Рішення від 03.03.2025 по справі 140/241/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/241/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Торгун С.В.,

за участю представника позивача Коляди Д.І.,

представника відповідача Роскошнової Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (далі - ТзОВ «Негабарит-Сервіс», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0325850709 від 25.11.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» з питань дотримання вимог валютного законодавства по контракту №АА05804 від 15.12.2023 та контракту №АА05805 від 15.12.2023 за період з 15.12.2023 по 10.10.2024 про що складено акт перевірки №29878/07-09/37707423 від 23.10.2024.

Згідно даного акту, посадовою особою ГУ ДПС у Волинській області встановлено порушення п.3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції» №2473-VIII від 21.06.2018 року та п.14-2 Постанови Правління НБУ «Про банківської системи в період запровадження воєнного стану» №18 від 24.02.2022, а саме порушення граничних термінів розрахунків при здійсненні імпортних операцій від 16.01.2024 по контракту №АА05804 та контракту №АА05805 від 15.12.2023 та на підставі вказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення №0325850709 від 25.11.2024.

На думку відповідача порушення полягає у тому, що ТзОВ «Негабарит-Сервіс» не було поставлено товар у граничний термін згідно п.14-2 Постанови Правління НБУ «Про банківської системи в період запровадження воєнного стану» №18 від 24.02.2022 (180 календарних днів), а саме у строк до 13.07.2024 (по Платіжній інструкції №181 від 16.01.2024 та Платіжній інструкції №180 від 16.01.2024), чим вчинено порушення ч.3 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції».

Позивач стверджує, що ним було укладено контракт №АА05804 та №АА05805 від 15.12.2024 з іноземною фірмою Goldhofer Aktiengesellschaft на виконання умов яких позивачем було здійснено попередні оплати, що підтверджуються платіжною інструкцією №181 від 16.01.2024 на суму 18800 євро по контракту №АА05804 та платіжною інструкцією №180 від 16.01.2024 на суму 146 200 євро по контракту №АА05805.

ТзОВ «Негабарит-Сервіс» з метою недопущення порушення вимог валютного законодавства неодноразово зверталося до Міністерства економіки України, а саме: 29.06.2024, 25.07.2024, 06.08.2024, 21.08.2024, 05.09.2024, 17.09.2024, 17.10.2024 за отриманням висновку щодо продовження граничних строків розрахунків.

Вказує, що 11.11.2024 Міністерство економіки України видало висновок №25546 від 08.11.2024 відповідно до якого зовнішньоекономічний контракт №АА05804 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента відноситься до договорів постачання складних технічних виробів, тому по сумі попередньої оплати 18 800 євро продовжено строк розрахунків з 17.10.2024 до 01.11.2024.

12.11.2024 Міністерство економіки України видало висновок №25715 від 11.11.2024 відповідно до якого зовнішньоекономічний контракт №АА05805 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента відноситься до договорів постачання складних технічних виробів, тому по сумі попередньої оплати 146 200 євро продовжено строк розрахунків з 17.09.2024 до 01.11.2024, та з 15.11.2024 до 01.12.2024 на підставі висновку №27613 від 09.12.2024.

Таким чином позивач вважає, що оскільки ним отримано позитивні висновки Мінекономрозвитку України щодо продовження строків розрахунків за імпортною зовнішньоекономічною операцією, тому відсутні правові підстави для застосування до нього пені на підставі ч.5 ст.13 Закону України «Про валюту і валютні операції», а прийняте ГУ ДПС у Волинській області податкове повідомлення-рішення №0325850709 від 25.11.2024 вважає незаконним та просить його скасувати.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 прийнято справу до провадження та вирішено її розгляд проводити за правилами загального позовного провадження (а.с.54).

У відзиві на позовну заяву від 23.01.2025 представник відповідача проти позову заперечив та просив у його задоволенні відмовити повністю (а.с.65-117).

В обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначив, що на підставі наказу від 09.10.2024 № 3487-п та направлення від 09.10.2024 №5526 було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» з питань дотримання вимог валютного законодавства по контракту від 15.12.2023 №АА05804 та контракту від 15.12.2023 №АА05805 за період з 15.12.2023 по 10.10.2024 за результатами якої посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області складно акт від 23.10.2024 № 29878/07-09/37707423.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення п. 3. ст. 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.142 постанови Правління НБУ від 07.07.2022 №142 «Про внесення змін до Постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», щодо порушення граничних термінів розрахунків при здійсненні імпортних операцій від 16.01.2024 по контрактах №АА05804, №АА05805 від 15.12.2024 укладених з нерезидентом «Goldhofer Aktiengesellschaft» Німеччина.

