІSO 6309:2007;
- р. ІІІ п. 1.4 ППБУ - біля будівлі складу розміщена тимчасова споруда з порушенням протипожежних відстаней;
- р. ІІІ п. 2.9 ППБУ - для всіх приміщень складського призначення не визначені категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, які необхідно позначати на вхідних дверях приміщень, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні;
- р. ІІІ п. 2.17, п. 2.28 ППБУ - для покриття підлоги на шляхах евакуації в офісних приміщеннях використовуються матеріали з невизначеними показниками пожежної небезпеки щодо горючості, займистості, токсичності продуктів горіння та димоутворювальної здатності;
- р. ІV п. 1.16 ППБУ - групові електрощітки не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апаратів захисту;
- ст. 20 ч. 1 п. 8 КЦЗУ - не проведено навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки;
- р. V пункти 1.1, 1.4 ППБУ - на об'єкті відсутній 10 % запас пожежних сповіщувачів від загальної кількості змотнованих існуючої автоматичної пожежної сигналізації (порушення ДБН В.2.5-56);
- р. V пункти 1.2 ППБУ - будівля не обладнана системою оповіщення про пожежу згідно з ДБН В.2.5-56;
- р. V пункти 1.2 ППБУ - складські приміщення, офісні приміщення не обладнані системою димовидалення відповідно до ДБН В.2.5-56;
- р. ІІІ п. 2.31 ППБУ - коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
- р. ІІІ п. 2.32 ППБУ - перед евакуаційними виходами відсутні світлові покажчики (вихід);
р. ІІІ п. 2.37 ППБУ - двері виходів до сходових кліток не обладнані ущільненням в притулах та пристроями для самозачинення (п. 7.2.11 ДБН В.1.1-7);
- ст. 57 КЦЗУ - господарська діяльність здійснюється без зареєстрованих декларацій відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
- р. VІ п. 9.1 підпункт 7 ППБУ - у складських приміщеннях при штабельному способі зберігання протидверних отворів не забезпечені проходи, які дорівнюють ширині дверей, але не менше одного метра;
- р. VІ п. 9.1 підпункт 7 ППБУ - у складських приміщеннях відстань між стінами та штабелями менше одного метра;
- р. VІ п. 9.1 підпункт 7 ППБУ - у складських приміщеннях ширина проходів та місця штабельного зберігання не позначені обмежувальними лініями, нанесеними на підлозі, які добре видно;
р. VІ п. 9.1 підпункт 9 ППБУ - у складських приміщеннях розміщені робочі місця без обгородження їх заскленими перегородками з негорючих матеріалів заввишки не менше 1,8 м, які не повинні перешкоджати евакуації людей та матеріальних цінностей;
- р. VІ п. 9.1 підпункт 9 ППБУ - у складських приміщеннях допускається роміщувати робочі місця охорони;
р. V п. 1.2 ППБУ - не всі приміщення обладнані автоматичною пожежною сигналізацією відповідно до ДБН В.2.5-56;
Р. ІV п. 1. 24 ППБУ - в приміщенні електрощитової відсутні протипожежні двері;
р. V п. 1.2 ППБУ - підсобні приміщення робітників в складських приміщеннях не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56;
р. V глава 1 п. 1.1, 1.4 ППБУ - не надано Акт технічного обстеження систем протипожежного захисту (СПЗ) та функціональнопов'язаних з СПЗ інженерних систем та технологічного обладнання відповідно до ДСТУ 9047:2020 системи протипожежного захисту. Настанова з підтримання експлуатаційної придатності;
р. ІІ п. 22, п. 2.2, підпункт 8 глава 2 розділ V ППБУ - не всі складські приміщення, офісні приміщення забезпечені нормованою кількістю струменів (внутрішніми пожежними кран-комплектами) та мінімальною витратою води для цих стуменів на пожежогасіння відповідно до таблиці 4 розділу 8 ДБН В.2.5.-64;
р. ІІІ п. 2.23 ППБУ - висота дверного прорізу на шляхах евакуації на офісному поверсі менше двох метрів (що суперечить вимогам п. 7.2.7 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги");
