Рішення від 15.01.2025 по справі 160/30390/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 рокуСправа №160/30390/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі адміністративну справу № 160/30390/24 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.; ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4; ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

14.11.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №047050024534 від 01.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області;

- визнати протиправним та скасувати рішення №04705002434 від 22.12.2023 року про відмову у призначенні пенсії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до трудового стажу період навчання в Олеському ССПТУ-45 з 01.08.1981 року (наказ №17 «К» від 01.09.1981) по 20.07.1984 року (наказ №24 «К» від 16.07.1984);

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період його роботи водієм 3-го класа автомобіля ГА3-63 в ремонтно механічну-майстерню Львівського спеціалізованого управління «Гідромеханізація» №622 з 14.03.1988 року по 30.05.1989 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до положень 4. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що досягнувши 57-річного віку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987 2 категорії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак, оскаржуваними рішеннями відповідачів позивачу протиправно відмовлено у призначенні цього виду пенсії у зв'язку із недосягненням пенсійного віку. Позивач зауважує, що відповідачем-2 протиправно не зараховано до трудового стажу період навчання в Олеському ССПТУ-45 з 01.08.1981 року (наказ №17 «К» від 01.09.1981) по 20.07.1984 року (наказ №24 «К» від 16.07.1984) та період роботи позивача водієм 3-го класа автомобіля ГА3-63 в ремонтно механічну-майстерню Львівського спеціалізованого управління «Гідромеханізація» №622 з 14.03.1988 року по 30.05.1989 року. На підставі зазначеного позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

18.11.2024 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

23.12.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву (вх. №95664/24).

В обґрунтування відзиву відповідач-2 зазначив, що на підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви від 25 жовтня 2023р. та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) відмовлено в призначенні пенсії, про що винесено рішення №047050024534 від 01.11.2023 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та повної інформації про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Так, страховий стаж позивача становить 17 років 2 місяці 21 день (з необхідних 23). За доданими документами до страхового стажу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не зараховано період навчання з 01.09.1982 по 14.11.1982 відповідно до свідоцтва НОМЕР_2 , оскільки ДОСААФ не належить до навчальних закладів. Заявником не надано довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою №122, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи (дні виїздів до зони відчуження), місце роботи (населений пункт, район, область), об'єкт, де особою виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Архівна довідка Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/1/2393 від 24.11.2020 не містить всієї необхідної інформації. В подальшому на підставі заяви від 25 жовтня 2023р. та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) відмовлено в призначенні пенсії, про що винесено рішення №047050024534 від 22.12.2024 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та повної інформації про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Як вбачається із матеріалах електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж позивача становить 18 років 10 місяці 24 дні (розрахунок стажу додається). За доданими документами до страхового стажу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області не зараховано період роботи з 14.03.1988 по 30.05.1988, оскільки відсутній наказ про прийом на роботу, що є порушенням вимог Інструкції ведення трудових книжок працівників. Заявником надано довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою №122 (дов. №1412-33 від 14.12. 2023), однак довідка не містить підстави видачі, населений пункт, об'єкт, де особою виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Архівна довідка Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/1/2393 від 24.11.2020 також не містить всієї необхідної інформації. У постановах від 19 вересня 2019 року у справі №556/1172/17 та від 17 червня 2020 року у справі №572/456/17, від 31.07.2019 у справі №572/1173/17 Верховний Суд сформував висновок, згідно якого виникнення права на зниження пенсійного віку законодавець пов'язує із фактом фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв'язку із постійним проживанням, або у зв'язку із роботою в такій місцевості. Зниження пенсійного віку залежить від рівня радіологічного забруднення місцевості та тривалості проживання в ній особи. Таким чином, доказами, долученими до матеріалів справи, не підтверджено факт, де особою виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відтак вона не набула права на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

06.01.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відпоідачем-1 підтримано позицію, викладено відповідачем-2 у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

25.10.2023 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії, яку за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

За результатом розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення №047050024534 від 01.11.2023 про відмову в призначенні пенсії.

