Постанова від 22.11.2010 по справі 2а-8308/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2010 року < Текст > Справа № 2а-8308/10/0870

13 год. 45 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

при секретарі Гончаренко А.І.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Тоболовської О.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернулась з адміністративним позовом до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач або Запорізька РДА) про визнання незаконною відмови Запорізької РДА у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки НОМЕР_1, яка складається з двох земельних ділянок НОМЕР_2 площею 0,0062 га та ділянка НОМЕР_3 площею 0,0438 га у власність ОСОБА_1, а також зобов'язання Запорізьку РДА затвердити технічну документацію та передати у власність позивачу земельну ділянку НОМЕР_1, яка складається з двох земельних ділянок НОМЕР_2 площею 0,0062 га та ділянка НОМЕР_3 площею 0,0438 га.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 04.06.2010 вона звернулась до Запорізької РДА із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення садівництва, яка розташована на території садівницького товариства «Світанок» Володимирівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Листом від 13.08.2010 № 2478/05-25 позивачу було відмовлено у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки у власність.

Вважає, що відмова голови Запорізької РДА у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки у власність є безпідставною та необґрунтованою, не відповідає вимогам Земельного кодексу України та порушує права позивача, які гарантовані Конституцією України. Згідно п. 11 ст. 118 Земельного кодексу України, у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку. В зв'язку з чим позивач була вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач і представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги в повному обсязі. З підстав викладених в позовній заяві, просять позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного:

- згідно кадастрових планів земельних ділянок, земельні ділянки, які позивач має намір отримати у власність, межують серед інших із землями садівничого товариства «Світанок». Однак при цьому відсутні будь - які відомості щодо погодження меж земельних ділянок із суміжним землекористувачем - СТ «Світанок». Також, не належним чином здійснено погодження меж з СТ «ДСС».

- для затвердження розробленої на замовлення позивача технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності необхідне надати документи, які підтверджують, що у позивача в користуванні перебувають відповідно земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3, а не земельна ділянка НОМЕР_1, дозвіл на розроблення технічної документації на яку було надано згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 27.11.2007 №1245, що позивачем зроблено не було.

- також, в матеріалах технічної документації поданої позивачем на розгляд до райдержадміністрації, зазначено про земельну ділянку НОМЕР_1, жодних відомостей про земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3 немає.

Крім того, в судовому засіданні, представник відповідача пояснила суду, що позивачу листом від 13.08.2010 №2478/05-25 Запорізької РДА визначено, що райдержадміністрація вважає за можливе затвердити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку із земель садівничого товариства «Світанок», виготовлену на замовлення ОСОБА_1 ДП «Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою», після усунення обставин, які унеможливлюють її затвердження. Однак, позивачем визначені в листі від 13.08.2010 №2478/05-25 обставини усунуті не були.

На підставі викладеного просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

За клопотанням позивача в судовому засіданні допитаний свідок - ОСОБА_4 - інженер ДП «Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою», який проводив оформлення технічної документації для затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність із земель садівничого товариства «Світанок», виготовлену на замовлення ОСОБА_1

Як пояснив свідок, що всі документи були оформлені належним чином, при оформлені документів їм були проведені всі необхідні дії та перевірені всі відомості, необхідні для оформлення. Вважає, що наявні документи можуть бути підставою для оформлення та затвердження Запорізькою РДА технічної документації для надання земельної ділянки у власність.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно Декрету КМУ № 15-92 від 26.12.1992 «Про приватизацію земельних ділянок», Володимирівською сільською радою було прийняте рішення № 54 від 20.12. 1994 про приватизацію земельних ділянок садового товариства «Світанок» (згідно з додатками № 1 і № 2). Відповідно до додатку № 2 позивачу була передана у власність земельна ділянка загальною орієнтовною площею 490 м2.

На підставі п.1 ст.118 Земельного кодексу України та Перехідних положень цього ж кодексу, позивач звернувся з заявою до Запорізької РДА.