За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 25.11.2024 №0325850709 форми «С» на суму 1 955 240,20 грн, а саме по контракту №АА05804 сума нарахованої пені складає 222 778,88 грн і щодо контракту №АА05805 сума нарахованої пені складає 1 732 461,32 грн.

Представник відповідача стверджує, що на виконання зобов'язань по контракту №АА05804 від 15.12.2023 у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит-Сервіс» перераховано в адресу «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина попередню оплату в сумі 18 800,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 779 754,44 грн, згідно наступної платіжної інструкції в іноземній валюті. Платіжна інструкція в іноземній валюті №181 від 16.01.2024 була проведена банком 16.01.2024 на суму 18 800,00 євро/779754,44 грн, граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024. Однак за період з 15.12.2023 по 10.10.2024 в адресу ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по вказаному контракту ТМЦ - не надійшли.

Вказує, що позивач неодноразово звертався до Міністерства економіки України із заявами щодо одержання висновку про продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком по вищезазначеному контракту , однак позивачу щоразу було відмовлено у видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями, оскільки операція резидента з імпорту товару не належить до окремих операцій, що здійснюються резидентами під час виконання зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які визначені пунктом 2 Порядку видачі висновків.

Таким чином, станом на 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит Сервіс» по контракту № АА05804 від 15.12.2023 не представлено висновок «Щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком».

Щодо контракту №АА05805 від 15.12.2023 відповідачем встановлено, що у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит-Сервіс» перераховано в адресу «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина попередню оплату в сумі 410 200,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 17 557 497,46 грн., згідно платіжних інструкцій в іноземній валюті: платіжна інструкція в іноземній валюті №180 від 16.01.2024, проведено банком 16.01.2024 на суму 146 200,00 євро/6 063 835,06 грн, граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024; платіжна інструкція в іноземній валюті № 634 від 18.06.2024, проведено банком 18.06.2024 на суму 264 000,00 євро/11 493 662,40 грн, граничний термін надходження ТМЦ 14.12.2024. За період з 15.12.2023 по 10.10.2024 в адресу ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по зазначеному контракту ТМЦ не надійшли.

Вказує, що позивач неодноразово звертався до Міністерства економіки України із аналогічними заявами як і по контракту №АА05804 від 15.12.2023 щодо одержання висновку про продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком по вищезазначеному контракту , однак позивачу щоразу було відмовлено у видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями, з аналогічних підстав.

Таким чином, станом на 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит Сервіс» по контракту № АА05805 від 15.12.2023 не представлено висновок «Щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком».

Крім того представник відповідача зазначає, що в ході перевірки позивач позовних заяв «Про стягнення заборгованості з нерезидента» «Goldhofer Aktiengesellschaft", не представлено так як не представлено сертифікату для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до законодавства України.

Разом з тим заперечує проти доводів викладених позивачем у позовній заяві щодо наступних обставин. Зауважує, що у позовній заяві позивач вказує, що з метою недопущення порушення вимог валютного законодавства товариство неодноразово зверталося до Міністерства економіки України, а саме 29.06.2024, 25.07.2024, 06.08.2024, 21.08.2024, 05.09.2024, 17.09.2024, 17.10.2024 та 11.11.2024 та 12.11.2024. Так позивачу було продовжено строк розрахунків по наведених контрактах до 01.11.2024 та до 01.12.2024.

При цьому представник відповідача наголошує, що перевірка проводилась з 10.10.2024 по 16.10.2024, тобто продовження строку розрахунків відбулось майже через місяць після закінчення перевірки (листи від 11.11.2024 та 12.11.2024).

Під час перевірки було встановлено факт того, що товар переданий у встановлені строки не був та факт того, що листами Міністерства економіки України було неодноразово відмовлено у видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком.

У зв'язку з наведеними обставинами просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із наведених у позовній заяві підстав, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив та просив в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на наступне.

В ході судового розгляду судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу від 09.10.2024 №3487-п та направлення від 09.10.2024 №5526 проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» з питань дотримання вимог валютного законодавства по контрактах від 15.12.2023 №АА05804 та №АА05805 за період з 15.12.2023 по 10.10.2024. Перевірка проводилась з 10.10.2024 по 16.10.2024 (а.с.109-110).

В ході перевірки було встановлено, що ТзОВ «Негабарит-Сервіс» в особі директора Наталії Олександрівни Мірчук укладено імпортний контракт №АА05804 від 15.12.2023 з нерезидентом «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина, в особі Tobias Leschensky. Загальна вартість контракту 94 000,00 євро.