Зі змісту даного рішення вік заявника 57 років. Необхідний страховий стаж становить 23 роки. Страховий стаж особи становить 17 років 2 місяці 21 день. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1982 по 14.11.1982 відповідно до свідоцтва НОМЕР_2 , оскільки ДОСААФ не належить до навчальних закладів.

Враховуючи вищезазначене, вирішено: відмовити в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та повної інформації про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

20.12.2023 позивач повторно звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, яка за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

З результатом розгляду заяви про призначення пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення №04705002434 від 22.12.2023, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Також зазначено, що за доданими до заяви документами до страхового стажу не зараховано період з 14.03.1988р. по 30.05.1989р., оскільки відсутній наказ на прийом на роботу. Заявником надано довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою №122 (дов.№1412-33 від 14.12.2023р.), однак довідка не містить підстави видачі, населений пункт, об'єкт, де особою виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Архівна довідка №179/1/239 від 24.11.2020 також не містить всієї необхідної інформації. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду не перебуває та пенсію не отримує. Висновок: не має право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статує і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», через відсутність необхідних документів та необхідного страхового стажу.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1,2,3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Як встановлено судом в трудовій книжці позивача містяться наступні записи (далі мовою оригіналу):

- 14.03.1988 - принят водителем 3 класса на автомобиль ГАЗ-53 в РММ;

- 30.05.1989 - уволен по собственному желанию, ст. 38 КЗоТ Украины.

При цьому, суд вказує, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів, що підтверджують такий стаж роботи.

Суд зауважує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Посилання на неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи позивача відповідачем суду не надано, а тому його безпідставно не взято до уваги відповідачами при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії.

Таким чином відповідачы протиправно не врахували означений період до страхового стажу позивача.

Таким чином суд доходить висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача-2 зарахувати до страхового стажу позивача періоди його роботи з 14.03.1988 по 30.05.1989.

Щодо зарахування періоду навчання до страхового стужу позивача, суд зазначає про наступне.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Як встановлено судом, позивач закінчив навчання 20.07.1984, а на роботу вперше - 22.01.1987, тобто понад тримісячний строк з дня закінчення навчання.

Суд звертає увагу, що Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» передбачено імперативну норму щодо зарахування на роботу протягом 3 місяців з дня закінчення навчання.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування позивачу до страхового стажу позивача періоду навчання з 01.08.1981 по 20.07.1984, а отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 року №1058-IV (далі по тексту - Закон №1058-IV).

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058-IV. Так, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 року (далі по тексту - Закон №796-XII).

Відповідно до статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За приписами абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до абз.2 п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку та стажу роботи на 8 років.

При цьому в примітці до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796-XII зазначено, що початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше (ч.2 ст.55 Закону №796-XII).

Згідно з ч.3 ст.55 Закону №796-XII призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років

З посвідчення серії НОМЕР_3 від 26.09.2023 ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (2 категорія)

З довідки №1485 від 22.09.1987, яка наявна в матеріалах справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 30.07.1987 по 17.09.1987 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Тобто, відповідно до положень ч. 1 ст. 55 Закону №796-XII пенсійний вік з 60 років та необхідний для призначення пенсії страховий стаж - 30 років, які передбачені статтею 26 Закону №1058-IV підлягають зменшенню на 8 років та становлять: вік - 52 роки, необхідний страховий стаж - 22 роки.

З оскаржуваних рішень судом встановлено, що вік заявника становить 57 років 8 місяців, а страховий стаж - 18 років 10 місяців 24 дні.

З урахуванням підтверджених судом періодів роботи позивача з 14.03.1988 по 30.05.1989, страховий стаж позивача становить 20 років 1 місяць 10 днів, що є недостатнім для призначення пенсії на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже враховуючи наведене пенсійним органом правомірно не призначено позивачу пенсію за віком із зниженням пенсійного віку.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.; ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4; ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №047050024534 від 01.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області.

Визнати протиправним та скасувати рішення №04705002434 від 22.12.2023 року про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період його роботи водієм 3-го класа автомобіля ГА3-63 в ремонтно механічну-майстерню Львівського спеціалізованого управління «Гідромеханізація» №622 з 14.03.1988 по 30.05.1989.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складени 15.01.2025.

Суддя О.В. Царікова