Постанова від 11.03.2025 по справі 681/224/25

Справа № 681/224/25

Провадження 3/681/98/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2025 р. м.Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.

розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 , курсанта Військової академії (м. Одеса), молодшого сержанта, громадянина України,

за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

24.02.2025 молодший сержант ОСОБА_1 перебував на території тимчасового розташування Військової академії (м.Одеса) у м. Полонне, вул. Забілінська, 79, Шепетівського району Хмельницької області, о 15 год 55 хв начальником патруля ІНФОРМАЦІЯ_3 майором ОСОБА_2 , йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Тест проводився за допомогою технічного засобу «Алкофор-307» на виявлення алкогольних речовин в організмі, було встановлено позитивний результат 0,410‰, про що було складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу.

Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду (воєнного стану).

У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, 10.03.2025 подав заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що вину визнає.

Статтею 268 КУпАП передбачений вичерпний перелік статей при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ст. 130 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даною статтею у судовому засіданні не є обов'язковою.

У зв'язку з цим суд, на виконання вимог ст. 277 КУпАП, з дотриманням строків розгляду даної справи, здійснює судовий розгляд у відсутності ОСОБА_1 , беручи до уваги подану ним заяву.

Відповідно до Закону України «Про дисциплінарний статут Збройних Сил України» військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку та зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема: не вживати під час проходження військової служби наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Положеннями частини першої ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Відповідно до частини другої ст. 172-20 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.

Частина третя ст. 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до пункту 14 ІІ розділу Інструкції «Про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення» затвердженої наказом Служби зовнішньої розвідки України 14 серпня 2018 року № 300, до протоколу, що надсилається до суду, долучаються матеріали, які підтверджують факт вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення. Кожен долучений до протоколу документ із реквізитами (датою, адресою, назвою, підписами) має містити достовірну інформацію.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 об'єктивно підтверджується сукупністю зібраних доказів у справі, а саме даними:

- протоколу про військове адміністративне правопорушення ЛВХ № 74 від 24.02.2025, яким зафіксовано факт вчинення правопорушення ОСОБА_1 (а.с. 1-2);

- військового квитка серії НОМЕР_2 , виданим 17.04.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 , та витягом із наказу начальника Військової академії №263 від 30.08.2024 якими підтверджується, що ОСОБА_1 є курсантом Військової академії (м. Одеса) (а.с.5-6, 9);

- акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу №102, відповідно до якого 24.02.2025 о 15 год 55 хв ОСОБА_3 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 у присутності свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пройшов огляд на стан сп'яніння, у зв'язку з виявленими ознаками, а саме запаху алкоголю з ротової порожнини за допомогою засобу «Алкофор307» серійний номер Q2201100101, результат - 0,410‰ (а.с.4);

- пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 24.02.2025, зі змісту яких вбачається, що вони були присутні під час проведення огляду для встановлення стану алкогольного сп'яніння молодшого сержанта ОСОБА_1 (а.с. 7-8).

Крім того, за даними протоколу про адміністративне правопорушення ЛВХ №74 від 24.02.2025, ОСОБА_1 також обвинувачується у тому, що 24.02.2025 о 09 год 30 хв він перебував на території тимчасового розташування Військової академії (м.Одеса) у АДРЕСА_1 та виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду (воєнного стану), що підтверджується даними висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Проте слід зазначити, що у долученому до матеріалів справи висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №8 від 24.02.2025 (а.с.3) не зазначено прізвище, ім'я, по батькові особи, яку направлено на огляд у зв'язку з чим судом не може братися до уваги такий доказ.

Враховуючи вищенаведене ОСОБА_1 не підлягає притягненню до відповідальності за епізодом, який відбувся 24.02.2025 о 09:30 год.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обираючи вид стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, наслідки, що настали, дані про особу порушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан.

Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись наведеним, ст. 27, 33, 40-1, 279, 280, 283, 287-289, 375 КУпАП суддя, -

УХВАЛИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн в дохід держави (Отримувач - ГУК у Хмел.обл./Полонська мтг/21081100, код отримувача ЄДРПОУ - 37971775, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA798999980313020106000022657, призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (Стягувач - держава в особі Державної судової адміністрації України, код ЄДРПОУ 26255795, місцезнаходження: вул.Липська, 18/5, м.Київ, поштовий індекс: 01601; отримувач -ГУК у м. Києві/м.Київ//22030106, код отримувача ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору на користь держави).

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, що становитиме 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.

Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців.

Суддя Н.А.Горгулько