На виконання умов імпортного контракту №АА05804 від 15.12.2023 у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 позивачем було перераховано в адресу «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина попередню оплату в сумі 18 800,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 779 754,44 гри., згідно платіжної інструкції в іноземній валюті №181 від 16.01.2024, проведено банком на суму 18 800,00 євро/779 754,44 грн., граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024.

За період з 15.12.2023 по 10.10.2024 в адресу ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по контракту №АА05804 від 15.12.2023 ТМЦ - не надійшли. За даними перевірки станом на 10.10.2024 по загаченому контракту рахується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 18 800,00 євро/779 754,44 грн., що відповідає даним бухгалтерського обліку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» (бал. рах 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» 3712 «Розрахунки за виданими авансами»).

Крім того встановлено, що ТзОВ «Негабарит-Сервіс» в особі директора Наталії Олександрівни Мірчук укладено імпортний контракт №АА05805 від 15.12.2023 з нерезидентом «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина, в особі Tobias Leschensky. Загальна вартість контракту 731 000,00 євро.

На виконання умов імпортного контракту №АА05805 від 15.12.2023 у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит-Сервіс» перераховано в адресу «Goldhofer Aktiengesellschaft» - Німеччина попередню оплату в сумі 410 200,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 17 557 497,46 грн., згідно наступних платіжних інструкцій в іноземній валюті: №180 від 16.01.2024, проведено банком 16.01.2024 на суму 146 200,00 євро/6 063 835,06 грн., граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024; №8634 від 18.06.2024, проведено банком 18.06.2024 на суму 264 000,00 євро/11 493 662,40 грн., граничний термін надходження ТМЦ

14.12.2024.

За період з 15.12.2023 по 10.10.2024 в адресу ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по контракту №АА05805 від 15.12.2023 ТМЦ - не надійшли.

За даними перевірки станом на 10.10.2024 по контракту зазначеному контракту рахується дебіторська заборгованість в сумі 410 200,00 євро/17 557 497,46 грн., (з яких прострочена 146 200,00 євро) що відповідає даним бухгалтерського обліку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» (бал. рах 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» 3712 «Розрахунки за виданими авансами»).

За результатами перевірки складно Акт про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Негабарит-Сервіс» від 23.10.2024 № 29878/07-09/37707423 (а.с.9-14, 72-77).

Перевіркою встановлено порушення п. 3. ст. 13 Закону України від 21.06.2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.142 постанови Правління НБУ від 07.07.2022 №142 «Про внесення змін до Постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», щодо порушення граничних термінів розрахунків при здійсненні імпортних операцій від 16.01.2024 по контрактах №АА05804, №АА05805 від 15.12.2024 укладених з нерезидентом «Goldhofer Aktiengesellschaft» Німеччина, що стало підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 25.11.2024 №0325850709 форми «С» на суму 1 955 240,20 грн, по контракту №АА05804 сума нарахованої пені складає 222 778,88 грн і щодо контракту №АА05805 сума нарахованої пені складає 1 732 461,32 грн. (а.с.6-8, 112-114).

Разом з тим з матеріалів справи встановлено, що позивач неодноразово, а саме: 29.06.2024, 25.07.2024, 06.08.2024, 21.08.2024, 05.09.2024, 17.09.2024, 17.10.2024 звертався до Міністерства економіки України із аналогічними заявами щодо отримання висновку про продовження граничних строків розрахунків (а.с.23-26, 28-30, 32, 34, 36, 38, 40, 42-49).

Наказами Мінекономіки від 18.07.2024 №17047, від 13.08.2024 №20912, від 05.09.2024 №23240, від 27.09.2024 №24070, від 18.09.2024 №23885, від 03.09.2024 №23094, від 09.08.2024 №20739, від 18.07.2024 №17040 позивачу було відмовлено у видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком України (а.с.31, 33, 35, 37, 41, 43-50).

11.11.2024, 12.11.2024 та 10.12.2024 Мінекономіки було видано позивачу висновки №4432-09/3367-07, №4432-09/33994-07, №4432-09/3605-07 щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, встановлених Національним банком (а.с.24-25, 27, 29).

Так відповідно до висновку від 11.11.2024 №4432-09/3367-07, винесеного на підставі наказу від 08.11.2024 №25546 Мінекономіки визнано зовнішньоекономічний контракт №АА05804 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента таким, що відноситься до договорів постачання складних технічних виробів, тому по суми попередньої оплати 18 800,00 євро продовжено строк розрахунків з 17.10.2024 до 01.11.2024 (а.с.29 зворот).

