Рішення від 10.02.2025 по справі 160/31819/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 рокуСправа №160/31819/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Букіної Л.Є., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 04.10.2024 року №0400-010202-8/198753 щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового, стажу роботи один місяць служби за три період проходження військової служби з 06.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 04.09.2016, з 20.09.2016 по 13.12.2016, з 29.12.2016 по 01.04.2017, з 12.04.2017 по 28.05.2017, з 20.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 31.07.2018, з 23.02.2019 по 18.09.2019, з 16.06.2020 по 30.09.2020, з 17.10.2020 по 16.03.2021, з 01.12.2021 по 05.03.2022, з 24.02.2022 по 13.04.2022, з 24.09.2022 по 02.10.2022, з 08.12.2022 по 28.01.2023, з 24.03.2023 по 16.09.2023, з 19.09.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 31.01.2024 та призначити та виплатити пенсію за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 26.03.2024 року.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач протиправно не зарахував з урахуванням кратності спірний період до пільгового стажу, чим допустив порушення вимог законодавства України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Тією ж ухвалою суду відповідачам запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд виходить із таких такого.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач є учасником бойових дій та з 06.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 04.09.2016, з 20.09.2016 по 13.12.2016, з 29.12.2016 по 01.04.2017, з 12.04.2017 по 28.05.2017, з 20.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 31.07.2018, з 23.02.2019 по 18.09.2019, з 16.06.2020 по 30.09.2020, з 17.10.2020 по 16.03.2021, з 01.12.2021 по 05.03.2022, з 24.02.2022 по 13.04.2022, з 24.09.2022 по 02.10.2022, з 08.12.2022 по 28.01.2023, з 24.03.2023 по 16.09.2023, з 19.09.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 31.01.2024 брав участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Луганській, Донецькій областях.

При цьому, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує з 26.03.2024 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Не є спірним, що такий період позивачеві не зараховано до пільгового стажу з урахуванням кратності, про що відповідач повідомив у листі від 04.10.2024 року №0400-010202-8/198753.

Указані обставини і слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.

При вирішені спору суд виходить із того, що статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.І ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділі здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст.19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

З огляду на положення вказаних норм права, суд доходить висновку про те, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі №185/7049/16-а.

Таким чином, загальний період військової служби під час мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період безпосередньої участі у бойових діях у воєнний час - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

При цьому, суд не погоджується з позицією відповідача про те, що чинним законодавством не передбачено можливості зарахування до спеціального стажу, при призначенні пенсії на умовах, передбачених Законом №1058, періоду військової служби на пільгових умовах (у кратному обчисленні), оскільки така позиція не узгоджується із спеціальним законодавством, яке визначає соціальний і правовий захист військовослужбовців та суперечить вищенаведеним позиціям Верховного Суду, яким розглядалося саме питання про можливість включення до спеціального стажу, для призначення пільгових пенсій за віком, періодів військової служби на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Оскільки, відповідно до довідок ВЧ НОМЕР_1 (а.с. 21 - 23) позивач з 06.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 04.09.2016, з 20.09.2016 по 13.12.2016, з 29.12.2016 по 01.04.2017, з 12.04.2017 по 28.05.2017, з 20.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 31.07.2018, з 23.02.2019 по 18.09.2019, з 16.06.2020 по 30.09.2020, з 17.10.2020 по 16.03.2021, з 01.12.2021 по 05.03.2022, з 24.02.2022 по 13.04.2022, з 24.09.2022 по 02.10.2022, з 08.12.2022 по 28.01.2023, з 24.03.2023 по 16.09.2023, з 19.09.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 31.01.2024 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, то саме вказані періоди мають бути зараховані позивачеві до страхового стажу на пільгових умовах у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці.

При цьому, суд звертає увагу позивача, що лист відповідача від 04.10.2024 року №0400-010202-8/198753 за своїм змістом не є саме рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом відновлення порушеного права у цій частині є визнання протиправними дій відповідача.

Також, не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання призначити позивачеві пенсію за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.03.2024 року, адже станом на цю дату позивач вже отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 та крім того, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що позивач звертався до відповідача із заявою про переведення на цей вид пенсії.

З урахуванням цього, належним способом відновлення порушеного права є зобов'язання

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 періодів з 06.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 04.09.2016, з 20.09.2016 по 13.12.2016, з 29.12.2016 по 01.04.2017, з 12.04.2017 по 28.05.2017, з 20.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 31.07.2018, з 23.02.2019 по 18.09.2019, з 16.06.2020 по 30.09.2020, з 17.10.2020 по 16.03.2021, з 01.12.2021 по 05.03.2022, з 24.02.2022 по 13.04.2022, з 24.09.2022 по 02.10.2022, з 08.12.2022 по 28.01.2023, з 24.03.2023 по 16.09.2023, з 19.09.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 31.01.2024 у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах періодів з 06.11.2015 по 07.12.2015, з 01.02.2016 по 04.09.2016, з 20.09.2016 по 13.12.2016, з 29.12.2016 по 01.04.2017, з 12.04.2017 по 28.05.2017, з 20.01.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 31.07.2018, з 23.02.2019 по 18.09.2019, з 16.06.2020 по 30.09.2020, з 17.10.2020 по 16.03.2021, з 01.12.2021 по 05.03.2022, з 24.02.2022 по 13.04.2022, з 24.09.2022 по 02.10.2022, з 08.12.2022 по 28.01.2023, з 24.03.2023 по 16.09.2023, з 19.09.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 31.01.2024 у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці, внаслідок чого провести перерахунок пенсії з 26.03.2024 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.Є. Букіна