Постанова від 11.03.2025 по справі 607/3433/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2025 Справа №607/3433/25 Провадження №3/607/1790/2025

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В., з участю секретаря судового засідання Бумби М.І., прокурора Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Бугіра Є.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в заді суду в м. Тернополі матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Ладичин Теребовлянського району Тернопільської області, громадянина України, одруженого, працюючого начальником відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національної поліцією України Тернопільської обласної прокуратури, жителя та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , протягом року до відповідальності за аналогічне правопорушення не притягувався,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури та відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 12.02.2024 о 14:14 год. та 12.02.2024 о 12:46 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення не визнав, пояснивши, що він не є суб'єктом декларування, а тому спірні щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік не повинен був подавати взагалі. Також пояснив, що він не подавав такі декларації при прийнятті на посаду у 2020 році, оскільки таке подання у нього не вимагалось. Крім цього, зазначив, що він у лютому 2024 звертався з інформаційним запитом до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо необхідності подання ним щорічних декларацій, оскільки він не є посадовою особою органів прокуратури, однак чіткої відповіді на такий запит не отримав. Тому, просить закрити провадження у даній справі у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення.

Прокурор Бугір Є.М. в судовому засіданні вказав, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП у повній мірі доведена матеріалами справи, а тому просить визнати його винним у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та визначити покарання у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.

Встановлено, що наказом керівника Тернопільської обласної прокуратури №821-к від 20.10.2020 «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 », ОСОБА_1 прийнято з 21.10.2020 на посаду начальника відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури.

Наказом в.о. керівника Тернопільської обласної прокуратури від 13.12.2023 №968к, вважати з 13.12.2023 начальника відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_1 начальником відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури.

Наказом керівника Тернопільської обласної прокуратури від 24.06.2024 №484к, вважати начальника відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_1 з 24.06.2024 начальником відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Тернопільської обласної прокуратури.

Як вбачається із копій табелів обліку використання робочого часу за період з 23.10.2023 по 25.03.2024, ОСОБА_1 , як начальник зазначеного відділу прокуратури Тернопільської області здійснював їх візування як відповідальна особа.

Згідно із положеннями Розподілу обов'язків між працівниками відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури, затвердженого Першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури 13.07.2023, відділ приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації є структурним підрозділом управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури. Розділом 1 зазначеного Розподілу передбачено, що начальник зазначеного відділу ОСОБА_1 здійснює загальне керівництво діяльністю підпорядкованого відділу, організовує, спрямовує і контролює його роботу з урахуванням плану роботи обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, рішень нарад, інших організаційно-розпорядчих документів; здійснює контроль за виконанням працівниками відділу функціональних обов'язків, дотримання ними трудової дисципліни та своєчасного інформування керівництва Тернопільської обласної прокуратури про кримінальні правопорушення і події, які набули чи можуть набути негативного суспільного резонансу; здійснює оперативний контроль за організацією роботи з питань приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації в окружних прокуратурах; вживає заходи щодо усунення організаційних прорахунків в їх роботі; складає та подає для затвердження начальнику управління щомісячні графіки чергувань старших інспекторів відділу, у разі необхідності забезпечує їх взаємозаміну чи особисто здійснює чергування; розглядає документи, що надійшли до відділу, у межах компетенції підписує, візує службові документи; здійснює розподіл функціональних обов'язків між працівниками відділу, подає його на погодження начальнику управління; проводить оперативні наради працівників відділу; визначає заходи щодо удосконалення діяльності відділу; здійснює координацію роботи відділу з іншими структурними підрозділами Тернопільської обласної прокуратури; відповідає за організацію діловодства у відділі.

Згідно із пунктом 4.3 Положення про управління за додержанням законів Національною поліцією України Тернопільської обласної прокуратури, затвердженим наказом керівника Тернопільської обласної прокуратури від 24.07.2024 №55, відділ приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації забезпечує: - приймання оперативної інформації про кримінальні правопорушення, її опрацювання та аналіз; - щоденну підготовку інформації керівництву обласної прокуратури шляхом складання письмового звіту начальнику управління, надання копій звітів, зведень про кримінальні правопорушення та події, які набули або можуть набути суспільного резонансу, керівництву обласної прокуратури, керівникам інших самостійних структурних підрозділів; - цілодобове чергування у приміщення обласної прокуратури; - отримання сигналів оповіщення, перевірку справності та готовності до роботи каналів та засобів зв'язку системи оповіщення; - зберігання таємних пакетів з питань оборонно-мобілізаційної роботи.

12.02.2024 начальником відділу кадрової роботи та державної служби Тернопільської обласної прокуратури за №07-93вих.24 складено повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме про встановлення факту несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки ОСОБА_1 , який працює на посаді начальника відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно із п.п. «е» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Рахункової палати, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.

Під посадовими та службовими особами слід розуміти працівників державних органів, які: 1) здійснюють функції представників влади; 2) обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. До представників влади належать, зокрема, працівники державних органів, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості (п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 «Про судову практику у справах про хабарництво»). Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт. (роз'яснення НАЗК «Суб'єкти декларування» від 13.11.2023).

В силу вимог ч.1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2022 та зареєстрованого Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384, прийнятий Верховною Радою України 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічні декларації за 2021 та за 2022 роки, у строк не пізніше 31.01.2024.

Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді та після відновлення декларування суб'єкти подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, маючи можливість не пізніше 31.01.2024 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та за 2022 рік, зобов'язаний був їх подати у встановлений Законом строк.

Однак, як вбачається із даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік - 12.02.2024 о 12:46 год., та за 2022 рік - 12.02.2024 о 14:14 год., тобто несвоєчасно.

Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.

Пунктом 5 розділу II Порядку передбачено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу про адміністративні правопорушення відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Докази поважності причини щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, у ОСОБА_1 відсутні, останній суду їх не надав.

Відповідно до ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Винуватість ОСОБА_1 повністю доводиться матеріалами справи, дослідженими в судовому засідання, а саме даними, що містяться в протоколах про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 86 та №87 від 14.02.2025 року; копії повідомлення Тернопільської обласної прокуратури №07-93вих24 від 12.02.2024, адресованих Національному агентству з питань запобігання корупції, згідно яких Тернопільською обласною прокуратурою повідомлено про факт несвоєчасне подання щорічних декларацій начальником відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_1 за 2021 та за 2022 рік, скріншотом з офіційного сайту НАЗК щодо декларацій, які подані ОСОБА_1 у 2024 році, копіями декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, які були подані ОСОБА_1 ; копіями розподілу обов'язків між працівниками відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Тернопільської обласної прокуратури, затвердженого Першим заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури 13.07.2023, копіями Положення про управління за додержанням законів Національною поліцією України Тернопільської обласної прокуратури, затвердженим наказом керівника Тернопільської обласної прокуратури від 24.07.2024 №55, даними про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 по 13.02.2024, копіями наказів керівника Тернопільської обласної прокуратури від 20.10.2020 №821к, від 13.12.2023 №968к, від 24.06.2024 №484к, копіями Табелів обліку використання робочого часу, які підписувались ОСОБА_1 , як начальником означеного відділу Тернопільської обласної прокуратури.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності.

Зважаючи на вищевказані обставини справи з урахуванням особи порушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення аналогічних правопорушень, оцінюючи в сукупності дії ОСОБА_1 та його ставлення до вказаних дій, конкретні обставини вчиненого адміністративного правопорушення, з урахуванням даних, що позитивно характеризують особу, суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в розмірі наближеного до мінімального.

Крім того, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн., сплата якого передбачена ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 251, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, Закону України «Про запобігання корупції»,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.

Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот гривень) 00 коп. в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять гривень) 60 коп. в дохід держави.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Постанову складено та проголошено судом 11.03.2025 року.

СуддяВ. В. Ромазан