Розпорядженням голови Запорізької РДА від 27.11.2007 за № 1245 позивачу було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,05 га для ведення садівництва із земель, які знаходяться в користуванні СТ «Світанок» на території Володимирівської сільської ради та запропоновано замовити виготовлення технічної документації в ліцензованій землевпорядній організації та надати у подальшому її на розгляд та затвердження.

Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку була виготовлена ДП «Запорізький науково-дослідний проектний інститут землеустрою».

Відповідно до довідки № 1866 від 10.04.2008 про правовий статус земельної ділянки, виданої відділом земельних ресурсів у Запорізькому районі, було визначено, що земельна ділянка НОМЕР_1 загальною площею 0,05 га складається із двох земельних ділянок, яким присвоєні кадастрові номери:

2322181600:07:001:1164 - площа 0,0438 га. (ділянка НОМЕР_3).

2322181600:07:001:1185 - площа 0,0062 га. (ділянка НОМЕР_2).

Технічна документація була погоджена відділом Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області, про що виданий відповідний висновок № 01-12/446 від 29.04.2010 року.

04.06.2010 позивач звернулась до Запорізької РДА із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення садівництва, яка розташована на території садівницького товариства «Світанок» Володимирівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Листом від 13.08.2010 № 2478/05-25 позивачу було відмовлено у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки у власність.

Як вбачається з зазначеного листа, підставами для відмови стали наступні обставини:

1. У технічній документації відсутнє погодження меж земельних ділянок із суміжним землекористувачем СТ «Світанок».

2. Позивачем не надано документів, які підтверджують, що земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3 перебувають в її користуванні, а не земельна ділянка НОМЕР_1, дозвіл на розроблення технічної документації на яку було надано ОСОБА_1 згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 27.11.2007 № 1245.

3 . В пояснювальній записці, технічному завданні на її виконання, яка позивачем погоджена, в довідці про правовий статус земельної ділянки, висновку про обмеження прав на земельну ділянку від 04.06.2010 № 01-08/266, виданому начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації зазначено про земельну ділянку НОМЕР_1, жодних відомостей про земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3 немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з наведеним, Запорізька РДА повинна діяти строго в межах своєї компетенції, визначеної чинним законодавством України, і не може затвердити технічну документацію із землеустрою, щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, якщо зазначена документація містить в собі недоліки.

Посилання позивача, що підставою для відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку не може бути відсутність акту погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.

Відповідно до ст.29 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 №858-ІV (зі змінами та доповненнями), документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації.

Документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником.

Склад, зміст і правила оформлення кожного виду документації із землеустрою регламентуються відповідною нормативно-технічною документацією з питань здійснення землеустрою.

Статтею 56 вищезазначеного Закону чітко визначений перелік документів які включає в себе технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку серед яких: пояснювальна записка; технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку; копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб; рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди; акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень прав на земельну ділянку ділянку і наявні земельні сервітути, а також матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки.

Згідно ст. 198 Земельного кодексу України, кадастрова зйомка - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, яка включає в себе серед іншого погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами та виготовлення кадастрового плану.

Згідно кадастрових планів земельних ділянок, що містяться в матеріалах розробленої технічної документації позивача, земельні ділянки, які позивач має намір отримати у власність, межують серед інших із землями садівничого товариства «Світанок». Однак при цьому відсутні будь - які відомості щодо погодження меж земельних ділянок із суміжним землекористувачем - СТ «Світанок».

Крім того, звернення до СТ «Світанок» про погодження меж земельних ділянок відбулось 18.08.2010, після складання технічної документації та прийняття оскаржуваного рішення, що не заперечується позивачем та підтверджується відповіддю за підписом голови правління СТ «Світанок» Соколова А.С.

Також, належним чином не здійснено погодження меж з СТ «ДСС» оскільки в:

- акті встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 31.03.2010;

- збірному кадастровому плані земельних ділянок;

- кресленні перенесення меж земельних ділянок в натуру проставлений тільки підпис, як вказано голови СТ «ДСС» Ахременко В.Г.

Даний підпис не засвідчений печаткою юридичної особи, що унеможливлює з'ясування правомірності цього погодження.

Також, є неотгрунтованим твердження про те що, рішеннями Запорізького районного суду та апеляційного суду Запорізької області встановлений факт перебування у користуванні позивача земельної ділянки НОМЕР_2 площею 0,0062 га, оскільки у зазначених рішеннях зазначається лише про земельні ділянки НОМЕР_1 та НОМЕР_4, жодних відомостей про земельну ділянку НОМЕР_2 зазначені рішення не містять, та не встановлюють факт користування позивачем земельною ділянкою НОМЕР_2.

Щодо вимог позивача про визнання відмови Запорізької РДА у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки НОМЕР_1, яка складається з двох земельних ділянок НОМЕР_2 площею 0,0062 га та ділянки НОМЕР_3 площею 0,0438 га у власність ОСОБА_1 - незаконною, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про землеустрій», землеустрій, серед іншого, здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.

Виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право позивача на земельну відбулося на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 27.11.2007 №1245, згідно якого позивачу надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,05 га для ведення садівництва із земель, які знаходяться в користуванні садівничого товариства «Світанок» на території Володимирівської сільської ради.

Але, подана на затвердження технічна документація складена із двох земельних ділянок НОМЕР_2 площею 0,0062 га та НОМЕР_3 площею 0,0438 га, дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою відносно цих ділянок позивачу не надавався.

Згідно ч. 1, 2 ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Для затвердження розробленої на замовлення позивача технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3, із земель садівничого товариства «Світанок», виготовлену ДП «Запорізький науково - дослідний та проектний інститути землеустрою», необхідне надання документів, які підтверджують, що у позивача в користуванні перебувають відповідно земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3, а не земельна ділянка НОМЕР_1, дозвіл на розроблення технічної документації на яку було надано згідно розпорядження голови райдержадміністрації від 27.11.2007 №1245.

Також, в матеріалах технічної документації поданої позивачем на розгляд до райдержадміністрації, а саме в пояснювальній записці, технічному завданні та її виконання, яка позивачем і погоджена, в довідці про правовий статус земельної ділянки, висновку про обмеження прав на земельну ділянку від 04.06.2010 №01-08/266, виданому начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації зазначено про земельну ділянку НОМЕР_1, відомості про земельні ділянки НОМЕР_2 та НОМЕР_3 відсутні.

Вимога позивача про зобов'язання Запорізьку РДА затвердити технічну документацію та передати у власність земельну ділянку НОМЕР_1, яка складається з двох земельних ділянок НОМЕР_2 площею 0,0062 га та НОМЕР_3 площею 0,0438 га не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

При розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування в разі незгоди з рішеннями з питань, віднесених у галузі земельних відносин до їх компетенції (зокрема, про відмову в передачі земельної ділянки у власність), суд за наявності підстав для задоволення позову визнає рішення такого органу недійсним і зобов'язує його залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права. Суд вирішує ці питання по суті, якщо це відповідає закону. В інших випадках суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.

Питання затвердження технічної документації із землеустрою та видача документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку із земель садівничого товариства «Світанок» відноситься виключно до компетенції Запорізької РДА.

Позивачу листом від 13.08.2010 №2478/05-25 Запорізької райдержадміністрації визначено, що райдержадміністрація вважає за можливе затвердити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку із земель садівничого товариства «Світанок», виготовлену на замовлення ОСОБА_1 ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», після усунення обставин, які унеможливлюють її затвердження, тобто обставин щодо земельних ділянок НОМЕР_2 та НОМЕР_3, на які позивачу дозвіл, на розроблення технічної документації із землеустрою райдержадміністрацією, не надавався, про що не заперечував позивач в судовому засіданні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про відмову у затверджені технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку із земель садівничого товариства «Світанок», прийнято відповідачем у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні, а відтак - позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша