Постанова від 17.11.2010 по справі 2а-7655/10/1270

Категорія №2.17

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2010 року Справа № 2а-7655/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Ігнатович О.А.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - головний спеціаліст контрольно-правового відділу

Гриненко І.С. (довіреність від 14.10.2010 № 20-П/10)

провідний спеціаліст відділу нагляду за діяльністю емітентів

та корпоративних фінансів

Кулік А.А. (довіреність від 04.11.2010 № 24-П/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант»

до Луганського територіального управління

Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій

за правопорушення на ринку паперів від 27 березня 2009 року № 49-ЛУ,

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2010 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2009 № 49-ЛУ.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 03.09.2010 публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» отримало постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17.02.2010 у справі № 2а-408/10/1270 за адміністративним позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 3400,00 грн., накладених постановою від 27.03.2009 № 49-ЛУ за правопорушення на ринку цінних паперів.

З постановою Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.03.2009 № 49-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів позивач не погоджується з таких підстав.

По-перше, на думку позивача, відповідачем при складанні акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.03.2009 № 49-ЛУ та постанови від 27.03.2009 № 49-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів були порушені норми Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, щодо його форми та змісту. Зокрема, відповідачем не з'ясований склад правопорушення у частини суб'єкта правопорушення, у зв'язку з чим, на думку позивача, порушення не розкрито.

По-друге, позивач зазначив, що не отримував від відповідача ні акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.03.2009 № 49-ЛУ, ні постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2009 № 49-ЛУ, про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.03.2009 та про виділення справи про правопорушення на ринку цінних паперів в окреме провадження від 17.03.2009, і звернув увагу суду на те, що відповідачем порушено порядок відправки документів.

По-третє, у листопаді 2009 року акції держави у статутному фонді публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» були приватизовані, і тому, на думку позивача, приватні інвестори, які придбали акції публічного акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», не повинні відповідати за правопорушення, яке скоїла сама держава.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду позивач повідомлявся належним чином (арк. справи 20). 16 листопада 2010 року на адресу суду за вхідним реєстраційним номером 51861 від представника позивача на підставі частини 4 статті 122 КАС України надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю.

Представники відповідача у судовому засіданні надали заперечення на позовну заяву від 16 листопада 2010 року № 3716-1 (арк. справи 24-26). У запереченнях на позовну заяву відповідач зазначив, що відкрите акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктів 1, 3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІV квартал 2008 року шляхом її подання до Комісії у термін до 20 лютого 2009 року, знаючи, що станом на 01 жовтня 2008 року володіє державною часткою в обсязі більше 25 відсотків акцій у статутному капіталі.

Дії відповідача підпадають під ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - неподання інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Твердження позивача, що відповідачем не з'ясований склад правопорушення, є хибним, оскільки відкрите акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» є емітентом, що на час винесення постанови мало державну частку в обсязі 25 % і більше акцій у статутному капіталі станом на перше число звітного кварталу. Суб'єкт - це юридична особа (акціонерне товариство), яка зобов'язана самостійно розкривати квартальну інформацію шляхом її подання до Комісії. Публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» за організаційно-правовою формою є товариством, яке створене у виді акціонерного товариства, що не суперечить статті 83 ЦК України та статті 24 Закону України «Про господарські товариства». Згідно статті 93 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми обов'язками. Тому санкцію за постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27 березня 2009 року № 49-ЛУ застосовано правомірно, а відповідальність за правопорушення несе юридична особа - публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» (на час винесення постанови відкрите акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант»).

Крім того, відповідач зазначив, що згідно Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, якими встановлений виключний порядок провадження у справах про правопорушення на ринку цінних паперів, зокрема, визначена тільки процедура направлення документів по справі. Процедура отримання емітентами та вручення емітенту чи перевірка під час винесення постанови про накладення санкцій отримання емітентом (вручення емітенту) рекомендованих листів, які направлені Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в порядку, передбаченому Правилами № 2272, контроль за отриманням (врученням) їх (листів) адресатам вказаними нормативними актами не передбачені.

