11.03.2025 Справа №607/4935/25 Провадження №3/607/2380/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли із Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Козилівка Корюківського району Чернігівської область, громадянина України, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира 6-го зенітного кулеметного відділення 3 зенітного кулеметного взводу 3 зенітної кулеметної роти, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за ч. 2 ст. 172-17, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-
З 26 листопада 2023 року у військовій частині НОМЕР_1 проходить військову службу за мобілізацією старший сержант ОСОБА_1 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №19 від 16.11.2023).
Також, старший сержант ОСОБА_1 з 02.01.2025 знаходиться на виконанні бойового розпорядження згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 №02 від 02.01.2025.
Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі-Статуту), старший сержант ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки.
Всупереч наведеним вимогам Статуту, діючи умисно, всупереч інтересам служби, старший сержант ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, вчинене в умовах особливого періоду за наступних обставин: 06 березня 2025 року о 17 год 00 хв, за місцем несення бойового чергування в АДРЕСА_2 під час дії воєнного стану командиром 3 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено командира 6-го зенітного кулеметного відділення 3-го зенітного кулеметного взводу 3-ї зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме хитка хода, незв'язане мовлення, почервоніння шкіряного покриву обличчя, різкий запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка, що не відповідала обстановці. У цей же день, вищевказаного військовослужбовця старшого сержанта ОСОБА_1 було доставлено до КНП "ТОМЦСНЗ" ТОР м. Тернопіль, з метою проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, де було встановлено рівень алкогольного сп'яніння 1,8 проміле. Був поставлений діагноз "Гостра алкогольна інтоксикація неускладнена. Середня ступінь алкогольного сп'яніння", виписка від 06.03.2025. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №7/А4912 від 07.03.2025 ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП.
Окрім цього, діючи умисно, всупереч інтересам служби, старший сержант ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, вчинене в умовах особливого періоду, за наступних обставин: 06 березня 2025 року о 17 год 00 хв на місці несення бойового чергування в АДРЕСА_2 під час дії воєнного стану командиром 3 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено командира 6-го зенітного кулеметного відділення 3-го зенітного кулеметного взводу 3-ї зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме хитка хода, незв'язане мовлення, почервоніння шкіряного покриву обличчя, різкий запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка, що не відповідала обстановці. У цей же день, вищевказаного військовослужбовця старшого сержанта ОСОБА_1 було доставлено до КНП "ТОМЦСНЗ" ТОР м. Тернопіль, з метою проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, де було встановлено рівень алкогольного сп'яніння 1,8 проміле. Був поставлений діагноз "Гостра алкогольна інтоксикація неускладнена. Середня ступінь алкогольного сп'яніння", виписка від 06.03.2025. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №6/А4912 від 07.03.2025 ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходяться справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, а саме: справа №607/4935/25, номер провадження 3/607/2380/2025, яка кваліфікується за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП та справа №607/4937/25, номер провадження 3/607/2381/2025, яка кваліфікується за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, вважаю що відповідно ст. 36 КУпАП, вказані справи слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер: справи №607/4935/25, номер провадження 3/607/2380/2025.
ОСОБА_1 в ході розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності, власну вину у вчинених правопорушеннях визнав повністю та розкаюється у вчиненому.
Крім власного визнання, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень доведена матеріалами дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними протоколу №7/А4912 від 07.03.2025 про військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-17 КУпАП; даними протоколу №6/А4912 від 07.03.2025 про військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП; випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП "Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань ТОР від 06.03.2025; рапортом командира 3 зенітної кулеметної роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 06.03.2025; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №296 від 16.10.2025; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №19 від 26.11.2025; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №02від 02.01.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 07.03.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 07.03.2025.
За визначенням, викладеним у статті 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-ХІІ від 21.10.1993 , мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з МСТОЮ планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу, а особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05:30 год 24.02.2022 на всій території України введено воєнний стан, який відповідно ю Указу Президента України №133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану на території України продовжено на 90 діб.
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Враховуючи вищевикладене, на даний час на всій території України діє особливий період.
За вказаних обставин суд приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172?17 КУпАП - порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, вчинене в умовах особливого періоду та ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172?20 КУпАП - поява військовослужбовця, військовозобов'язаного на території військової частини в нетверезому стані, вчинене в умовах особливого періоду, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності у відповідності до ст. 36 КУпАП, в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, взявши до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, враховуючи пом'якшуючі обставини, а саме: визнання вини, та щире розкаяння у вчинених правопорушеннях вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» (із змінами та доповненнями) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Тому, у відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33, 36, ч. 2 ст. 172-17, ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, суд -
Об'єднати справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме: справу №607/4935/25, номер провадження 3/607/2380/2025, яка кваліфікується за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП та справу №607/4937/25, номер провадження 3/607/2381/2025, яка кваліфікується за ч. 3 ст. 172-20 та присвоїти їм єдиний номер: справи №607/4935/25, номер провадження 3/607/2380/2025.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-17, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення на підставі ст. 36 КУпАП у виді штрафу в користь держави у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення ОСОБА_1 постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу (34000 гривень); витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський