Ухвала від 10.03.2025 по справі 140/2133/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/2133/25

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті особі Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Фізичної особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті особі Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу № 001/В024/2025 від 21.02.2025 про застосування штрафу у сумі 34 000 грн, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/001 віл 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/002 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів 001/В024/25/003 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/004 від 07.02.2025.

Згідно з пунктами 3, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

При цьому, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (підпункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).

У позовній заяві відповідачем зазначено Державну службу України з безпеки на транспорті особі Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті.

Слід зауважити, що відповідно до частини третьої статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

При цьому, КАС України не містить положень, за якими орган державної влади чи інший суб'єкт може бути учасником справи в особі іншого такого суб'єкта. Визначення відповідачем Державної служби України з безпеки на транспорті особі Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті не дозволяє чітко встановити, до кого безпосередньо звернені позовні вимоги, що не сприяє вирішенню спору протягом розумного строку.

Суд звертає увагу, що відповідачем у адміністративній справі виступає відповідний суб'єкт владних повноважень, який допустив порушення законних прав, свобод та інтересів особи.

З оскаржуваних постанови про накладення штрафу № 001/В024/2025 від 21.02.2025 про застосування штрафу у сумі 34 000,00 грн, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/001 віл 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/002 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів 001/В024/25/003 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/004 від 07.02.2025 слідує, що вони прийняті саме Відділом державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті.

Разом з тим, Державна служба України з безпеки на транспорті та Відділ державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті є окремими суб'єктами владних повноважень.

Отже, позивачу необхідно уточнити відповідача, до якого заявлено позовні вимоги з чітким викладенням змісту позовних вимог щодо нього, а в разі подання позову до декількох відповідачів - змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Крім того, відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Підпунктом 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік від 19 листопада 2024 року №4059-ІХ установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб 3 028 гривень.

За приписами абзацу першого частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як слідує із тексту позовної заяви позивачем заявлено вимоги майнового та немайнового характеру: 1. визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафу № 001/В024/2025 від 21.02.2025 про застосування штрафу у сумі 34 000 грн (майнова); 2. визнання протиправними та скасування рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/001 віл 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/002 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів 001/В024/25/003 від 07.02.2025, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 001/В024/25/004 від 07.02.2025 (немайнові).

Підпунктом 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, позовна заява в частині позовних вимог немайнового характеру повинна бути оплачена судовим збором в сумі 12 112,00 грн (тобто, 3 028,00 грн * 4).

Згідно пп. 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позовна вимога майнового характеру повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1 211,20 грн (тобто, 34 000,00 грн * 1%

Оскільки позивач подав позовну заяву з майновою та немайновою вимогами, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 13 323,20 грн (12 112,00 грн + 1 211,20 грн).

До позовної заяви додано квитанцію від 25.02.2025 про сплату судового збору в розмірі 3 028,00 грн, тобто у меншому розмірі як це передбачено законом.

Таким чином, позивачу потрібно доплатити судовий збір у розмірі 10 295,20 грн (13 323,20 грн - 3 028,00 грн) та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжної інструкції тощо).

Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору повністю.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином, оскільки подана позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви, у якій, з урахуванням пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України, визначити належний суб'єктний склад сторін (визначити відповідача з урахуванням положень пункту 7 частини першої статті 4 КАС України), а в разі подання позову до декількох відповідачів - з чітким викладенням змісту позовних вимог з щодо кожного з відповідачів та документу про сплату судового збору в розмірі 10 295,20 грн за подання позову.

Керуючись статтями 160, 169, 171, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті особі Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування рішень залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя С.Ф. Костюкевич