Справа №2а- 7313/10/1570
29 листопада 2010 року
суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 гривень,
До суду звернувся заступник прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до ОСОБА_2 якому зазначив, що у відповідності до акту перевірки №112660 від 27.03.2009 року на вул. Балківській,42 в мі.Одесі, працівниками інспекції був перевірений транспортний засіб що належить ОСОБА_1 та встановлено що відповідач надав послуги з перевезень вантажів без оформлення ліцензійної картки, чим порушив ст. 48 ЗУ „Про автомобільний транспорт”. Відповідачем проігноровано пропозицію інспекції щодо прибуття для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за актом від 27.03.2009 року, у зв'язку з чим розгляд справи відбувся за відсутністю останнього. 08.04.2009 року Інспекцією винесено постанову про застосування до ОСОБА_2 фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за порушення ч.1 абз. 3 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт”. Відповідачу направлено копію постанови від 27.03.2009 року замовленим листом з повідомленням, однак, відповідач не сплатив накладені на нього фінансові санкції, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 1700 грн.
Представник прокуратури до судового засідання не з'явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно.
Предстанвик Інспекцій до судового засідання не з'явився, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно, надав до суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.
Відповідач до судового засідання не з'явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив, що відносно відповідача 27.03.2009 року був складений акт №112660 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким було встановлено надання відповідачем послуги з перевезень вантажів без оформлення ліцензійної картки, що є порушенням ст.48, ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт” (а.с.7).
Листом №1551/02 від 30.03.2009 року відповідач був запрошений на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 08.04.2009 року з 10.00 до 14.00 години до Інспекції за адресою: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького,12. (а.с.8), проте відповідач не з'явився до інспекції на розгляд питання стосовно порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно ч. 1 ст.48 Закону України від 05.04.2001 року №2344-Ш „Про автомобільний транспорт” Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для водія є - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Статтею ст.60 Закону України від 05.04.2001 року №2344-Ш „Про автомобільний транспорт” передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт” та визначено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст.60 „Про автомобільний транспорт” за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі Акту №112660 від 27.03.2009 року, начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області 08.04.2009 року керуючись абз. 3 ч.1 ст.60 Закону України „Про автомобільний транспорт” винесена постанова №084532 про застосування фінансових санкцій, відповідно до якої до відповідача застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. (а.с.9).
Кабінетом Міністрів України постановою від 08.11.2006 року №1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі Порядок), відповідно до п.п.26,27,29 якого справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. Копія постанови видається не пізніше трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений в постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15 днів саме після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, тобто обов'язок оплати фінансової санкції та її строк виникає у суб'єктом господарювання після отримання постанови у разі її не оскарження.
Судом достовірно встановлено, що відповідач отримав від Інспекції запрошення на розгляд справи та постанову про застосування до нього фінансових санкцій, про що свідчать наявні у матеріалах справи копії запрошення на розгляд адміністративної справи та постанова, які були відправлені рекомендованим листом з повідомленням, та отримані відповідачем (а.с.11). Відповідач не оскаржував постанову відносно нього від 08.04.2009 року, проте не перерахував штрафні санкції у добровільному порядку.
Наявність діючого рішення суб'єкта владних повноважень - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області про застосування фінансових санкцій до відповідача є безумовною підставою для стягнення з відповідача фінансових санкцій.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ч.6 ст.128, 159-164 КАС України, суд, -
Адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 гривень - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь державного бюджету штрафні санкції в розмірі 1700 гривень на розрахунковий рахунок 31117106700002, МФО 828011,отримувач: ГУДКУ в Одеській області, код 23213460, код платежу: 21081100.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги має бути одночасно надіслана особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя
Стягнути з ОСОБА_2 на користь державного бюджету штрафні санкції в розмірі 1700 гривень на розрахунковий рахунок 31117106700002, МФО 828011,отримувач: ГУДКУ в Одеській області, код 23213460, код платежу: 21081100.
29 листопада 2010 року