Висновком від 12.11.2024 №4432-09/3394-07, винесеного на підставі наказу від 11.11.2024 №25715 визнано зовнішньоекономічний контракт №АА05805 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента таким, що відноситься до договорів постачання складних технічних виробів, тому по сумі попередньої оплати 146 200,00 євро продовжено строк розрахунків з 17.09.2024 до 01.11.2024 (а.с.27).

Висновком від 10.12.2024 №4432-09/3605-07, винесеного на підставі наказу від 09.12.2024 №27613 визнано зовнішньоекономічний контракт №АА05805 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента таким, що відноситься до договорів постачання складних технічних виробів, тому по сумі попередньої оплати 146 200,00 євро продовжено строк розрахунків з 15.11.2024 до 01.12.2024 (а.с.24-25).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі- ПК України).

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно із пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За приписами пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Контролюючі органи, визначені пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, мають право, зокрема проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України).

Відповідно до норм п.п.54.3.3. п.54.3. ст.54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності; є контролюючий орган.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства врегульовано Законом України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VІІI (далі - Закон №2473-VІІI).

Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.

Відповідно до статті 1 Закону №2473-VIII, Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунку за операціями з експорту та імпорту товарів.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону №2473-VIII, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Частиною третьою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Згідно з пунктом 21 та пунктом 23 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

Підпунктом 1 пункту 7 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 №7 (далі -Інструкція) встановлено, що банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 Експорт, ЕК-11 реекспорт на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України належать митному оформленню), або підписання акту або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), -за операціями з експорту товарів. Банк для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів самостійно визначає систему заходів (уключаючи фіксацію цих операцій з дотриманням принципів актуальності, достовірності та інформативності) (пункт 8 Інструкції).

Згідно з підпунктом 2 пункту 9 Інструкції, банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі експорту товару після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про національний банк України» з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи. Правління Національного банку України прийнято Постанову від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова НБУ №18).

Пунктом 14-2 Постанови №18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022.

Згідно пункту 144 Постанови № 18 розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 142 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 143 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Відповідно до частиною п'ятою статті 13 Закону № 2473-VIII, порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті (частина восьма статті 13 Закону №2473-VIII).

Отже, з вищенаведених норм чинного законодавства, встановлено, що при встановленні порушення граничних строків розрахунків за операціями із експорту товарів - 365 календарних днів, а в умовах запровадження воєнного стану, за операціями із експорту товарів, здійснених, починаючи з 05 квітня 2022 року - 180 календарних днів, контролюючий орган має право на нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Тобто, у період, охоплений перевіркою (з 10.10.2024 по 16.10.2024), граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів передбачені у статті 13 Закону №2473-VIII, згідно з пунктом 142 постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами та доповненнями) і становлять 180 календарних днів.

Судом встановлено, що між ТзОВ «Негабарит-Сервіс» (покупець) та іноземною фірмою Goldhofer Aktiengesellschaft (продавець) 15.12.2023 укладено зовнішньоекономічні контракти №АА05804 та №АА05805 (а.с.15-17, 19-21).

Відповідно до пунктів 1.1. вищезгаданих контракті продавець зобов'язується передати у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти і оплатити на умовах контракту товар, зазначений в додатку 1, який є невід'ємною частиною контракту.

Загальна ціна контракту №АА05804 становить 94 000.00 євро, №АА05805 становить 731 000,00 євро.

Згідно пункту 4.1. контракту №АА05804 оплата за поставлений товар здійснюється покупцем в євро шляхом передоплати 20%, що становить 18 800,00 євро до моменту виготовлення товару та 80% що становить 75 200,00 євро після усного повідомлення про готовність товару до поставки (а.с.15 зворот).

Відповідно до пункту 4.1. контракту №АА05805 оплата за поставлений товар здійснюється покупцем в євро шляхом передоплати 20%, що становить 146 200,00 євро до моменту виготовлення товару та 80% що становить 584 800,00 євро після усного повідомлення про готовність товару до поставки (а.с.19 зворот).

На виконання умов контракту №АА05804 від 15.12.2023 у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 позивачем перераховано продавцеві «Goldhofer Aktiengesellschaft» попередню оплату в сумі 18 800,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 779 754,44 грн, згідно наступної платіжної інструкції в іноземній валюті №181 від 16.01.2024, яка проведено банком 16.01.2024, граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024 (а.с.96).

За період з 15.12.2023 по 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по контракту №АА05804 від 15.12.2023 ТМЦ не надійшли.