На підставі вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню повністю, з огляду на таке.

Згідно із абзацом 2 статті 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до статті 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:

- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;

- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;

- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;

- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);

- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;

- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;

- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;

- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;

- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;

- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;

- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;

- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;

- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі статтею 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року (частина 5 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»).

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до частини 6 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.

Згідно з главою 1 розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію (далі - квартальна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення. Квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу. Обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється, зокрема, на акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу.

З наданої регіональним відділенням Фонду державного майна України по Луганській області інформації від 09.12.2008 № 11-08-05615 вбачається, що станом на 01 жовтня 2008 року відкрите акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» у статутному капіталі мало державну частку розміром 67,156 відсотків (арк. справи 37, 37 зворотній бік).

З огляду на викладене, позивач в силу підпункту 3.1 пункту 3 глави 1 розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів зобов'язаний здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів розкриття квартальної інформації на фондовому ринку має здійснюватись шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.

Акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу, згідно із пунктом 3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.

У відповідності із пунктом 4 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів при наданні квартальної інформації до Комісії акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу, надають (надсилають) квартальну інформацію до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням.

Відкрите акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», правонаступником якого внаслідок реєстрації змін до статутних документів на виконання вимог Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VІ «Про акціонерні товариства» є публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 2 розділу ІV, пунктів 14, 14.1 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, не надало регулярну квартальну інформацію за ІV квартал 2008 року до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 17 березня 2009 року № 49-ЛУ (арк. справи 31).

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації.

На підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 17 березня 2009 року № 49-ЛУ Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27 березня 2009 року № 49-ЛУ (арк. справи 35), яку 30 березня 2009 року згідно супровідного листа за № 742-1 та копії фіскального чеку від 30 березня 2009 року за № 8082 направлено відкритому акціонерному товариству «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» (арк. справи 34, 36).

Згідно з пунктом 16 Розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанови по справі про адміністративне правопорушення), постанови про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек.

З матеріалів справи вбачається, що Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку надіслані позивачу постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.03.2009 № 542-2, акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.03.2009 № 49-ЛУ, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 18.03.2009 № 635-1, постанова про виділення справи про правопорушення на ринку цінних паперів в окреме провадження від 17.03.2009 № 628-2, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2009 № 49-ЛУ (арк. справи 27, 29, 31, 32, 35), про що свідчать реєстри відправленої поштової кореспонденції від 06.03.2009, від 18.03.2009 з відбитком календарного штемпелю об'єкта поштового зв'язку (арк. справи 28, 30, 33) та копії фіскальних чеків від 06.03.2009 № 6681, від 18.03.2009 № 7695 та від 30.03.2009 № 8082 (арк. справи 28, 30, 33, 36).

Вищевикладене спростовує доводи позивача в обґрунтування заявленого адміністративного позову щодо порушення відповідачем порядку надіслання позивачу документів при розгляді справи про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосуванні санкцій.

Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Статтею 91 Цивільного кодексу України серед іншого встановлено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників (стаття 92 Цивільного кодексу України).

Статтею 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Враховуючи, що публічне акціонерне товариство «Попаснянська швейна фабрика «Елегант» внаслідок реєстрації змін до статутних документів на виконання вимог Закону України від 17 вересня 2008 року № 514-VІ «Про акціонерні товариства» є правонаступником відкритого акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», воно набуло всіх прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства «Попаснянська швейна фабрика «Елегант», зокрема, і в частині понесення відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів.

Оскільки при судовому розгляді справи не знайшли свого підтвердження обставини щодо протиправності постанови Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.03.2009 № 49-ЛУ, у суду відсутні правові підстави для її скасування, що, в свою чергу, є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 17 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 22 листопада 2010 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 69, 70, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 22 листопада 2010 року.

Суддя Т.І. Чернявська