р. ІІ п. 22, р. V п. 1.1 ППБУ - не всі складські приміщення обладнані системою пожежогасіння відповідно до ДБН В.2.5-56:2014;
р. ІV п. 1.12 ППБУ - не надано підтверджуючі документи на проведення прихованих робіт по прокладанню електропроводів за підвісними стелями;
р. ІІ п. 16 ППБУ - посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
ст. 20 ч. 1 п. 3 КЦЗУ - не розміщено інформацію про заходи безпеки та відповідно поведінку населення в разі виникнення аварії;
абзац 2 п. 2.26 глави 2 розділу ІV ППБУ - лінії живлення до кожного побутового кондиціонера не забезпечені автономним пристроєм електричного захисту, незалежно від наявності захисту на загальній лінії;
п. 21, 22 р. ІІ ППБУ - реконструкція, технічне переоснащення та капітальний ремонт здійснюється без розробки проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановленої законодавством, яке було чинним на момент початку використання об'єкту;
п. 1.4 глава 1 р. ІІІ, р. І п. 4 ППБУ - не забезпечено протипожений розрив між складською бідівлею та автостоянкою;
р. V глава 3 п. 3.18 ППБУ - вогнегасники, які експлуатуються не мають облікові номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації;
р. V глава 2 п. 2.2 підпункт 9 ППБУ - наявні пожежні кран-комплекти в офісні будівлі не перевірені на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів у журналі обліку технічного обслуговування;
п. 1.8 р. ІV ППБУ - допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж;
п. 5 р. ІІ ППБУ - в приміщеннях офісної частини не відкориговані плани евакуації людей на випадок пожежі;
р. V п. 1.4 ППБУ - не проведено вимірювання значення електричного опору ізоляції між гальванічно незв'язаними колами ППКП та оповіщувачів (наприклад, колами живлення, контролю, управління, сигналізації, тощо), між кожних з зазначених кіл та доступними для доторкання металевими неструмопровідними частинами (корпусом тощо) на відповідність вимогам нормативних документів та / або технічною документацією виробника в порушені п. 5.9.1.7 ДСТУ 9047:2020. Системи протипожежного захисту. Настанова з підтримання експлуатаційної придатності;
п. 2.27 глави 2 розділу ІІІ ППБУ - двері евакуаційних виходів не зачинено на внутрішні запори, які відчиняються з середини без ключа;
п. 2.4 глава 2 р. ІІІ ППБУ - клас вогнестійкості проходок електричних кабелів та інженерного обладнання через огороджувальні конструкції з нормованими межами вогнестійкості або через протипожежні перешкоди менше ніж нормована межа вогнестійкості цих конструкцій або протипожежних перешкод за ознаками Е (показник втрати цілісності) та І (показник втрати теплоізольованої спроможності);
п. 22 р. ІІ п. 2.23 глава 2 розділ ІІІ ППБУ - ширина сходових маршів в офісних приміщеннях менше 1, 2 м порушення п. 10.1.10 ДБН В.2.2-9:2018;
п. 4 р. І п. 21,22 р. ІІ ППБУ - не забезпечується пожежна безпека шляхом проведення організаційних заходів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат та створення умов для успішного гасіння пожеж;
р. ІІ п. 22, р. V п. 1.1, 1.2 ППБУ - допускаєтья встановлення ППКП у складських приміщеннях (пожежонебезпечна зона) в порушені п. 7.2.25 ДБН В.2.5-56:2014.
На підставі п. 22, ст. 67 Кодексу Цивільного захисту України державним інспектором проведено фотозйомку, як допоміжний засіб документування правопорушень у сфері техногенної та пожежної безпеки. Фототаблиця міститься в матеріалах адміністративної справи, а саме - в додатках до позовної заяви.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
За результатами перевірки державним інспектором складено Акт від 02.04.2021 № 201 (далі - Акт № 201).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право одержувати та знайомитися з актами державного нагляду (контролю); надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю).