На виконання умов контракту №АА05805 від 15.12.2023 у періоді з 15.12.2023 по 10.10.2024 ТзОВ «Негабарит-Сервіс» перераховано на адресу «Goldhofer Aktiengesellschaft» (продавець) попередню оплату в сумі 410 200,00 євро, що в загальній сумі еквівалентно 17 557 497,46 грн., згідно наступних платіжних інструкцій в іноземній валюті: №180 від 16.01.2024, проведено банком 16.01.2024 на суму 146 200,00 євро/6 063 835,06 грн., граничний термін надходження ТМЦ 13.07.2024; №8634 від 18.06.2024, проведено банком 18.06.2024 на суму 264 000,00 євро/11 493 662,40 грн., граничний термін надходження ТМЦ 14.12.2024.

За період з 15.12.2023 по 10.10.2024 на адресу ТзОВ «Негабарит-Сервіс», по контракту №АА05805 від 15.12.2023 ТМЦ не надійшли.

Відтак, надходження ТМЦ від нерезидента без порушення граничних термінів не надійшли.

Таким чином, згідно акту перевірки від 23.10.2024 № 29878/07-09/37707423 та відповідних розрахунків за контрактами №АА05804, №АА05805 від 15.12.2023 станом на 16.10.2024 (кінець періоду перевірки) у позивача обліковувалась дебіторська заборгованість на загальну суму 429 000,00 євро.

Суд зазначає, що згідно з Законом № 2473-VIII, підставою для не нарахування (зупинення нарахування) пені є лише: звернення резидента із позовом до суду, міжнародного комерційного арбітражу про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або до уповноваженого органу відповідної країни про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента; дія форс-мажорних обставин (за наявності відповідної довідки уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту); висновок про подовження строків розрахунків, виданий центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Проте, позивачем до суду не надано підтвердження того, що останній звертався із позовом до суду чи компетентного органу, а також не надано довідки (сертифікату) Торгово - промислової палати України про наявність форс - мажорних обставин, як і не надано відповідного висновку про продовження строків розрахунків.

Крім того, позивач наголошує, що висновками Мінекономіки визнано зовнішньоекономічні контракти №АА05804 та №АА05805 від 15.12.2024 за яким здійснюються операції резидента таким, що відносяться до договорів постачання складних технічних виробів, тому позивачу продовжено граничні строки розрахунків, зокрема: висновком від 11.11.2024 №4432-09/3367-07 по сумі попередньої оплати 18 800,00 євро продовжено строк розрахунків з 17.10.2024 до 01.11.2024 (а.с.29 зворот); висновком від 12.11.2024 №4432-09/3394-07, по сумі попередньої оплати 146 200,00 євро продовжено строк розрахунків з 17.09.2024 до 01.11.2024 (а.с.27); висновком від 10.12.2024 №4432-09/3605-07, по сумі попередньої оплати 146 200,00 євро продовжено строк розрахунків з 15.11.2024 до 01.12.2024 (а.с.24-25).

Однак суд повністю погоджується з доводами представника ГУ ДПС у Волинській області, викладеними у відзиві на позовну заяву та такими, що були висловленими у судовому засіданні та зазначає, що позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Негабарит-Сервіс» було проведено у період з 10.10.2024 по 16.10.2024, а продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, Мінекономіки продовжено листами від 11.11.2024, 12.11.2024 та 10.12.2024, тобто після закінчення перевірки.

Матеріалами справи підтверджено та не спростовано позивачем факту допущення порушення встановлених законодавством строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

З огляду на вказане, за встановленого факту доведеності вчинення платником податків податкового правопорушення, рішення про застосування фінансових санкцій за вказані порушення є обґрунтованим та таким, що підлягає до виконання.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем у ході судового розгляду не надано належних та достатніх доказів, які спростовували б висновки відповідача щодо порушення вимог законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Крім того, представником позивача не заперечено, що ТМЦ від нерезидента надійшли позивачу після граничних строків, які були продовжено листами від 11.11.2024, 12.11.2024 та 10.12.2024.

З урахуванням зазначеного, відповідачем правомірно нараховано позивачу в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні штрафні фінансові санкції за порушення строків розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом у розмірі 1 955 240,20 грн.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до вимог статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Негабарит-Сервіс» (45034, Волинська область, Ковельський район, селище Люблинець, вулиця Заводська, 7-А, код ЄДРПОУ 37707423).

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Повний текст судового рішення складено 11 березня 2025 року.

Суддя А.Я. Ксензюк