Справа № 944/6932/24
Провадження №3/944/258/25
11.03.2025 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Матвіїв І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
03 грудня 2024 року о 23:46:00 год ОСОБА_1 , який згідно постанов Яворівського районного суду Львівської області та Шевченківського районного суду м.Львова двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП по вул.Вербицького,18 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей звужені та не реагують на світло, неприродня блідність, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння водій у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.130 КУпАП.
Крім того, 06 січня 2025 року о 14:58:00 год ОСОБА_1 , який згідно постанов Яворівського районного суду Львівської області та Шевченківського районного суду м.Львова двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП по вул.Шевченка,15 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка що не відповідає обстановці, неприродня блідність, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння водій у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.130 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи протягом року підданим адміністративному стягненню, передбаченому ч.4 ст.126 КУпАП, повторно 06 січня 2025 року о 14:58:00 год, по вул.Шевченка,15 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 не маючи права керування транспортним засобом. Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху України, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, 22 січня 2025 року о 18:30:00 год ОСОБА_1 , який згідно постанов Яворівського районного суду Львівської області та Шевченківського районного суду м.Львова двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП по вул.Шевченка,28 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка що не відповідає обстановці, неприродня блідність, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння водій у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.130 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи протягом року підданим адміністративному стягненню, передбаченому ч.4 ст.126 КУпАП, повторно 22 січня 2025 року о 18:30:00 год, по вул.Шевченка,28 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 не маючи права керування транспортним засобом. Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху України, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Крім того, 10 лютого 2025 року о 12:10:00 год ОСОБА_1 , який згідно постанов Яворівського районного суду Львівської області та Шевченківського районного суду м.Львова двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП по вул.Шевченка,2 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродня блідність обличчя, тремтіння пальців рук, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння водій у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.130 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи протягом року підданим адміністративному стягненню, передбаченому ч.4 ст.126 КУпАП, повторно 10 лютого 2025 року о 12:10:00 год, по вул.Шевченка,2 в м.Новояворівськ Яворівського району Львівської області, керував транспортним засобом марки «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 не маючи права керування транспортним засобом. Такими своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1а Правил дорожнього руху України, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, хоча повідомлявся про час та місце такого шляхом надсилання повістки на адресу, зазначену в протоколі про адміністративне правопорушення. Причину неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не подав.
У відповідності до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», частини 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що права особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження.
Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до глави 21 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.
Відтак, з метою усунення зловживань процесуальними правами особи, відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, уникнення затягування розгляду справи, вважаю, що відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення можливо розглядати у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт вчинення ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП правопорушень стверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №188116 від 04.12.2024 року, постановами суду, які виготовлені з Єдиного державного реєстру судових рішень;направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 04.12.2024, відеозаписами на СD-диску, якими підтверджується, що подія мала місце 04.12.2024 року, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції перебуває із явними ознаками наркотичного сп'яніння працівниками поліції було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі, на що ОСОБА_1 категорично та ствердно відмовився;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №214205 від 06.01.2025 року, постановами суду, які виготовлені з Єдиного державного реєстру судових рішень; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.01.2025, відеозаписами на СD-диску, якими підтверджується, що подія мала місце 06.01.2025 року, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції перебуває із явними ознаками наркотичного сп'яніння працівниками поліції було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі, на що ОСОБА_1 категорично та ствердно відмовився;
- постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕПР1 №214198 від 06.01.2025, довідками адмінпрактики,а також іншими доказами, які наявні в матеріалах справи;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №227708 від 22.01.2025 року, постановами суду, які виготовлені з Єдиного державного реєстру судових рішень; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 22.01.2025, відеозаписами на СD-диску, якими підтверджується, що подія мала місце 22.01.2025 року, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції перебуває із явними ознаками наркотичного сп'яніння працівниками поліції було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі, на що ОСОБА_1 категорично та ствердно відмовився;
- постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕПР1 №227700 від 22.01.2025, довідками адмінпрактики, а також іншими доказами, які наявні в матеріалах справи;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №243253 від 10.02.2025 року, постановами суду, які виготовлені з Єдиного державного реєстру судових рішень; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.02.2025, відеозаписами на СD-диску, якими підтверджується, що подія мала місце 10.02.2025 року, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції перебуває із явними ознаками наркотичного сп'яніння працівниками поліції було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі, на що ОСОБА_1 категорично та ствердно відмовився;
- постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕПР1 №243261 від 10.02.2025, довідками адмінпрактики, а також іншими доказами, які наявні в матеріалах справи.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив таке.
Аналізуючи вищенаведені докази, що безпосередньо дослідженні та здобуті в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності в їх сукупності, приходжу до переконання в доведенні винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених: ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
Щодо правого регулювання порядку проходження огляну на стан сп'яніння та застосування правових норм до обставин цієї справи.
Диспозицiєю ч.1 cт. 130 КУпAП передбачено відповідальність за:
1) кeрування трaнспортними зaсобами особами в cтані aлкогольного, нaркотичного чи іншого сп'янiння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції;
2) передачу кeрування трaнспортним засoбом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лiкарських препаратів;
3) вiдмову oсоби, яка кeрує тpанспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан aлкогольного, нaркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лiкарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.3 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, законодавством не тільки не передбачено права водія відмовитися від проходження огляду на стан сп'яніння, а й встановлено обов'язок водія пройти такий огляд на вимогу працівника поліції.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння регулюється ст. 266 КУпАП.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Процедура огляду встановлюється такими підзаконними нормативними актами, які прийняті на виконання ст.266 КУпАП і деталізують норми цієї статті: Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (надалі Порядок №1103); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (надалі Інструкція № 1452/735).
Ці нормативно-правові акти передбачають два види огляду: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу і лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п.12 розділу II Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» чітко передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
У пункті 3 розділу I Інструкції №1452/735 перелічені такі ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Тобто, законодавством чітко передбачено, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться виключно в закладі охорони здоров'я, при цьому, поліцейські зобов'язані забезпечити направлення водія до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Враховуючи застосування поліцейськими у відповідності до вимог ст.266 КУпАП, технічні засоби відеозаписів, дані записи можливі для відтворення, доданий до протоколу у встановленому законом порядку, а тому суд визнає його належним і допустимим доказом у даній справі.
Відображені на відеозаписі події повністю узгоджуються з письмовими поясненнями свідків, які підтвердили, що дані події мали місце.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам статті 266 КУпАП і Згідно з пунктом 12 розділу ІІ Інструкції № 1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
За таких обставин, суд вважає, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом правопорушень, передбачених ч.3 ст.130 КУпАП, як відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тач.5 ст.126 КУпАП повторно протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При вирішенні даної справи суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника та ступінь його вини.
Таким чином, враховуючи, у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, також беручи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне, з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП України застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом, в межах санкції ч.3 ст.130 КУпАП без оплатного вилучення транспортного засобу, що за своїм видом та мірою відповідає, визначеній у ст.23 КУпАП, меті накладення адміністративного стягнення, і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Проте без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки відповідно до матеріалів справи транспортний засіб «Audi А4», номерний знак НОМЕР_1 , не належить ОСОБА_1 , а є власністю іншої особи ОСОБА_2 .
Згідно з п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605,60 гривень.
Керуючись ст.221, 283, 284 КпАП України, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 , ч.3 ст.130 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення:
- за ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу у розмірі дві тисячі чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу;
- за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у сумі 51 000 гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на десять років.
Остаточно призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення відповідно до вимог ч.2 ст.36 КУпАП у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на десять років.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений постановою КМ України.
Суддя І.М.Матвіїв