Примірник Акту № 201 особисто 02.04.2021 отримав директор ТОВ "РОСТЕН" - Ковальов Сергій Анатолійович, підпис отримання відображено в Акті.
За порушення вимог пожежної безпеки до адміністративної відповідальності за ст. 175 КУпАП притягнуто директора ТОВ "РОСТЕН" - Ковальова Сергія Анатолійовича, про що складено: протокол серії КИ № 088259 від 02.04.2021 та винесено постанову серії КИ № 083259 від 02.04.2021 про адміністративне правопорушення.
Перелічені порушення, які зазначені в Акті № 201 щодо вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною 1 статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що право кожного на життя охороняється законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4, 8, 13, 19, 21, 22, 23 пункту 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України на суб'єкта господарювання покладається обов'язок:забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту; організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання; здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.
Як встановлено ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної бєзпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів* виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування...
Отже, згідно з вимог ст. ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.
Суд зазначає, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров 'ю людей.
Частиною 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
У зв'язку з тим, що Акт перевірки № 201 складений Головним управлінням та вручений директору ТОВ "РОСТЕН" 02.04.2021 (в останній день перевірки), Головне управління не порушило строк звернення до суду, який встановлений статею 122 КАС України.
Статтею 19 Господарського кодексу України визначено, що держава здійснює контроль та нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері виробництва і праці, а саме: - за безпекою виробництва і праці, ...; за пожежною, екологічною, санітарно-гігієнічною безпекою; за дотриманням норм і правил, якими встановлено обов'язкові вимоги щодо умов здійснення господарської діяльності,... тощо (наведено вибірково) . Органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.
Згідно з частиною 1 статті 65 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування^) суб'єктів господарювання^) аварійно-рятувальних служб.
Правилами пожежної безпеки України, затвердженими наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697 (далі - Правила), визначено, що вони є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пунктом 4 розділу І Правил встановлено, що пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на суб'єкта господарювання покладені обов'язки стосовно виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб 'єктів господарювання.
Головним управлінням, як органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, під час позапланової перевірки були встановлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідач ознайомлений з вимогами позивача. Однак жодних намірів щодо виконання ним не здійснено. Тому, органом контролю поданий адміністративний позов про застосування заходів реагування.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
З урахуванням цієї норми метою застосування заходів реагування є усунення суб'єктом господарювання виявлених порушень, а зупинення роботи підприємства, окремих виробництв, тощо - лише захід, який попереджає настання негативних наслідків.
Частиною 5 статті 4 цього Закону передбачено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Статтею 372 КАС України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно - монтажних, випуску і реатзаиії пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Так, чинним законодавством передбачена можливість визначення у судовому рішенні способу, строку та порядку його виконання. Ст. 67 Кодексу цивільного захисту України визначений захід реагування - у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, тощо...
Приведення даної норми у дію можливе шляхом/способом опечатування вхідних дверей приміщень або відімкнення від джерел електроживлення.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
З урахуванням викладеного, враховуючи той факт, що порушення, виявлені під час планової перевірки об'єкта, створюють загрозу життю та здоровю людей (відвідувачів, працюючого персоналу тощо), і на даний час у суду відсутні докази повного усунення виявлених порушень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві є обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 13, код ЄДРПОУ 38620155) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТЕН» (02090, м. Київ, вул. Алма -Атинська, буд. 8, код ЄДРПОУ 35012334) про застосування заходів реагування, - задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації офісних та складських приміщень, шляхом зобов'язання ТОВ "РОСТЕН" (юридична адреса: Україна, 02090, м. Київ, вул. Алма-Атинська, буд. 8), код ЄДРПОУ: 35012334, відключення джерела електроживлення та накладення печаток електричні щитки об'єкта за адресою: вул. С. Сосніних, буд. З в Святошинському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.
Обов'язок щодо забезпечення виконання судового рішення покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.
Контроль за виконанням судового рішення щодо усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «РОСТЕН» порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписане суддею 11 березня 2025 року.
Суддя Р.В. Сацький