Справа №2а- 11155/10/1570
29 листопада 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
при секретарі Паровенко І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області до громадянки Молдови ОСОБА_2 про примусове видворення з території України, -
Шевченківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до громадянки Молдови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення з території України. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в ході проведення профілактичних заходів співробітниками СГІРФО Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області було виявлено громадянку Молдови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку Молдови, Каларашського району, с. Паркани, постійно проживаючу в Молдові яка прибула до України 22.10.2010 року через КПП «Маяки -Удобне», з метою працевлаштування, по паспортному документу А НОМЕР_1, виданому 14.11.2007 року терміном дії до 14.11.2017 року. Фактично прибувши до України, постійного місця мешкання не мала, останнім часом проживала за адресою: АДРЕСА_1, точної адреси не памятає. Проведеною перевіркою встановлено, що громадянка Молдови ОСОБА_2 працевлаштувалась реалізатором фруктів на ринку «Привоз». Дозволу на працевлаштування в Україні в центрі зайнятості Одеської обласної державної адміністрації не оформлювала, чим грубо порушує вимоги ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Від виїзду за межі території України ухиляється, чим порушує ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». На території України відповідачка законного джерела існування, постійного місця проживання, власності не має. Враховуючи, що громадянка Молдови ОСОБА_2 ухиляється від виїзду з України після прийняття рішення про її видворення за межі України, позивач просить винести постанову про примусове її видворення з території України.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до суду клопотання з проханням слухати справу за його відсутності. (а.с.19)
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просив справу розглянути без його участі. (а.с.21)
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження, якщо відсутні перешкоди для її розгляду, а наданих матеріалів достатньо для вирішення справи по суті, а сторони були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового розгляду або від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Таким чином, зважаючи на наявність в матеріалах справи заяв від позивача та відповідача про розгляд справи за їх відсутності, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом по справі встановлені наступні факти та обставини.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» №3929-ХП від 04.02.1994, відповідно до ст.1 якого іноземець -це особа, яка не перебуває у громадянстві України є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Згідно ст.2 зазначеного Закону іноземці мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачене Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. Таким чином, наявність прав іноземців прямо пов'язана із законністю їх перебування на території України, в разі порушення певних встановлених державою умов їх перебування останні несуть відповідальність відповідно до зазначеного законодавства.
Статтею 1 Закону України «Про міліцію» визначено, що міліція -це державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я , права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Відповідно до п.14 ч. 1 ст.10 цього Закону одним з основних завдань органів внутрішніх справ є контроль додержання громадянами та службовими особами встановлених законодавством правил паспортної системи, в'їзду, виїзду, перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію іноземних громадян та осіб без громадянства.
Згідно п.19 Постанови Кабінету Міністрів України №1047 від 29.12.1995р. «Про правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію»іноземці та особи без громадянства, які прибули до України на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими правилами.
Згідно ст.32 Закону України №3929-ХП якщо іноземець грубо порушує законодавство про статус іноземців орган внутрішніх справ приймає рішення про видворення такого іноземця за межі України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення.
Судом встановлено, що співробітниками СГІРФО Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області було виявлено громадянку Молдови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уроженку Молдови, перевіркою законності перебування якої на території України було встановлено, що вона прибула до України 22.10.2010 року через КПП «Маяки -Удобне», з метою працевлаштування, по паспортному документу А НОМЕР_1 виданому владою Молдови 14.11.2007 року терміном дії до 14.11.2017 року. Після закінчення строку дії первісної реєстрації ніяких мір щодо своєї легалізації на території України не приймав.
Постійного місця проживання та джерела існування в Україні відповідач не має, оскільки працює без оформлення відповідних документів, ніяких мір по легалізації свого перебування в Україні не приймала, до ОВС за продовженням своєї реєстрації не звертався.
В зв'язку з порушенням відповідачем вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»Шевченківським ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 07.11.2010 року прийнято рішення про видворення з території України громадянки Молдови ОСОБА_2, зобов'язання її виїхати за межі України у термін до 14.11.2010 року, та заборонено в'їзд на територію України строком на два роки (а.с. 10, 11). Про підстави прийнятого рішення відповідно до ч.2ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»був повідомлений прокурор.
Проте, судом встановлено, що громадянка Молдови ОСОБА_2 від виїзду ухиляється після прийняття рішення про видворення, територію України не покинула.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України в адміністративних справах кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.5 ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про примусове видворення відповідачки з території України підлягають задоволенню, оскільки суб'єкт владних повноважень -Шевченківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийняв рішення від 14.11.2010 року про примусове видворення громадянки Молдови Молдови ОСОБА_2 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, але громадянка Молдови ОСОБА_2, ознайомлена з вказаним рішенням, територію України в визначений в рішенні строк (14.11.2010 року) не покинула та продовжує ухилятися від виїзду з України, що відповідно до ст.32 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»є підставою для її примусового видворення з України.
Керуючись ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», п.19 Постанови Кабінету Міністрів України №1047 від 29.12.1995р. «Про правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію», ст.ст. ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 -164, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області до громадянки Молдови ОСОБА_2 про примусове видворення з території України -задовольнити повністю.
Громадянку Молдови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт громадянина Молдови А НОМЕР_1 виданий 14.11.2007 року з терміном дії до 14.11.2017 року), яка постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_2, примусово видворити з території України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Суддя Потоцька Н.В.
Адміністративний позов Шевченківського ВМ Приморського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області до громадянки Молдови ОСОБА_2 про примусове видворення з території України - задовольнити повністю.
Громадянку Молдови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт громадянина Молдови А НОМЕР_1 виданий 14.11.2007 року з терміном дії до 14.11.2017 року), яка постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_2, примусово видворити з території України.
29 листопада 2010 року