Постанова від 30.11.2010 по справі 2а-8324/10/1270

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 листопада 2010 року Справа № 2а-8324/10/1270

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом прокурора Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Нопопавлівська» про стягнення суми штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2010 року прокурора Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Нопопавлівська» про стягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що при проведенні 04.08.2010 Краснолуцьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання ВП «Шахта «Новопавлявська» Державного підприємства «Донбасантрацитантрацит» вимог припису № 02/26-0563 від 19.03.2010 встановлено, що ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацитантрацит» не виконані вимоги припису від 19.03.2010 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін, що є правопорушенням в електроенергетиці. У зв'язку з цим, керуючись ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», начальником інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні ДП «Донбасантрацит» була винесена постанова № 02/26-0132 від 13.08.2010 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Красний Луч Луганської області протягом 30 днів з дня отримання постанови. Постанова про накладення санкцій за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржена. Платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

У зв'язку з зазначеним, прокурор просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 1700,00 грн.

Ухвалою від 04 листопада 2010 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

Згідно п.3 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень.

На день розгляду справи відповідач не надав суду заперечення на позов чи заяву про визнання позову, хоча про розгляд справи був повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, відповідно до якого відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 09.11.2010 (а.с. 23).

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

Встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено відокремлений підрозділ «Шахта «Новопавлівська» Державного підприємства «Донбасантрацит», за результатами якого відносно відповідача було винесено припис від 19.03.2010 № 02/26-0563 про зобов'язання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 22.06.2010 (а.с. 9).

У серпні 2010 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відокремленим підрозділом «Шахта «Новопавлівська» Державного підприємства «Донбасантрацит» вимог вищевказаного припису. Актом перевірки (протокол) від 04.08.2010 № 02/26-0132 встановлено, що споживачем ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» не виконані вимоги припису №02/26-0563 від 19.03.2010 - з 4-х пунктів Припису не виконані 4 (п.п. 1, 2, 3, 4), що є правопорушенням в електроенергетиці (а.с. 8).

На підставі зазначеного акту перевірки постановою начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Вайнера Володимира Юхимовича від 13.08.2010 № 02/26-0132 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1700,00 грн. (а.с. 6).

Копію постанови відповідач отримав 20.08.2010, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 7). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Постанова в установленому законом порядку відповідачем не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.

За таких обставин, суддя вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 159-163, 183-2 КАС України, Законом України «Про електроенергетику», суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора Кам'янобрідського району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» (94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, п/р 2600730120636) в дохід Державного бюджету України (п/р № 31115106700039, одержувач - Державний бюджет м. Красний Луч, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, ід.код 24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).

Копію постанови надіслати сторонам невідкладно.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

СуддяО.В. Захарова